15 rzeczy, które posprzątasz w 15 minut #2

15 rzeczy posprzątasz w 15 minut

15 minut codziennie poświęcone na sprzątanie, to ogrom czasu. W przypadku wizyty niespodziewanych gości jesteśmy w stanie w tym czasie posprzątać i uporządkować całe mieszkanie. Dlaczego więc nie korzystać z tych mocy na co dzień? Dziś przybywam do Was z kolejną częścią wpisu 15 rzeczy, które posprzątasz w 15 minut.

CZĘŚĆ 1: 15 RZECZY, KTÓRE POSPRZĄTASZ W 15 MINUT

Czasami kwadrans potrafi śmignąć podczas przeglądania tablicy na fejsbuku, a przecież w tym czasie możemy choć odrobinę poprawić komfort naszego życia dbając o nasze otoczenie. 15 minut nie brzmi tak strasznie jak godzina, a wielu przypadkach okaże się, że wystarczyło tylko 5 minut. Czas, który spędziliśmy na zbieraniu się do pracy był o wiele dłuższy niż jej wykonanie. Dlatego nie ma na co czekać. Oto 15 małych zadań, z którymi uwiniesz się w 15 minut albo mniej 🙂

15 rzeczy, które posprzątasz w 15 minut

pranie
15 minut to ogrom czasu, by posortować pranie kolorystycznie i nastawić jeden załadunek.
komputer
Szybkie czyszczenie komputera czy laptopa z zewnątrz to tylko chwila:
 1. wyłączamy i odłączamy od zasilania
 2. przecieramy delikatnie wilgotną ściereczką z mikrofibry
 3. paproszki, które znajdują się między przyciskami wymiatamy starą, suchą szczoteczka do zębów
Czasem wystarczy tylko przetarcie ściereczką, a przecież tak trudno się do tego zabrać ;). O dokładnym czyszczeniu laptopa pisałam Wam też w tym wpisie.
pulpit
Ile zbędnych ikonek jest na Waszych pulpitach? Ja się staram trzymać zasady, że nie więcej niż pięć. Czasem zdarza mi się mieć ich więcej, gdy mam kilka bieżących tematów do ogarnięcia, ale zwykle nie trwa to dłużej niż 2-3 dni. 15 minut, to dobry czas, by uporządkować zawartość pulpitu.
czajnik
Mój najlepszy sposób na wyczyszczenie czajnika z zewnątrz znajdziecie dokładnie opisany w tym wpisie. Gwarantuję Wam, że efekt Was powali, a całość zajmie zdecydowanie mniej niż 15 minut.
kwiaty
A nawet wyczyścisz liście skórką od banana. Będą wspaniale błyszczeć:
 1. wewnętrzną stroną skórki przecieramy liście
 2. wycieramy pozostałości ściereczką z mikrofibry
kuzre
Wytarcie kurzy potrafi czasami zająć mniej niż 15 minut, najważniejsze to przyjąć dobrą strategię i działać na dwie ręce.
 1. w prawej ręce ściereczka
 2. lewą podnosimy to, co stoi nam na drodze
książki
To jedna z moich ulubionych czynności. Uwielbiam układać książki. U mnie od wielu lat ułożenie kolorami króluje, ale czasem wda się mały chaos, gdy dochodzą nowe pozycje. 15 minut to idealna czas, by je ułożyć i uporządkować, a nawet podjąć decyzję, z którymi warto się rozstać. Jeśli masz wiele regałów z książkami, poświęć czas na pojedyncze półki.
 1. zdejmujemy książki z półek
 2. wycieramy je z kurzu ściereczką
 3. odkładamy układając zgodnie z wybranym systemem
elektronika
Piloty, telefony, tablety też od czasu do czasu wymagają wyczyszczenia i odświeżenia. Do szybkiego czyszczenia wystarczy ściereczka z mikrofibry delikatnie spryskana wodą albo ściereczki do czyszczenia elektroniki. Dokładniejszy sposób na czyszczenie pilotów, tabletów czy telefonów znajdziecie w tym wpisie. To też zajmie Wam co najwyżej 15 minut.
śmieci

Wyrzucisz śmieci. Zbierzesz je z całego domu, opróżnisz kosze i zaliczysz krótki spacer 😉 Przewietrz mieszkanie i siebie, pozwoli Ci to lepiej się odprężyć.

deska
W kwadrans można sprawić, że drewniana deska do krojenia będzie wyglądać jak nowa:
 1. na połówkę cytryny sypiemy sól
 2. szorujemy solą deskę
 3. zmywamy pozostałości po soli
 4. olej lub oliwę z oliwek wcieramy w deskę ręcznikiem papierowy.
 Po szczegóły odsyłam Was do wpisu o czyszczeniu deski do krojenia.
abażury
Mój ulubiony sposób czyszczenia abażurów to ten z użyciem wałka czyszczącego. Świetnie łapie kurz, czyszczenie zajmuje mało czasu a efekt olśniewający. Ciągle nie potrzeba na to więcej niż 15 minut.
buty
Jeśli dbamy o buty regularnie, to ich wyczyszczenie zajmuje tylko chwilę. Jeśli szukacie sposobu na wyczyszczenie gumy w trampkach, to przypominam się z wpisem o ich czyszczeniu.
kubki

Wyczyścisz łyżeczki i kubki z osadu z kawy i herbaty:

 1. cytryną lub odrobiną kwasku cytrynowego wysypanego na gąbkę przecieramy kubki i łyżeczki
 2. płuczemy i wycieramy do sucha
gzety

Przejrzysz gazety i ulotki. Większość z nich zajmuje tylko cenne miejsce w naszych domach i zazwyczaj nigdy do nich nie wracamy. Dlatego najlepiej od razu  zdecydować o przekazaniu gazet dalej. Nie trzeba wyrzucać, może sąsiadka czy koleżanka chętnie przeczytają. A jeśli nie, to makulatura będzie dla nich najlepszym miejscem.

kosmetyki

Wyczyścisz kosmetyki i pędzle do makijażu:

 1. kosmetyki kolorowe wystarczy przetrzeć płatkiem kosmetycznym zwilżonym płynem do demakijażu
 2. o czyszczeniu pędzli do makijażu pisałam wcześniej i odsyłam Was do tego wpisu. Tutaj znajdziecie również metodę na ich wysuszenie.
lustra

Jedno z moich luster jest ciągle ozdobione małymi słodkimi łapkami. Przygotowanie powierzchni pod twórczość mojej córy zajmuje mi półtorej minuty, dlatego jestem przekonana, że z wyczyszczeniem wszystkich Waszych luster uporacie się w mniej niż 15 minut.

Jeśli nie chcecie, by lustro w łazience Wam zaparowało, to odsyłam Was do wpisu, w którym znajdziecie mój niezawodny patent.

A Wy, na jakiej czynności spędzicie najbliższe 15 minut? 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close