7 rzeczy, które robię na koniec miesiąca + kalendarz rodzinny na maj

Jak co miesiąc, mam ochotę napisać, że nie wierzę, że kwiecień zaraz się kończy. I choć staram się jak mogę, by trochę zwolnić i nacieszyć się każdym dniem, to nie zawsze się udaje. A później uświadamiam sobie, że kolejny miesiąc mija i jest to dla mnie motywator do tego, by częściej robić, to co chcę i nie pozwolić życiu przeciekać przez palce.

Na koniec każdego miesiąca robię kilka rzeczy, dzięki którym zaczynam kolejny z bardziej spokojną głową i zwyczajnie lepiej zorganizowana. Część z nich bardzo podniosła jakość mojego życia, dlatego polecam spróbować wprowadzić choć jedną od maja.

7 rzeczy, które robię na koniec miesiąca

1. Podsumowanie

Na koniec każdego miesiąca robię podsumowanie tego minionego. Co udało mi się zrealizować, co się wydarzyło, co mogłabym zmienić, co jest warte zapamiętania i powtórzenia. To jest bardzo fajne doświadczenie, trochę jak dziennik wdzięczności, tyle że w opcji miesięcznej. Dzięki takim podsumowaniom nauczyłam się doceniać małe rzeczy i na nich budować szczęście.

2. Plany

Koniec miesiąca to też dla mnie czas na planowanie kolejnego, szczególnie w perspektywie rodzinnej. W Kalendarzu Rodzinnym spisujemy wyjazdy, spotkania, ważne wydarzenia, różne wyjścia. Planujemy nasze rytuały. Dzięki temu nikogo (ani mnie, ani męża) nie zaskoczy, że drugie ma jakieś spotkanie, któryś dzień trzeba zaplanować jako wolny, czy kiedy córeczka ma szczepienie.

3. Cele

Planowaniu towarzyszy też określenie celów na nadchodzący miesiąc. Ten punkt dobrze znacie, bo od ponad roku piszę o nich na blogu. Wiecie, takie plany typu spotkania, wyjazdy, urodziny czy wyjścia do fryzjera, rzadko kiedy pomagają nam w osiągnięciu naszych życiowych celów czy spełnianiu marzeń. To są raczej spisane wydarzenia, które trzeba zrealizować, bo są elementem naszego życia.

Natomiast postawienie celu, przynajmniej w moim przypadku, ma pomóc w realizacji marzeń i życiu w sposób w jaki chcę żyć. Dlatego na nie mam osobne miejsce w moim kalendarzu i publicznie zobowiązuję się, że coś zrobię. Mam wtedy większą motywację :).

Te cele zazwyczaj są małe, czasem banalne, jak spędzenie fajnie jakiegoś dnia. Niestety w moim przypadku planowanie odpoczynku jest ważniejsze niż planowanie pracy czy innych obowiązkowych zadań. Zawsze jest coś do zrobienia, dlatego nawet przeczytanie książki można zaplanować by małe przyjemności nam nie umykały. W ten sposób podpisuję umowę sama ze sobą.

4. Budżet

Planowanie budżetu na koniec miesiąca, to nawyk, który totalnie odmienił nasze życie. I choć zawsze robiłam plany finansowe, to dopiero rozpisanie wszystkich przychodów i wszystkich wydatków z określeniem limitu na dany miesiąc, poprawiło stan naszych finansów i zmieniło oczekiwania na bardziej realistyczne.

Jak to wygląda? Określamy wszystkie planowane źródła przychodów oraz planowane wydatki na jedzenie, mieszkanie, transport, ubrania, kosmetyki, chemię, rozrywkę czy oszczędności. Do każdej z tej pozycji dopisujemy nasz limit przewidując na co wydamy, ile wydamy. Oczywiście na samym początku zdarzają się wielkie wpadki, ale można ich uniknąć tylko systematycznie prowadząc budżet. Prognozowanie tych wydatków pomaga też więcej zaoszczędzić na zakupach, bo za wczasu można rozejrzeć się za promocjami czy porównać ceny w różnych sklepach. Średnio przepadam za stacjonarnymi zakupami (bo kolejki, bo nie ma tego za czym się rozglądam itd.), więc głównie zakupy robię online.

Przy tej okazji daję Wam też znać, że wśród blogowych kategorii pojawił się Pasaż, w którym znajdziecie produkty w wyselekcjonowanych przeze mnie kategoriach do domu i organizacji z wielu sklepów internetowych w najniższych cenach. Mam nadzieję, że ta opcja Wam się spodoba i przyda. Jeśli macie pomysł co jeszcze mogłoby się w Pasażu znaleźć, dajcie znać w komentarzach.

5. Blog

Pod koniec miesiąca planuję, co się będzie działo na blogu. Robię spis wszystkich pomysłów na posty i planuję ich publikację. Zazwyczaj jest tego więcej niż realnie daję radę zrealizować. Jednak jeśli zaplanuję mniej, to mniej napiszę, dlatego daję sobie szansę na więcej. Spisuję też, co się będzie działo na Instagramie i Facebooku, choć w tych publikacjach jestem zdecydowanie bardziej spontaniczna.

6. Zdjęcia

planowanie miesiąca

Koniec miesiąca to czas, kiedy zgrywam wszystkie zdjęcia z telefonu i aparatu na dysk zewnętrzny. W zeszłym roku totalnie zaniedbałam tę czynności i przebić się przez tysiące zdjęć to była jakaś masakra! Teraz dbam o to regularnie, zdjęcia drukują się w miarę na bieżąco i mam porządeczek. Do tego samego zaganiam męża, więc oboje zapełniamy naszą rodzinną kronikę zdjęciową i zachowujemy najfajniejsze wspomnienia.

7. Komputer

Ogarnięcie komputera, to zadanie, które zostawiam sobie na sam koniec. Zmieniam tapetę z kalendarzem, zgrywam na dysk zewnętrzny zdjęcia i materiały do blogowych wpisów. Usuwam zbędne pliki, na pulpicie zostawiam tylko pasek z najpotrzebniejszymi ikonami. Zapewniam sobie w ten sposób czystą przestrzeń do pracy w nowym miesiącu.


Kalendarz Rodzinny na Maj 2017


To tyle! Myślałam o tym, czy wykonuję jakieś specjalne zadania na koniec miesiąca w domu, typu przegląd szafy czy korespondencji i ulotek, albo jakieś specjalne porządki, które są właśnie związane z mijającym miesiącem. Ale wyszło, że jednak nie. Ciekawa jestem, czy Wy macie takie specjalne czynności na koniec miesiąca, dzięki którym łatwiej Wam zacząć nowy miesiąc. Koniecznie dajcie znać!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close