Akademia sprzątania: jak wyczyścić to, czym sprzątamy

imageimageimageimageimageimage

Kto po ostatnim sprzątaniu wyczyścił swoje narzędzia, łapka do góry 🙂 Założę się, że jak już posprzątacie, to o wyczyszczeniu szmatek, szczoteczek, gąbek już nie chce Wam się myśleć. Ja jeszcze całkiem niedawno też zapominałam o zadbaniu o to, czym sprzątam. W końcu jednak uświadomiłam sobie, że to przecież tu kumuluje się cały ten brud (fuj!), a jak właściwie o nie zadbamy, to mniej będziemy wydawać na nowy sprzęt. 

     Potrzebne będą:

  • wiadro wypełnione ciepłą wodą
  • pół szklanki proszku do prania, który poradzi sobie z silnymi zabrudzeniami
  • rękawiczki

Szczotki do szorowania, szczoteczki do zębów, szczotki do czyszczenia muszli klozetowej:

Do wiadra z ciepłą wodą dodajemy pół szklanki proszku do prania. Wkładamy do niego szczotki, możemy nimi zamieszać, żeby proszek dobrze się rozpuścił. Jeśli na szczotkach są jakieś włosy, to je wcześniej usuwamy, np. za pomocą długopisu. Zakładamy do tego rękawiczki:)

Płuczemy i zostawiamy do wyschnięcia.

Szczotki powinniśmy płukać po każdym sprzątaniu, a dokładnie czyścić przynajmniej raz na miesiąc.

Gąbki:

Również moczymy w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania. Zostawiamy tak na 30 minut, i gdy woda wystygnie płuczemy i zostawiamy do wyschnięcia.

Czyścimy raz w tygodniu albo częściej. Jeśli po gąbce widać, że jest zużyta, to nie ma sensu przywracać jej właściwości na siłę. Czasami lepiej po prostu wyrzucić:)

Wiem, że niektórzy czyszczą gąbki w mikrofalówce. Ja jej nie mam więc nie będę Wam polecać tej metody, ale jeśli ktoś zna i korzysta, to podzielcie się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami.

Szczotka do zamiatania i mop

W przypadku takiej szczotki na pewno będą włosy i kurz, które najpierw trzeba usunąć. Tak jak wyżej pomocny będzie długopis i rękawiczki. Później wrzucamy do wiadra z ciepłą wodą i proszkiem do prania.

Możemy je czyścić co kilka miesięcy.

Mopy mogą być prane, np. w pralce. Najpierw trzeba oczyścić je z większych zabrudzeń. W przypadku płaskich mopów albo wykonanych z mikrofibry czyścić tak jak ściereczki (czytaj dalej;)).

Ściereczki (ale nie te z mikrofibry)

Szmatki bawełniane, stare ręczniki itd. mogą być normalnie uprane w pralce w pełnym cyklu prania. Można dodać do proszku sody oczyszczonej, żeby je rozjaśnić. Tak jak w przypadku gąbek, jeśli dana ścierka już jest tak brudna, że nie ma sensu jej ratować, np. smarem albo ogromnym tłuszczem, to po prostu ją wyrzuć.

Ściereczki z mikrofibry

Ściereczki (czy mopy) wykonane z mikrofibry nie mogą być prane w środkach zmiękczających, bo tracą swoje właściwości. Dlatego ja je piorę ręcznie z odrobiną proszku do prania. Staram się też nie wycierać nimi oleistych i tłustych plam.

Przyznajcie się, jak to z Wami jest: czyścicie czy nie? 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close