Dekoracja stołu na Boże Narodzenie

jak-udekorowac-stol-na-boze-narodzenie-8

Już za tydzień Święta, więc warto przemyśleć jaka będzie dekoracja stołu wigilijnego i w pozostałe świąteczne dni. W tym roku przygotowanie stołu spadnie na mnie, ale nie narzekam, bo bardzo to lubię. W ramach rozgrzewki przygotowałam dla Was dwie propozycje. Oczywiście, jak to u mnie, jest prosto, szybko i z wykorzystaniem tego, co miałam w domu. Chciałam Wam pokazać różne możliwości, bo do uzyskania bardzo ładnego efektu nie potrzeba wiele.

Dekoracja stołu wigilijnego i na świąteczne dni

Tak jak przy innych okazjach:

 • ustalamy dominujące kolory – dla mnie Boże Narodzenie to kolor czerwony. I choć nie wiem jak bardzo bym się przed tym broniła, to czerwień zawsze się pojawi.
 • wybieramy kolor bazowy – to dla mnie to biel. Biały obrus, biała zastawa, a w dodatkach, serwetkach, świecach pojawia się kolor dominujący
 • wykorzystujemy różne ozdoby, które mamy w domu – to mogą być bombki rozłożone na stole, czy włożone do wazonu, ususzone owoce i przyprawy, gałązki jodły, wstążeczki czy światełka na baterie. Wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć i zajrzeć na dno pudła ze świątecznymi ozdobami.
1 propozycja

dekoracja stołu wigilijnego

Tutaj główną dekoracją jest stroik, a w zasadzie odrobinę zmieniona dekoracja mojego świątecznego potpourii (zobacz tutaj jak je zrobić). Dodałam świecę i gałązkę jodły, stroik nabrał bardziej okazałego charakteru. Do tego biało-czerwone serwetki zawinięte w rulony i przewiązane wstążeczką. Dołączyłam też zielone gałązki i owoce ostrokrzewu.

dekoracja stołu wigilijnego dekoracja stołu wigilijnego dekoracja stołu wigilijnego

Na stole położyłam światełka na baterie, a winietki przygotowałam związując ze sobą dwie laski cynamonu i wkładając między nie karteczkę. Ładnie i pachnąco.

dekoracja stołu wigilijnego

2 propozcyja

dekoracja stołu wigilijnego

Druga propozycja to zdecydowanie więcej czerwieni, choć baza jest taka sama. Biały obrus, zastawa i światełka. Przez środek stołu rozłożyłam świąteczny bieżnik. Ustawiłam też dwie świeczki przewiązane czerwoną wstążeczką, przez którą przełożyłam zielone gałązki z owocami ostrokrzewu (ten sam motyw, który w poprzedniej propozycji był na serwetkach).

dekoracja stołu wigilijnego dekoracja stołu wigilijnego dekoracja stołu wigilijnego dekoracja stołu wigilijnego

Tutaj serwetki złożyłam w proste choinki (zobacz jak złożyć serwetki w choinki). Jako gwiazdę dodałam do nich szyszki, w które włożyłam karteczki z imionami. Przy każdym talerzyku znalazły się też świąteczny cukierek i gałązka z owocami ostrokrzewu.

dekoracja stołu wigilijnego

Szyszki można też przykleić klejem na gorąco do wstążek i zawiesić na oparciu krzeseł, na stole ułożyć gałązki jodły a serwetki złożyć, np. w gwiazdki. Możliwości jest mnóstwo, trzeba tylko znaleźć 15 minut w świątecznej krzątaninie :).

Mam nadzieję, że choć odrobinę Was zainspirowałam i pokazałam, że nie trzeba mieć wiele czasu i dodatków, by stworzyć wyjątkową dekorację stołu. Jak udekorujecie Wasze stoły?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Marta Sitak

  Bardzo ladne, pomyslowe, a przy tym proste dekoracje:) Ale trzeba uważać z owocami ostrokrzewu przy malym dziecku – są trujące!

 • W zeszłym roku zrobiłam choinki i gwiazdy z serwetek. Wyglądają uroczo i w tym roku pewnie znowu znajdą się na stole. Nie ma za dużo miejsca na dekoracje, bo mamy mały stół i dużo jedzenia 😀

  • I wtedy serwetki jako dekoracje sprawdzają się najlepiej!

  • Adriana Skimina

   ja z powodu braku miejsca dekoracje tworzę z jedzenia – dwa lata temu stół ozdabiały piernikowe choinki (niektóre ładnie zapakowane w celofan stały się prezentami na pożegnanie) i porozkładane gwiazdki, które w trakcie kolacji znikały 🙂

 • Bardzo ladnieee, u mnie w tym roku duża Wigilia więc przydadzą się inspiracje 🙂

  • To pochwal się jakie masz pomysły na dekoracje 🙂

 • Świetny pomysł z laskami cynamonu <3

 • U mnie w tym roku bardzo klasycznie i bez czerwieni 🙂

Close