#RYOBIchallange, czyli jak zrobiłam domek dla lalek… mężowi

Marka RYOBI rzuciła mi wyzwanie zrobienia drewnianego domku dla lalek. Dostałam wielkie pudło z narzędziami z serii ONE+ i deski, które miały posłużyć jako baza do domku.

Pierwsza moja myśl była bardzo klasyczna, czyli wykonanie piętrowego domku z ukośnym dachem, do którego moja Córeczka będzie mogła wstawić mebelki dla lalek. Uświadomiłam sobie jednak, że zanim zacznie z niego świadomie korzystać, to minie jeszcze trochę czasu, a ja lubię tworzyć rzeczy w miarę potrzeb. I wtedy zrodził się pomysł zrobienia domku dla „lalek” męża…

Mój mąż jest wielkim fanem gier bez prądu. Oprócz fazy na planszówki, w którą ja też jestem wkręcona, ostatnio znosi do domu takie różne figurki do sklejania, maluje je farbami i ogólnie wydaje na to ostatnie pieniądze ;). Poza figurkami, do samej gry przydałyby się jakieś scenerie, w których miałyby rozgrywać się bitwy, a na dodatek straszy mnie, że ustawi je na regale w salonie. I właśnie dlatego postanowiłam w ramach wyzwania stworzyć domek-zamek, który pomieściłby część mężowych figurek a jednocześnie spełniał rolę scenerii do gry.

Oczywiście malując zamek na różowo zmienimy go w zamek księżniczki. Mam nadzieję, że nawet, jeśli świat gry Warhamer: Age of Sigmar Was nie interesuje, to znajdziecie tu inspirację do stworzenia drewnianego domku dla Waszych dzieci. To wcale nie jest takie trudne, a satysfakcja ogromna!

Domek dla lalek DIY – materiały:

 • drewniane listewki – z nich zbudowałam ramę domku i piętra. Najlepiej wybrać takiej szerokości jakiej chcemy mieć docelowy domek.
 • płyta hdf (pilśniowa) – kupiłam dużą płytę wielkości metr na metr (za około 7 zł). Z niej wycięłam front zamku, most i plecki, które są dziedzińcem, ale służą też jako zamknięcie pudełka. Samej płyty jeszcze całkiem sporo mi zostało, więc jeśli jesteście pewni swych umiejętności kupcie jej mniej.
 • narzędzie wielofunkcyjne RYOBI – z jego pomocą przycięłam płytę pilśniową, docięłam listewki do odpowiedniej długości i zeszlifowałam całość do równiej i gładkiej powierzchni.
 • gwoździarka – z pomocą gwoździarki połączyłam listwy, tak by powstała rama zamku
 • szara farba akrylowa – do pomalowania zamku
 • pędzel i wałek do malowania – wałkiem było zdecydowanie wygodniej, natomiast pędzelek przydał się do zakamarków
 • ołówek i linijka – do odrysowania wymiarów
 • małe zawiasy – do połączenia ze sobą zamku, bramy i pleców
 • klej na gorąco – do przymocowania zawiasów
 • klej do drewna – do przyklejenia ozdób i wypełnienia nierówności między listwami
 • dekoracyjne farby do malowania – wykorzystałam farby, których mąż używa do malowania figurek. Z ich pomocą powstał drewniany most, trawa czy bluszcz na zamku
 • sznurek – do zrobienia łańcucha, który podtrzymuje most i jednocześnie jest zamknięciem pudełka
 • piasek – wypełnił dziedziniec zamku, a pomalowany na zielono stał się roślinkami
 • odkurzacz ręczny – żeby łatwo było wszystko posprzątać i oczyścić domek z pyłu przed malowaniem.

 

Domek dla lalek DIY – krok po kroku

1. Zanim rozpoczęłam prace nad domkiem poprosiłam męża, żeby narysował mi projekt zamku. Nadal jestem w lekkim szoku, gdy widzę ten rysunek, ale sporo mi ułatwił. Dlatego bardzo polecam Wam zrobienie nawet najprostszego projektu, który będzie dla Was drogowskazem. W trakcie pracy pewnie jakieś koncepcje się zmienią, powstaną lepsze, ale ten plan będzie ważnym punktem odniesienia.

2. Następnie na płycie pilśniowej odrysowałam prostokąt, który jest frontem zamku. Prostokąt ma wymiary 24×29 cm (wysokość x szerokość). Wycięłam go z płyty za pomocą narzędzia wielofunkcyjnego RYOBI z ostrzem okrągłym, bo wygodniej mi się pracowało nad mniejszymi elementami, kiedy miałam tylko kawałek płyty.

Z płyty pilśniowej wycięłam też most o wymiarach 19×11,5 cm oraz dziedziniec o wymiarach 21×29 cm.

3. Z pomocą tego samego sprzętu docięłam też listewki według wymiarów, czyli deski na najwyższe piętro i podłogę  2×28 cm, deski na piętra 2×4,5 cm, boki zamku 2×24 cm, ścianki wewnętrzne-podtrzymujące 19,5 cm.

4. Kolejnym krokiem było połączenie wszystkich elementów w całość. Zaczęłam od złączenia ze sobą ramy domku, czyli boków i półek. Tutaj niezastąpiona okazała się gwoździarka RYOBI, która w ułamek sekundy wbija gwóźdź.  Nie jest to leciutki sprzęt i jeśli robicie, to pierwszy raz, najlepiej poćwiczyć łączenie na nieużywanych dechach, ale gdy już wyczujemy jak działa, praca idzie w mgnieniu oka.

Tak wyglądały przymiarki 🙂

5. Kiedy miałam już większą wprawę w cięciu zabrałam się za trudniejsze elementy, czyli wycięcie bramy, okien i blanków. Zmieniłam końcówkę w narzędziu na ostrze do cięcia drewna. Konieczna była większa precyzja, ale wszystkie nierówności później dało się wyrównać szlifierką.

6. Następny krok to połączenie szkieletu zamku z frontową ścianą. Skleiłam je ze sobą klejem do drewna. Kiedy już się złączyły w kilku miejscach, dla pewności, dodałam gwoździe.

7. Kolejny krok, to właśnie szlifowanie, dla mnie zdecydowanie najprzyjemniejsza część prac, ale też najbardziej brudna.

8. Po zeszlifowaniu wszystkich części zamku, wygładzeniu brzegów i nierówności, odkurzyłam zameczek odkurzaczem ręcznym. Dokładne usunięcie wszystkich pyłków, gwarantuje, że farba lepiej przylgnie i nie powstaną nierówności i pęcherze, których nie chcemy. Ogólnie jestem mega pozytywnie zaskoczona przydatnością odkurzacza ręcznego w codziennym życiu. Okruchy zostawione przez Zosię nie mają z nim szans i bardzo wygodnie się go używa do odkurzenia małych powierzchni.

Domek dla lalek – ozdabianie

9. Od tego momentu prace nad naszym domkiem wkroczyły na kolejny etap, czyli rozpoczęło się malowanie i ozdabianie. Całość, poza częścią na most, pomalowałam szarą farbą akrylową. Wystarczyła jedna warstwa, ponieważ nie chciałam by był pokryty zbyt perfekcyjnie. W założeniu miał to być stary zamek, więc niedoskonałości wpływają na jego klimat.

10. Żeby połączyć wszystkie części, czyli most i dziedziniec z domkiem, konieczne było zamontowanie zawiasów. Dokręcanie raczej nie wchodziło w grę, ale udało się je przymocować na klej na gorąco.

11. Elementy dekoracyjne:
 • drewniany most – na płycie pilśniowej zostały zrobione żłobienia nożykiem introligatorskim, a cały został pomalowany brązową farbą bazową do malowania figurek.
 • łańcuch – został zrobiony ze zwykłego sznurka jutowego pomalowanego srebrną farbą metaliczną. Żeby go zamontować zrobione zostały tylko nacięcia w moście a sam sznurek po prostu wciśnięty na sztywno. Są też supełki-ograniczniki, dzięki którym most może być uniesiony w dwóch pozycjach: zamkniętej i częściowo otwartej.

 • dziedziniec został wysypany zwykłym piaskiem. Piasek przyklejony jest też na cienką warstwę kleju do drewna,
 • w podobny sposób zrobione są bluszcze na ścianach zamku, tylko pomalowane zieloną farbą,
 • drabiny – zrobione z patyczków do szaszłyków, sklejone klejem do drewna i pomalowane farbą do cieniowania.

 

A tak prezentuje się zamek z całą armią

 

Domek dla lalek pudełko do przechowywania – jak to działa?

No i na koniec moje ulubione zastosowanie, czyli jak zamek z terenu do bitwy zmienia się w pudełko do przechowywania. Zamykamy most, zamykamy dziedziniec, a łańcuchem zabezpieczamy pudełko przed otwarciem.

 

Dajcie znać jak Wam się podoba moja wizja domku dla lalek :). Ja jestem bardzo zadowolona z efektu, mąż też, Zosi się podoba, więc pewnie z czasem przejmie go do swoich celów. Szczerze Wam przyznam, że myślałam, że zrobienie domku od podstaw będzie znacznie większym wyzwaniem, a efekt końcowy przebił moje oczekiwania. 

Koniecznie napiszcie, czy same korzystacie czasem z takich narzędzi, czy raczej zostawiacie tę zabawę męskim dłoniom. Dla mnie było to trochę spełnienie marzeń, bo kiedyś strasznie chciałam zostać stolarzem :).

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close