Idealna garderoba: organizacyjne tricki

organizacyjne-triki-garderoba

Witajcie! Nareszcie udało mi się znaleźć czas, by zająć się zmianami w moim pokoju, o czym pisałam Wam pod koniec czerwca. Na pierwszy ogień poszła szafa i ubrania, a przy okazji spisałam mój system i dziś chcę się nim z Wami podzielić:) W końcu nie każdy z nas ma garderobę, która znajduje się w osobnym pomieszczeniu, tylko musi pomieścić się w małej szafie.

Dziś kilka słów o tym jak szafę zorganizować, by przechowywanie ubrań było dla nas łatwiejsze i by swoim wyglądem zwalała z nóg 🙂 

image

Pierwsza, podstawowa czynność: wyjmij wszystko z szafy. Na podłogę, na łóżko, biurko, krzesło. Gdzie tylko chcesz. Im bardziej utrudni Ci to funkcjonowanie, tym lepiej – szybciej skończysz:)

image

Grupuj ubrania według kategorii. Kurtki, sukienki, żakiety, spodnie, bluzki, itd.

Układaj ubrania kolorystycznie. Nie tylko pięknie wygląda, ale dużo łatwiej znaleźć ubranie w szafie.

Możesz też podzielić ubrania na sekcje: do pracy, na weekend, po domu.

Nie wieszaj swetrów. Rozciągają się i zajmują mnóstwo miejsca, lepiej jest je po prostu złożyć.

image

Użyj jednakowych wieszaków. Co rzuca się od razu w oczy po wejściu do sklepu z ubraniami? Właśnie jednakowe, równo ułożone wieszaki. Na zdjęciu powyżej widać tę różnicę. Te użyte przeze mnie nie są identyczne, ale bardzo podobne i od razu mamy wrażenie porządku. Powieszone w jedną stronę, ułożone kolorystycznie i droga do sukcesu prosta:)

Rób obowiązkowe “wietrzenie” szafy dwa razy do roku wyjmując z niej rzeczy niesezonowe i wynosząc w inne miejsce. Może to być szafa w przedpokoju czy strych. Ubrania nieużywane muszą być czyste i zabezpieczone przed zniszczeniem, np. molami, buty muszą mieć zachowany kształt, a torebki najlepiej by były wypchane:)

image

Skorzystaj ze specjalistycznych wieszaków, wykorzystując w ten sposób pionową przestrzeń. Ten wieszak, który widzicie na zdjęciu jest u mnie odkąd pamiętam, ale spokojnie można je kupić. Oszczędność miejsca ogromna. Podobnie w przypadku wieszaków do przechowywania apaszek, spodni, pasków.

Wykorzystaj przestrzeń poziomą, półki u góry i dno szafy. Można dokupić dostawki, np. na buty, albo ładnie poukładać pudełka z butami, w których aktualnie nie chodzimy.

Zorganizuj akcesoria. Ja torebki ułożyłam na górnej półce, została wolna i idealnie się do tego nadaje. Ale jeśli macie więcej miejsca, to można je powiesić na okrągłych haczykach. Szaliki, apaszki, krawaty – tu idealnym rozwiązaniem są te specjalne wieszaki. Od razu rozwiązują nasze problemy 🙂

Nie bój się wyrzucać! Jeśli w Twojej szafie jest za dużo ubrań, nie mieścisz się i gdy tylko ją otworzysz to wysypują Ci się na głowę, to znak, że jest ich za dużo. Rozstanie nie będzie tak bolesne jak Ci się wydaje:)

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close