10 wskazówek jak przygotować mieszkanie do wyjazdu

Wyjazd poza dom to nie tylko ekscytacja podróży do nowego miejsca. To także odpowiednie przygotowanie naszego gniazdka na dni nieobecności domowników. Myślę, że każdy z nas ma jakieś swoje rytuały pozostawiania domu na czas wszelkich wyjazdów. Ja opowiem Wam o moich metodach i jednym bardzo interesującym gadżecie, który natchnął mnie do zebrania porad w tym wpisie.

1. Wyłącz wszystkie urządzenia działające w trybie czuwania

To absolutne minimum. Nawet gdy opuszczam mieszkanie na weekend wyłączam co się da. Niestety urządzenia w trybie czuwania zużywają prąd. Nie jest to może duże zużycie, ale ponieważ aspiruję do miana Finansowego Ninja, nie mogę zostawić sprzętów „na chodzie”. To nieekonomiczne. Gdy wyjeżdżamy na dłuższy czas opłaca się wyłączyć z kontaktu każdy sprzęt elektroniczny: telewizor, konsolę, DVD, radio. Jak się nad tym zastanowię to podczas mojej kilkudniowej nieobecności w moim domu działa w zasadzie tylko lodówka i router (po co? wyjaśniam dalej).

2. Zakręć główny zawór gazu

Problem ulatniającego się gazu przeżyłam na własnej skórze. Brałam udział w ewakuacji w moim rodzinnym mieście, bo ktoś odkręcił gaz. Stres czuję nawet dziś gdy o tym opowiadam. Wyjeżdżając zawsze zakręcam główny zawór. Pomijając wstyd gdyby okazało się, że gaz ulatnia się w moim mieszkaniu z powodu niezakręconego kurka, nie przeżyłabym chyba myśli, że naraziłam życie i zdrowie sąsiadów. Zakręcajmy, to niewiele kosztuje. I nie „zostawicie nic na gazie” :D.

3. Wyłącz / przykręć grzejniki

Wiem, że mamy ciepły czerwiec, ale jak przypomnicie sobie tegoroczny maj (zwłaszcza pierwsze tygodnie) to przykręcanie grzejników nie jest problemem tak odległym. Jeśli wyjeżdżamy zimą to – według mnie – jest to już nasz obowiązek. Nie ma najmniejszego sensu ogrzewać pustego mieszkania. Przykręćcie grzejniki, oszczędzicie.

4. Zakręć główny zawór wody

Na tym punkcie bzika miał nasz pierwszy wynajmujący. Jak sam powiedział „nie to by miało się coś zdarzyć, ale ja jak to mówię – oszczędny Szkot – zakręcam i już”. Przy tym jeśli „dmuchacie na zimne” macie pewność, że nawet przy takiej drobnostce, jak woda kapiąca z baterii czy nagłe uszkodzenie spłuczki, zakręcony zawór pozwala czuć się bezpieczniej. A co gdy pęknie rura, albo zaleje nas sąsiad?

5. Zabezpiecz mieszkanie przed zalaniem

W tym miejscu pojawia się właśnie marka Grohe wraz ze swoim urządzeniem. Mały nienarzucający się designem gadżet, który niezależnie od tego w jakim miejscu jesteśmy, poinformuje nas o tym, że coś złego dzieje się w naszym mieszkaniu.

Jak to działa?

Urządzenie, które testowałam to Grohe Sense. Działa bajecznie prosto, a jego zadaniem jest poinformować nas o zalaniu lub nagłej zmianie temperatury w pomieszczeniu w którym się znajduje. W razie kontaktu z wodą wysyła nam na telefon powiadomienie. W tym samym momencie świeci na czerwono i piszczy, więc jest przydatne również wtedy gdy jesteśmy w domu, a w łazience dzieje się coś niepokojącego np. awaria pralki.

Instalacja urządzenia jest całkiem prosta. Pierwsza rzecz, to ściągnięcie aplikacji Grohe Ondus na nasz telefon. Najłatwiej zalogować się łącząc konto z Facebookiem. Później tworzymy nowy Dom i wybieramy lokalizację naszego urządzenia, np. Łazienka. Jeśli mamy więcej pomieszczeń do monitorowania, po prostu wstawiamy tam kolejny Grohe Sense i konfigurujemy.

Później zostawiamy urządzenie w miejscu, które uznajemy za najbardziej podatne na zalanie, potwierdzamy wszystko w aplikacji. I gotowe! Grohe Sense raz na dobę wysyła nam raport o stanie wilgotności i temperaturze pomieszczenia. Wartości, które mogą pobudzić naszą czujność możemy ustawić sami. Wszelkie stany alarmowe przychodzą na telefon natychmiast. Do poprawnego działania potrzebujemy jedynie działającej sieci WiFi w naszym domu.

Żeby jednak sprawdzić czy Grohe Sense faktycznie działa, zrobiłam kilka testów w wodzie. Zostawiłam go pod prysznicem (nie chciałam celowo zalewać łazienki) i pozwoliłam wodzie płynąć. Praktycznie natychmiast urządzenie zaczęło piszczeć i mrugać na czerwono, a na telefonie pojawił się taki komunikat.

Nagraliśmy też film, żeby pokazać Wam „na żywo” jak urządzenie reaguje na kontakt z wodą.

Grohe Sense – 10 wskazówek jak przygotować mieszkanie do wyjazdu from Anna Legenza on Vimeo.

Jeśli dużo podróżujecie i za każdym zamknięciem drzwi towarzyszą Wam obawy czy zakręciliście baterię, czy rura nie „strzeli” itp. to ten gadżet jest jak najbardziej dla Was.

6. Maksymalnie opróżnij lodówkę

Mówiłam już o zużyciu energii. Czy wiesz, że jednym z najbardziej zachłannych na nią urządzeń jest lodówka. Zadbaj o to by nie pozostawiać w niej jedzenia lub tylko absolutnie niezbędną ilość, wszystko co tylko możesz wrzuć do zamrażarki. Jeśli uda się całkowicie opróżnić część chłodzącą, można ją wyłączyć. Niektóre modele mają tryb wakacyjny, idealny na wyjazdy. Sprawdź w instrukcji Twojego sprzętu.

7. Powiadom sąsiadów lub kogoś z rodziny, że wyjeżdżasz

Jeśli mamy kogoś zaufanego, to dobrze jest zostawić mu klucze, by mógł doglądać mieszkania podczas naszej nieobecności. Nie chodzi tylko by podlać kwiaty, ale również zaświecić wieczorem światło, opróżnić skrzynkę na listy. Dobrze jest minimalizować symptomy, które mogą zainteresować potencjalnego złodzieja.

8.  Nawodnij kwiaty

Jeśli Twoja zaufana osoba nie ma ręki do kwiatów, możesz sobie z tym łatwo poradzić. Dobrą opcją jest zrobienie samonawadniających butelek. W zakrętce od butelki wystarczy zrobić małą dziurkę, butelkę napełnić wodą i zakrętką włożyć do doniczki. Dzięki temu woda będzie cały czas dozować się do doniczki w małych ilościach. Taki system samonawadniający można też kupić, ale jeśli przed wyjazdem nie macie czasu na zakupy, to taka domowa opcja powinna wystarczyć.

9. Zamknij wszystkie okna i zasłoń zasłony

Pisałam o przykręcaniu grzejników, gdy jest chłodno, a co gdy wyjeżdżamy latem. Ja zawsze zamykam wszystkie okna i gdzie tylko możliwe spuszczam rolety lub zasuwam zasłony. Owszem brakuje nieco tlenu po powrocie, ale jest zdecydowanie chłodniej. Mieszkanie nie będzie się tak nagrzewać, a jednocześnie uchronimy je przed wścibskimi sąsiadami, którzy lubią podejrzeć to i owo (szczególnie jeśli mieszkacie na blokowisku)

10. Wyrzuć śmieci

Oczywista oczywistość, ale wszystkie śmieci powinny zniknąć przed naszym wyjazdem. Zajrzyj we wszystkie kąty i nie pozwól by coś kisło podczas Twojej nieobecności.

Jestem bardzo ciekawa Waszych patentów i opinii na temat gadżetu od Grohe. Podzielcie się nimi w komentarzach 🙂 A jeśli wpis Wam się przydał, będę wdzięczna za każdą „łapkę w górę”.

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close