Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

jak-przygotowac-sie-do-swiat

Jest połowa listopada, a ja już zaczynam blogowe przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Chociaż raz z odpowiednim wyprzedzeniem (choć i tak kilka osób już wcześniej publikowało świąteczne wpisy, szczerze podziwiam!) :). Długo myślałam nad formą w jakiej świąteczne przygotowania powinny się odbyć w tym roku na blogu, przez moją głowę przewinęło się kilka wizji, a i tak w ostatniej chwili zmieniałam plany.

Myśląc o Świętach i planując co jest do zrobienia, doszłam do wniosku, że potrzebuję narzędzia, które pomoże mnie i mojej rodzinie bez stresu wszystko ogarnąć, zaplanować i zorganizować. Rozłożyć świąteczne przygotowania w czasie, to co się da, zrobić odpowiednio wcześnie, nie wpadać w przedświąteczną gorączkę, a w same Święta skupić się na tym, co w Bożym Narodzeniu jest najważniejsze.

Te Święta będą dla nas wyjątkowe, bo pierwsze w trójkę i chyba nikogo nie dziwi, że nie mogę się ich doczekać ❤ Mamy ogromne szczęście, że nie spada na nas konieczność przygotowania całych Świąt (nie muszę gotować!), ale mimo że spędzimy je poza łódzkim domem, to część prac nas nie ominie (prezenty, pieczenie pierników, dekorowanie, zakupy). Zresztą nawet bym tak nie chciała, bo to w końcu WSPÓLNE Święta, więc w przygotowania powinni być zaangażowani wszyscy. Dlatego już teraz zaczęłam od tego, co mogę zrobić z wyprzedzeniem!

 

Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?
– zróbmy to razem

Od początku istnienia bloga przygotowywałam serie świątecznych wpisów i dzieliłam się różnymi świątecznymi trikami czy pomysłami na dekoracje. W tym roku idę krok dalej i zapraszam Was do tych przygotowań. Opracowałam listę zadań, która pomoże nam wszystko zaplanować na najbliższe półtora miesiąca wraz ze specjalną kartą kalendarza, do rozpisania planów. Do tego 3 karty, które pomogą się ogarnąć to, co niezbędne oraz skupić na tym, co w te Święta wyjątkowe i naprawdę ważne. W jednym z kolejnych wpisów pojawi się też lista zadań na świąteczne porządki.

Chcę aby czas przygotowań i Świąt był magiczny. Choć te przygotowania i porządki cieszą wyjątkowo, to oprócz myślenia o sprzątaniu, gotowaniu, pieczeniu, dekorowaniu, światełkach i choince, chcę się skupić również na tym co mniej namacalne, a równie (jeśli nie bardziej) ważne.

.

Świąteczne przygotowania 2015 – założenia akcji
 • Czas trwania: 16 listopad – do Wigilii. Ja oficjalnie z przygotowaniami startuję w poniedziałek i kilka punktów będę chciała zrealizować jeszcze przed porodem (z pewnością sporą część zadań oddeleguję, bo w planowaniu jestem najlepsza, a w końcu zaangażować mają się wszyscy!;))
 • Kto może uczestniczyć w akcji?: Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na to, by już teraz zacząć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i zadbać o każdą sferę: sprzątanie, gotowanie, dekorowanie, zakupy, kupowanie prezentów, relacje, spotkania, przedświąteczne samopoczucie.
 • Na Facebooku będę publikować codziennie rano przypomnienie o zadaniach na dany dzień i linkować do wcześniejszych świątecznych wpisów, a nowe będą pojawiać się na blogu. Jak zwykle w tego typu akacjach, zachęcam do tego, by plany dostosować do siebie i rozłożyć według własnych potrzeb, moje są tylko wskazówką. Jednak takie przypomnienia na mnie działają motywująco, sprawiają, że nic nie umknie, więc muszą się pojawić.
 • Do akcji można dołączyć w każdym czasie! Część punktów można odhaczyć za jednym zamachem, szczególnie te, które skupiają się właśnie na planowaniu. Inne wymagają więcej pracy, więc ich wykonanie dostosujcie do siebie i swojego trybu życia. Jednak gorąco namawiam – nie zostawiajcie wszystkiego na ostatnią chwilę!

.

Lista zadań i Karta kalendarza

jak-przygotowac-sie-do-swiat-lista-todo

We wpisie i pliku do pobrania znajdziecie podstawową listę zadań. Wiele punktów opiera się na planowaniu, a z tych planów powstaną zadania na kolejne dni. Nie przypisywałam tu zadań do poszczególnych dni – po to mamy kartę kalendarza, by rozplanować wszystko tak jak nam odpowiada.

Zadania w ramach akcji:
 • Ustal świąteczny budżet
 • Zrób listę prezentów
 • Ustal do kogo wyślesz świąteczne kartki i spisz adresy
 • Przejrzyj świąteczne dekoracje, sprawdź czy działają światełka, zanotuj na karcie W te Święta jak udekorujesz swoją przestrzeń. Zapisz co trzeba dokupić, a co chcesz wykonać samodzielnie.
 • Kup kartki świąteczne
 • Zrób świąteczne dekoracje DIY
 • Zaplanuj świąteczne menu na karcie Świąteczny Szef Kuchni
 • Zrób listę zakupów
 • Spisz Wasze świąteczne tradycje na karcie W te Święta
 • 1 grudnia zrób zakupy online (bo to Dzień Darmowej Dostawy)
 • Zacznij dekorować mieszkanie
 • Ułóż plan gotowania świątecznych potraw (tu polecam wpis na Kotlet.tv – Kiedy, co ugotować)
 • Zrób zakupy spożywcze
 • Przygotuj (wybierz, kup, upierz) świąteczne ubrania
 • Kup ostatnie prezenty
 • Zapakuj prezenty
 • Wyślij kartki
 • Zrób ostatnie zakupy spożywcze
 • Rozplanuj świąteczne porządki
 • Zacznij świąteczne porządki
 • Zadbaj o siebie – umów się do kosmetyczki lub zrób domowe spa
 • Upiecz pierniczki
 • Ubierz choinkę

jak-przygotowac-sie-do-swiat-kalendarz

Specjalna karta Kalendarza z widokiem na najbliższy miesiąc dla wygodnego rozplanowania i kontroli wszystkich zadań wpisanych na każdy dzień.

Karta Pocztówka do Mikołaja

jak-przygotowac-sie-do-swiat-prezenty

Czyli miejsce na zrobienie listy prezentów w kreatywnej formie. Na karcie znajduje się 9 prostych buziek do ozdobienia. W końcu listy do Mikołaja zawsze zawierały jakieś rysunki! Stworzenie takich portretów to chwila, a daje mnóstwo radości i za każdym razem, gdy widzę nasze dzieło nie mogę przestać się uśmiechać. Polecam zaangażować całą rodzinę. Do tego jest oczywiście miejsce na wpisanie imienia, pomysłu na prezent i miejsca, w którym można go dostać.

Karta Świąteczny Szef Kuchni

jak-przygotowac-sie-do-swiat-lista-menu

Karta Świąteczny Szef Kuchni do zaplanowania menu na świąteczne spotkania wraz z miejscem do oznaczenia osoby odpowiedzialnej za przygotowanie poszczególnych potraw oraz listą zakupów do odcięcia.

Karta W te Święta

jak-przygotowac-sie-do-swiat-tradycje

Karta W te Święta, która skupia się na świątecznych tradycjach, przyjemnościach i przeżyciach. Tych elementach, o których nie powinniśmy zapomnieć: o czasie spędzonym z najbliższymi, wspólnych spacerach, rodzinnych zwyczajach. Jestem pewna, że do każdego pola dopiszecie przynajmniej jedną rzecz. Ja napewno tradycyjnie upiekę pierniki, odwiedzę żywą szopkę, udekoruję nasze mieszkanko i pokój w rodzinnym domu, a wszystko podczas słuchania świątecznej playlisty. I jak co roku urządzimy małą domową sesję świąteczną. A cały grudzień chciałabym uwiecznić choć jednym zdjęciem dziennie – byłby to mój trzeci z rzędu grudniownik.

P.S. Świąteczne taśmy, które widać na zdjęciach kupiłam w zeszłym roku w Lidlu. W tym też będą dostępne od 19 listopada (klik). Polecam, bo choć to nie washi tape, to świetnie nadają się do pakowania prezentów, ozdabiania kartek, tealightów, czy po prostu oznaczania ważnych dni w kalendarzu.


Pobierz Karty ułatwiające przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia

jak-przygotowac-sie-do-swiat-pliki-do-druku-2

Plik .pdf składa się z 6 kart: Kalendarza, Listy to-do uzupełnionej i do uzupełnienia, Karty Świąteczny Szef Kuchni, Pocztówki do Mikołaja, Karty W te Święta. Jest przygotowany w formacie A4. Przed drukiem koniecznie wybierzcie w ustawieniach drukarki wysoką jakość wydruku i skalowanie: wypełnij całą stronę.


Mam nadzieję, że karty pomogą Wam zaplanować i przygotować się do Świąt bezstresowo, a wspólna akcja sprawi, że ten czas będzie jeszcze bardziej wyjątkowy. Niesamowicie się na te dni cieszę, zwłaszcza że już niedługo pojawi się Mała istotka, która sprawi, że te Święta będą najpiękniejsze na świecie (niezależnie od tego, czy wszystko pójdzie zgodnie z planem ;)). 

To jak, dołączycie?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close