Jak sprzątać 15 minut dziennie? 5 wskazówek

jak-sprzątać-15-minut-dziennie

Jak sprzątać 15 minut dziennie? To jest wykonalne, choć przy zapowiedzi naszej wiosennej akcji, te 15 minut wzbudziło wątpliwości. Dzisiejszy wpis nie jest w ramach akcji, leżał sobie w moich szkicach, ale dostałam dodatkową motywację by go skończyć 🙂

15 minut to czas na tyle krótki, że nie ma żadnych wymówek, by go w ciągu dnia nie znaleźć. Właśnie na takim 15 minutowym dniu sprzątania opiera się mój harmonogram sprzątania. W myśl zasady, że lepiej robić coś często i krótko niż rzadko i długo. Owszem można poświęcać soboty na porządki raz w tygodniu i dopóki nam z tym dobrze, to wszystko ok. Ale jeśli złościmy się, że musimy spędzać całą sobotę na sprzątaniu, to lepiej wszystkie prace zaplanowane na ten dzień rozbić na mniejsze części.

Podobnie jest z wiosennymi porządkami. Można wszystkie zadania skupić na weekendach, ale można też rozłożyć je na mniejsze czynności i krok po kroku realizować każdego dnia.

.

Jak sprzątać 15 minut dziennie?

1. Przygotuj listę zadań do zrobienia, posprzątania, zorganizowania.
Określ te najważniejsze

Załóżmy, że Twoja lista zawiera 25 zadań. Wychodzi na to, że zmieścisz się we wszystkich dniach roboczych marca. Zacznij od tego co jest najpilniejsze i najważniejsze, bo prawdopodobnie znajdą się dni w tygodniu, których nie będziesz mogła poświęcić na sprzątanie. Wybierz te, które wymagają najszybszej reakcji, denerwują Cię, utrudniają Ci życie. Właśnie tym zajmij się na początku.

Najważniejsze! Pamiętajcie, że nie musicie sprzątać sami. Na pewno znajdziecie się ktoś do pomocy!

2. Jedno zadanie na jeden dzień

Jedno zadanie to niewiele. Naprawdę! Jeśli mam tylko zetrzeć kurze, to trudniej będzie znaleźć mi wymówkę niż gdybym miała zetrzeć kurze, odkurzyć i jeszcze zmyć podłogi (choć jestem w stanie to wykonać w 20 minut).

3. Przygotuj wszystkie potrzebne środki czystości i akcesoria

Załóżmy, że zadaniem na dziś jest umycie jednego okna w sypialni, a potrzebne środki czystości mam w kuchni. Żeby było łatwiej i szybciej konieczne jest zabranie wszystkiego co będzie mi potrzebne ze sobą do sypialni. Inaczej każda brakująca rzecz spowoduje wydłużenie czasu, a przemierzając mieszkanie jestem narażona na tyle różny pokus.

4. Ustaw budzik, minutnik na 15 minut

To naoczny motywator. Jeśli widzę, że czas przeznaczony na realizację zadania zbliża się ku końcowi to przyśpieszam, by zrobić jeszcze więcej. To tak jak z wyjściem, kiedy jesteśmy prawie spóźnieni, a jeszcze trzeba się wyszykować. Nagle coś co zwykle robimy w godzinę zrobiliśmy w 15 minut.

5. Zacznij sprzątać i skup się tylko na tym zadaniu

Przez 15 minut jesteś tylko Ty i Twoje mieszkanie. To pomaga się skupić na tej rzeczy i sprawi, że wykonasz ją w ciągu tego czasu.

.

15 minut to za mało by się zmęczyć, a wprowadzona regularność powoduje, że codzienne porządki wchodzą nam w krew. Efekty choć małe, są widoczne i trwałe. Bywa, że te 15 minut pozwala nam złapać flow i zamiast skończyć chcemy sprzątnąć więcej. A zawsze wtedy efektem jest dodatkowe zadowolenie.

Co jeszcze można sprzątnąć w ciągu 15 minut? Polecam wpis 15 rzeczy, które możesz posprzątać w 15 minut. Jego druga część jest w przygotowaniu 🙂

To jak, gotowi na 15 minutowe porządki? 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close