Jak wyczyścić białe trampki?

Ostatnio wyjęłam z szafy moje białe trampki, choć białe to raczej one nie były. Przypomniałam sobie, że na koniec zeszłorocznych wakacji wrzuciłam je do pralki i wyjęłam je w odrobinę gorszym stanie niż przed włożeniem. Dlatego jeśli nie macie pewności, że jakieś buty, nadają się do prania w pralce, to ich w taki sposób nie pierzcie.

Postanowiłam jednak wykorzystać tą okazję, do przetestowania kilku sposobów na wyczyszczenie trampek. Pierwszy i czwarty stosuję do regularnego dbania o trampki, ale byłam bardzo ciekawa jak pozostałe sprawdzą się przy mocniejszych zabrudzeniach.

Jak wyczyścić białe trampki?

Sposobów na wyczyszczenie białych trampek jest co najmniej kilka. Ponieważ moje po praniu w pralce miały żółte zacieki, które trudno usunąć, najlepiej zadziałała ostatnia. Jednak przy czyszczeniu na bieżąco polecam zacząć od tej najłagodniejszej.

O czym warto pamiętać:

 • im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie usunąć plamy. Ta zasada jest ważna przy każdej plamie, nie tylko na butach,
 • nie suszymy białych butów w pełnym słońcu, bo mogą się odbarwić.
Co będzie potrzebne?

Stara szczoteczka do zębów lub szczoteczka do rąk. Zależy, którą Wam wygodniej. Niezależnie od metody jaką wybierzecie trzeba będzie którejś z nich użyć.

 1. Soda oczyszczona

Tak wyglądały trampki zanim przystąpiłam do czyszczenia. Po wakacjach wyprałam je w pralce i niestety efekt był marny, a nawet gorszy niż przed praniem. I o ile pranie butów w pralce sprawdza się przy sportowych butach męża, tak moje trampki nie zniosły tego dobrze.

Soda oczyszczona dobrze wybiela i usuwa plamy. Robimy papkę z sody i niewielkiej ilości wody, a później nakładamy na buty szczoteczką i szorujemy. Po kilku minutach spłukujemy resztki sody pod wodą.

Taka papka dobrze też działa na gumę trampek.

2. Proszek do prania

Tak naprawdę najbardziej podstawowym sposobem wyczyszczenia trampek jest zapranie plam proszkiem do prania. Niestety nie usunie on większych przebarwień z gumy, choć wyczyści ją z „pierwszego” brudu.

3. Pasta do zębów

Pasta do zębów ma zazwyczaj działanie wybielające, więc powinna dobrze działać w takich sytuacjach. Lepiej sprawdziła się jednak na gumy niż na sam materiał. Chociaż przy świeżych i niezbyt intensywnych plamach powinna zadziałać.

W moim odczuciu zarówno soda oczyszczona, proszek do prania, jak i pasta do zębów działają z podobną mocą. Dobrze wyczyszczą nowe plamy i wybielą gumę.

4. Mleczko do czyszczenia

Mleczko do czyszczenia to już sposób na mocno zabrudzoną gumę w trampkach i poważniejsze plamy. Dopiero po czyszczeniu mleczkiem zobaczyłam wyraźną poprawę stanu trampek. Plamy się wyraźnie rozjaśniły, na gumę stosuje ten sposób od dawna, więc spodziewałam się jak zadziała, dlatego przy trudnych do usunięcia plamach, to rozwiązanie polecam najbardziej.

5. Wybielacz

A gdy już Was opuści nadzieja, że da się przywrócić biel trampkom, to sięgnijcie po wybielacz lub odplamiacz. Wystarczy nalać na materiał, zostawić na ok. 10 minut, później przeszorować szczoteczką, spłukać i zostawić do wyschnięcia. Moje trampki dzięki temu odżyły, chociaż myślałam, że już ich nie doczyszczę.

 

Najlepszy sposób na białą gumę

Jeśli nie macie białych trampek, ale chcielibyście uzyskać szybko idealną biel, to możecie skorzystać z jednej z tych trzech opcji:

 • zmywacz do paznokci na wacik kosmetyczny
 • mleczko do szorowania na szczoteczkę do zębów, po czyszczeniu spłukane pod wodą
 • preparat z Deichmanna do czyszczenia gum – działa niesamowicie, pomógł mi uratować gumę w innych butach, na którą niestety domowe sposoby nie zadziałały.

Ciekawa jestem, czy stosujecie którąś z tych metoda do czyszczenia trampek? A może macie inny skuteczny sposób?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • A wiesz może, czy na przykład soda oczyszczona zadziała też na pobrudzone białe sznurówki? 🙂 Tak jak często trampki umiem doprać, tak w przypadku sznurówek to jest tragedia. Zostają takie czarne plamy w miejscu, gdzie sznurówka przechodzi przez oczko. Mimo że do prania wyciągam je z butów.

  • Gdybyś sznurówki zanurzyła w wodzie z sodą i zostawiła na kilkanaście minut a później poszorowała szczoteczką, to pewnie się te plamy wybielą. Ale wydaje mi się, że ogólnie odplamiacz zrobi w tym wypadku lepszą robotę.

   • Dzięki! Spróbuję i jedno, i drugie. Mam nadzieję, że zadziała. 😀

 • Ania

  Najlepsze na trampkowe gumy są magiczne gąbki 🙂

 • entomka

  Dobrze że zajrzałam bo już chciałam swoje białe trampki wrzucić do pralki … zacznę od sody ☺

 • April

  Z moimi kremowymi trampkami niewiele dało się zrobić, a szkoda mi ich było; bo wygodne i nie zniszczone, oprócz plam, których nie dało się wyczyścić. Kupiłam farbę do tkanin i przemalowałąm je no inny kolor. Teraz mam czerwone trampki i jeszcze ten sezon w nich przechodzę.

  • Przefarbowanie to jest w ogóle dobry pomysł! 🙂

 • Ola Wdowiak

  Właśnie od kilku dni nosiłam się z zamiarem wyczyszczenia moich adidasów – szczególnie biała podeszwa wołała o pomstę do nieba. Twój post wstrzelił się idealnie, a trik z proszkiem do prania zadziałał nadspodziewanie dobrze. Dziękuję! 😉

 • EKSTRA! Poradnik pierwsza klasa. Przyda się z pewnością :))))

 • Ksiazki Super

  Można tak czyścić też białe sandały z materiału?

 • Pani Koko

  Gumę doskonale doczyszcza magiczna gąbka z Rossmanna:)

 • Soda działa cuda, ale niestety na moich kremowych trampkach zrobił się zaciek i nie mogę go ruszyć. Planuję użyć „magicznego” mydełka z Rossmana – uratował moją białą koszulkę, która zafarbowała od skórzanej kurtki na różowo. Teraz nie ma śladu 🙂

 • Niestety przy białym obuwiu po prostu trzeba postawić na regularność. Rok temu zdecydowałam się na białe trampki i niestety nie czyściłam je na bieżąco – w efekcie nie pomogło szorowanie czymkolwiek, ani późniejsze wypranie w pralce. Ale chociaż mam wygodne buty do chodzenia po ogródku 🙂

 • tafranca

  Kiedyś, białe tenisówki, szczególnie na wilgotno, pokrywało się białą kredą (tablicową)!

 • Izabela Jaskuła

  Trampki w bieli najlepiej czyści…domestos. Ale warto jednak nie dopuścić do ich zabrudzenia i tu polecam albo jakieś protectory w sprayu albo sposób mojej babci: nowe, bielutkie buty smarujemy świeczką ( oczywiście białą 😉 ) , ogrzewamy suszarką i gotowe. Tak zaimpregnowane nie przyjmują brudu i wody :).

Close