Metamorfoza kącika dwulatki PRZED PO

Moja Córa właśnie kończy dwa lata, a że to już poważny wiek nadeszła pora na zmiany! Nadal wspólnie dzielimy pokój, który jest naszą sypialnią i w którym znajduje się miejsce na łóżeczko i wszystkie niezbędne Zosiowe rzeczy. Tak naprawdę, kiedy nie śpi przejmuje kontrolę nad całym pokojem, ale umówmy się, że do niej należy tylko ten kącik ;).

Przez ostatni rok niewiele się tutaj zmieniło. Doszedł tylko worek na zabawki, ale funkcjonalność tego miejsca pozostała taka sama. Szuflada, w której przechowujemy ubrania, organizer na łóżeczko z najpotrzebniejszym sprzętem do pielęgnacji i koszyczek na pieluszki. Ale moja Córeczka przestaje już być dzidziusiem, pieluszki też rzadziej potrzebne i coraz częściej komunikuje co powinno się znajdować w jej strefie. Dlatego przy okazji drugich urodzin postanowiłam wprowadzić małe zmiany. Bo  każda okazja jest dobra, by zmienić nasze otoczenie na lepsze  i bardziej przyjazne do życia.

Metamorfoza kącika dwulatki PRZED PO

Jak było?

Tak prezentował się kącik ostatnio, a jak wyglądał na wcześniejszych etapach, możecie podejrzeć w tym wpisie. Trochę nam się ten stan opatrzył. Żółty kolor przestał dominować w całym mieszkaniu, a Córeczka przejęła po mnie zamiłowanie do pudrowego różu.

Co się zmieniło?

Początkowo rozważaliśmy zakup „rosnącego” łóżka. Niestety szybko się okazało, że nawet małe jest jednak za duże. Poza tym Córa podczas snu wędruje i wszystkie łóżka bez barierek nie są jeszcze bezpieczne. Brakowałoby nam też szuflady na ubrania. Koniec końców postanowiliśmy, że  malujemy ! Metamorfoza nie będzie aż tak duża, ale widoczna i nadal bardzo praktyczna.

Malowanie łóżeczka

Mimo że kocham biały kolor, to postanowiłam tutaj zaszaleć – na jasno szaro :D. W mojej wizji łóżeczko miało zamienić się w siedzisko z milionem poduch. Dlatego też postanowiłam boki i tył łóżeczka przemalować na szaro, przód zostawić biały, a do tego wprowadzić akcenty w pudrowym różu.

Co jest potrzebne do metamorfozy?
  • papier ścierny
  • ściereczka z mikrofibry
  • kuweta, wałek, pędzel
  • farby – tym razem postawiłam na emalię do drewna Beckers Designer Universal. Absolutnym plusem tych farb jest to, że mają bardzo krótki czas schnięcia, dzięki czemu cała metamorfoza trwała jeden dzień. Farby są bezpieczne dla alergików i można ich spokojnie używać w pokojach dziecięcych i do malowania drewnianych zabawek
  • folia bądź papier do zabezpieczenia podłogi

Jak przemalować łóżeczko?

Na początek wyjęłam wszystko z łóżeczka, łącznie z szufladą. S. poprawił prowadnice, bo trochę nam się zacinały. Wyczyściliśmy wszystkie zakamarki, a później przystąpiliśmy do zeszlifowania starej farby papierem ściernym. Po tych dwóch latach i tak w niektórych miejscach była zdarta lub zarysowana, więc odświeżenie było koniecznie. Nie ścieraliśmy jej do zera, tylko po to, by nowa farba miała lepszą przyczepność, a przy okazji pozbyliśmy się nierówności.

Następnie wytarłam całe łóżeczko mokrą ściereczką z mikrofibry pozbywając się w ten sposób pyłków i kurzu. Kiedy łóżeczko wyschło pora na moje ulubione, czyli malowanie!

Emalia Beckers Designer Universal jest bezzapachowa, więc nawet malowanie zimą i przy zamkniętych oknach jest komfortowe. Wystarczyła jedna warstwa, żeby uzyskać zadowalający efekt, choć na ciemniejszych powierzchniach na pewno konieczne będą dwie. Do malowania używałam głównie wałka, w zakamarkach i trudno dostępnych miejscach pomogłam sobie małym pędzelkiem.

Pierwszy krok, to pomalowanie boków i tyłu na szaro. Następnie odświeżyłam przód łóżeczka i szuflady białą farbą.

Kiedy farba wyschła zabrałam się za akcenty kolorystyczne w pudrowym różu. Mąż przygotował mi szablony gwiazdek i chmurek, by nasz ulubiony motyw pojawił się także na mebelku.

Jak malować z pomocą szablonu?

Szablon drukujemy na zwykłej drukarce, najlepiej na odrobinę grubszym papierze, np. na kartce z bloku technicznego i dokładnie wycinamy środek wzoru. Najwygodniej jest to zrobić nożykiem introligatorskim. Pamiętajcie, by ciąć do środka wzoru.

Szablon przykładamy do miejsca, w którym ma się pojawić i malujemy. Dla wygody i na większej powierzchni można go przykleić taśmą malarską.

Jeśli możecie malować ściany i chcielibyście na niej powielić wzór, to tutaj możecie użyć  saszetek farby Beckers Designer Colour . Jest to o tyle fajne rozwiązanie, że nie trzeba kupować całej puszki, a farba jest też dostępna w podobnych odcieniach jak ta do drewna.

Dodatki

Oprócz zmian kolorystyki łóżeczka pojawiły się nowe dodatki! Poduchy w kolorze pudrowego różu oraz w kształcie gwiazdek i chmurek. Na ramie łóżeczka zawiesiłam światełka, a dodatkowe motyw przenieśliśmy też do galerii nad łóżeczkiem.

Jako główna zabawka pojawił się bujany łoś. Podobny model Zosia ma w żłobku i codziennie komunikuje nam, że to „moja kaka”, więc postanowiliśmy sprawić jej taki sam do domu. Model dorwany z drugiej ręki, więc zadbaliśmy też o zmianę kolorystyki. Tutaj konieczne były dwie warstwy farby.

Kosz z zabawkami został bez zmian, większe zapasy trzymamy za zasłonką. Podręczny koszyczek stoi albo na naszej komodzie albo za zasłonką na parapecie. I choć trochę żałuję, że nie dało rady wstawić tu nawet małego stolika i krzesełka, to i tak jestem bardzo zadowolona z efektu.

SZABLONY I PLAKATY DO DRUKU

Jeśli chcielibyście wykorzystać te motywy u siebie albo zawiesić taki plakat, to z przyjemnością się nimi dzielę. Szablony gwiazdek i chmurek są różnej wielkości, więc będą pasować zarówno na mniejsze i większe meble. Plakaty mają format A4, ale spokojnie dacie radę je dociąć do mniejszych ramek 🙂

 

Cała metamorfoza zajęła dwa dni. Jeden dzień to malowanie, drugi zmiana dodatków, a efekt jest ogromny. Zosia wniebowzięta, a to przede wszystkim o to chodziło, by dobrze czuła się w tym miejscu.

A Wam jak się podoba? 🙂

Łóżeczko przemalowane z marką Beckers
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close