Odkamienianie żelazka domowymi sposobami

imageimageimageimage

Cześć! Jeśli podczas prasowania żelazko zaczyna częstować nasze ubrania drobinkami z kamienia, to znak, że pora na czyszczenie. Dziś dwie wersje czyszczenia, podstawowa octowa, ale dla tych z Was, którzy octu nie lubią, mam alternatywę.

     Potrzebujemy:

 • ocet
 • ściereczka do czyszczenia
 • ściereczka do prasowania
 • wykałaczka/ patyczek do szaszłyków/ spinacz biurowy

     Kroki:

 1. Jeśli na stopie żelazka przy dziurkach pojawił się osad, to najlepiej zmoczyć ściereczkę octem, nałożyć na ją na wykałaczkę i przepychać (można też najpierw zrobić to samą wykałaczką bez octu)
 2. Wlewamy ocet do żelazka
 3. Ustawiamy na najwyższą temperaturę i włączamy funkcję parowania
 4. I prasujemy. Najlepiej jakąś ścierkę, na którą będzie wypadał osad. Warto też otworzyć okno, bo zapach będzie wyjątkowo mocny 🙂 W zależności od tego jak mocno zanieczyszczone jest żelazko możecie tę czynność powtórzyć
 5. Gdy cały ocet nam wyparuje wlewamy wodę i powtarzamy parowanie by pozbyć się z żelazka zapachu octu
 6. Żelazko z zewnątrz przecieramy wilgotną ściereczką

Ocet można zastąpić przygotowując roztwór z wody i kwasku cytrynowego, wsypując dwie łyżeczki kwasku do szklanki wody. 

O tym jak wyczyścić stopę żelazka pisałam już wcześniej, tutaj.

Najlepszym sposobem na to, by uniknąć kamienia w żelazku jest używanie wody destylowanej. Możecie też przygotować z niej wodę zapachową, wtedy na pewno nie zapomnicie jej użyć.

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Piórko

  Wypróbowałam sposób z kwaskiem i niestety zniszczyłam sobie żelazko:( wcześniej troszkę kamienia się wysypywało strzepywałam z materiału i było ok a teraz żelazko pryska brązową mazią i dziurki są pozaklejane a cała stopa przypalona. Już nawet z pomocą męża próbowałam rozkręcić sprzęt i dostać się do stopy żeby ją wypłukać albo umyć od środka ale niestety się nie da. Dopiero po czasie znalazłam info, że żelazka z systemem Calc-Clean NIE WOLNO czyścić w inny sposób. Dziewczyny bądźcie ostrożne.

  • Kochana, jeśli żelazko ma system Cal-Clean to oznacza, że nie ma potrzeby go odkamieniać w żaden sposób. Obecnie większość sprzedawanych żelazek ma ten system.

   • ala

    Moje żelazko ma calc-clean i bardzo często robiłam odkamienianie za pomoca tego systemu, a mimo to chyba się zapchało, bo podczas prasowania wcale nie wypuszcza pary. Co w takiej sytuacji, może ktoś pomoże?

    • Anna Skrzypińska

     Ja mam ten sam problem,żelazko ma ten system i nie chce mi zraszac woda ubrań,pare troche wytwarza. Co teraz?

 • Ewa Kaczmarek

  Ja również niemal zepsułam sobie żelazko czyszcząc je za pomocą kwasu cytrynowego. Po wlaniu roztworu z dziurek zaczęła wylewać się brązowo-rdzawa maź i na dodatek wydobywał się ostry, żrący dym. Niestety byłam zbyt leniwa, aby przeczytać wcześniej instrukcję obsługi – jest tam napisane, że mojego modelu nie wolno czyścić octem, kwaskiem ani żadnym kupionym środkiem do usuwania kamienia. Na szczęście mój mąż uparł się, aby wypłukać resztki kwasku i wielokrotnie wlewał do żelazka wodę i wypuszczał parę na maksymalnej temperaturze. Śmierdziało w całym mieszkaniu, ale póki co żelazko działa i już nie plami podczas prasowania (poświęciłam kilka kuchennych ścierek). Bądźcie mądrzejsze, niż ja i najpierw przeczytajcie instrukcję obsługi (dla wielu modeli dostępne są w Internecie)

Close