Niebałaganka by Ania Legenza

Odkamienianie żelazka domowymi sposobami

Dodano: 23 paź2013

imageimageimageimage

Cześć! Jeśli podczas prasowania żelazko zaczyna częstować nasze ubrania drobinkami z kamienia, to znak, że pora na czyszczenie. Dziś dwie wersje czyszczenia, podstawowa octowa, ale dla tych z Was, którzy octu nie lubią, mam alternatywę.

     Potrzebujemy:

 • ocet
 • ściereczka do czyszczenia
 • ściereczka do prasowania
 • wykałaczka/ patyczek do szaszłyków/ spinacz biurowy

     Kroki:

 1. Jeśli na stopie żelazka przy dziurkach pojawił się osad, to najlepiej zmoczyć ściereczkę octem, nałożyć na ją na wykałaczkę i przepychać (można też najpierw zrobić to samą wykałaczką bez octu)
 2. Wlewamy ocet do żelazka
 3. Ustawiamy na najwyższą temperaturę i włączamy funkcję parowania
 4. I prasujemy. Najlepiej jakąś ścierkę, na którą będzie wypadał osad. Warto też otworzyć okno, bo zapach będzie wyjątkowo mocny :) W zależności od tego jak mocno zanieczyszczone jest żelazko możecie tę czynność powtórzyć
 5. Gdy cały ocet nam wyparuje wlewamy wodę i powtarzamy parowanie by pozbyć się z żelazka zapachu octu
 6. Żelazko z zewnątrz przecieramy wilgotną ściereczką

Ocet można zastąpić przygotowując roztwór z wody i kwasku cytrynowego, wsypując dwie łyżeczki kwasku do szklanki wody. 

O tym jak wyczyścić stopę żelazka pisałam już wcześniej, tutaj.

Najlepszym sposobem na to, by uniknąć kamienia w żelazku jest używanie wody destylowanej. Możecie też przygotować z niej wodę zapachową, wtedy na pewno nie zapomnicie jej użyć.

 • Piórko

  Wypróbowałam sposób z kwaskiem i niestety zniszczyłam sobie żelazko:( wcześniej troszkę kamienia się wysypywało strzepywałam z materiału i było ok a teraz żelazko pryska brązową mazią i dziurki są pozaklejane a cała stopa przypalona. Już nawet z pomocą męża próbowałam rozkręcić sprzęt i dostać się do stopy żeby ją wypłukać albo umyć od środka ale niestety się nie da. Dopiero po czasie znalazłam info, że żelazka z systemem Calc-Clean NIE WOLNO czyścić w inny sposób. Dziewczyny bądźcie ostrożne.

  • http://niebalaganka.pl/ Ania Legenza

   Kochana, jeśli żelazko ma system Cal-Clean to oznacza, że nie ma potrzeby go odkamieniać w żaden sposób. Obecnie większość sprzedawanych żelazek ma ten system.

© Niebałaganka 2013-2015, Wszelkie prawa zastrzeżone

Code & Design by Pixter.pl

^