Organizacja czasu: dlaczego czasem warto odpuszczać

organizacja-czasu-odpuszczanie

Nauka odpuszczania jest najtrudniejsza w organizacji. Co więcej wydaje się, że dobrze zorganizowany osobnik może i potrafi więcej. Może mieć więcej czasu, zrobić więcej zadań, zachować zdrowy balans między pracą a życiem, znaleźć czas dla siebie, dla rodziny, przyjaciół, mieć perfekcyjny porządek o każdej porze dnia i nocy, rozwijać kilka biznesów i jeszcze się wysypiać. A to nie jest prawda.

Najwięcej czasu posiadają ludzie, którzy potrafią z czegoś zrezygnować. Czasem bywa tak, że ilość zadań, które na siebie bierzemy nas przytłacza i ostatecznie, nie do końca zależnie od nas, jesteśmy zmuszeni by wybierać. Ostatni taki moment miałam kilka miesięcy temu, kiedy zwyczajnie wzięłam na siebie za dużo obowiązków. Nie pomagało planowanie i wszystkie metody mobilizacji, lista zadań nie kurczyła się w wymarzonym tempie a zmęczenie wzrastało kilka razy bardziej niż zwykle.

To dało mi do myślenia i postanowiłam zawalczyć o spokój, bo nigdy moim celem nie była praca od świtu do nocy. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie ciągłe leniuchowania, bo lubię, gdy się dużo dzieje. Ale zbyt duże tempo powoduje, że czuję się przytłoczona. Postanowiłam nauczyć się odpuszczać świadomie, nie z musu, nie z powodu goniącego terminu, ale z racjonalnego wyboru.

Gdy weźmiemy na siebie za dużo to nie pomoże nawet najlepsza organizacyjna strategia.

organizacja czasu

W końcu nie wszystkie zadania są tak samo ważne, nie wszystkie telefony wymagają natychmiastowego oddzwonienia, a maile odpowiedzi w ciągu pięciu minut. Od nieumytych garów nikt nie zginął, podobnie jak od nieuprasowanej bluzki. Najważniejsze to potrafić ustalić priorytety i opuścić. Bo choć lista zadań może być długa, to gdy pojawią się nieprzewidziane okoliczności, trzeba umieć wybrać to, co najważniejsze.

W ostatnim tygodniu po raz kolejny postanowiłam zrobić zabójczą dla bloga ponad tygodniową przerwę. Mimo że starałam się pisać na raty, to i tak czułam, że to nie wyjdzie, aż w końcu zaczęło dopadać mnie to okropne poczucie rozczarowania. Czasem spadek zaliczają jednocześnie motywacja, humor i siły. Wtedy warto odpuszczać, skupić się na tym co ważniejsze, a w końcu wyjdzie nam to na dobre.

Dzięki temu znacznie mniej się spinam i jestem dużo szczęśliwsza. A to, co robię dla przyjemności ciągle nią pozostaje. Nie muszę się na siebie denerwować, gdy nie zrealizuję większości listy do zrobienia, bo zrobiłam tylko to, co najważniejsze. Trzeba znaleźć swoje tempo odpowiednie dla nas w danym momencie.

Dobra organizacji to przede wszystkim umiejętność odpuszczania. A Wam łatwo przychodzi odpuszczanie?

organizacja czasu

W ciągu ostatnich miesięcy zmieniłam sposób planowania i organizacji czasu, tak by mieć go więcej. Odpuszczanie okazało się najtrudniejszą lekcją, ale też najcenniejszą. Kwestię planowania i zyskania większej ilości czasu będę jeszcze rozwijać, bo nazbierała mi się całkiem spora lista haseł, które chciałabym poruszyć 🙂 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close