Organizacja zdjęć krok po kroku – od kopii cyfrowej po wydruki

Uwielbiam zdjęcia. Przy ostatniej przeprowadzce zastanawiałam się czy czasem nie mamy ich za dużo, bo już jest ich mnóstwo, a przecież jeszcze całe życie przed nami! Później wróciłam do zdjęć w albumach, pudełkach, fotoksiążek i wszystkie watpliwości minęły. Bo zdjęcia mają w sobie takiego, że uwieczniamy na nich to, co najlepsze w naszym życiu. Dzięki nim pamiętamy o tych dobrych chwilach, a przy okazji zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że takich wspaniałych momentów jest naprawdę dużo.

Każdy ma taki świat jaki widzą jego oczy

Dziś robię tysiące zdjęć, w większości są to nieidealne ujęcia naszej codzienności. Później je wybieram, drukuję i układam w naszym albumie Project Life. To tutaj zbieram najfajniejsze elementy życia a dzięki temu pamiętam o zwykłych/niezwykłych momentach. Większe okazje ubieram w fotoksiążki a wśród prezentów dla bliskich królują kalendarze ze zdjęciami Zosi. I choć to wydruki są naszą bazą, to kopie tych zdjęć i więcej ujęć przechowujemy też cyfrowo.

Jak zorganizować zdjęcia, by nie zginąć w ich ilości, bez problemu odnaleźć, kiedy są potrzebne i cieszyć pięknymi wydrukami? Mam dla Was kompleksowy poradnik jak to u nas wygląda :).

Organizacja zdjęć krok po kroku

Krok 1. Regularne zgrywanie zdjęć

Znacie to uczucie, kiedy w aparacie telefonu mamy tysiące zdjęć, drugie tyle w telefonie i na samą myśl o tym, że mielibyśmy je wszystkie zgrać, a później wybierać do wydruku, robi się słabo? Jeśli właśnie jesteście w tym momencie to rada jest prosta: zgrać je wszystkie na dysk komputera w tym momencie! Im szybciej się z tym uporacie tym będzie łatwiej, a odkładanie tego kroku na później sprawi tylko, że tych zdjęć będzie więcej i więcej.

Ja zawsze w pierwszej kolejności zgrywam zdjęcia na dysk komputera. Z aparatu zwykle robię to na bieżąco, bo niemal codziennie powstają jakieś zdjęcia na bloga, które chcę od razu wykorzystać. Od razu opisuję folder tematycznie, bym wiedziała, co w nim znajdę. Jeśli mam kilka „sesji”, to każdą z nich zapisuję w innym folderze.

Ze zdjęciami z telefonu jest inaczej, nie zgrywam ich każdego dnia, ale staram się to zrobić raz w miesiącu (ok, ostatnio miałam półroczny przestój i uświadomiłam sobie jeszcze mocniej jak ważne jest robienie tego na bieżąco). Folder opisuję nazwą miesiąca. Wtedy też zbieram się za przygotowanie zdjęć do wydruku.


Jak działać, jeśli masz zaległości?

 1. Zgraj wszystkie zdjęcia na dysk komputera. Możesz to robić etapami i od razu segregować w folderach z podziałem na wydarzenia, lata lub miesiące.
 2. Jeśli chcesz najpierw zgrać wszystkie zdjęcia do jednego folderu, zrób to, a następnie ustaw segregowanie według daty i na jej podstawie podziel zdjęcia.

Krok 2. Wybór zdjęć do wydrukowania – osobny katalog

Kiedy mam wszystkie zdjęcia zgrane przeglądam je i kopiuję do osobnego katalogu „do wydrukowania”. Nawet kiedy nie mam w planach wydrukowania zdjęć, np. w tym miesiącu, to i tak od razu je tam przenoszę, bym za jakiś czas nie musiała szukać.

Jeśli przygotowuję zdjęcia do wydrukowania z jakiegoś wydarzenia, to w folderze do wydrukowania tworzę kolejny z nazwą tego wydarzenia. Zwykle moje zamówienia na zdjęcia obejmują ponad 100 sztuk, więc zdecydowanie łatwiej mi się w taki sposób odnaleźć.


Jak działać, jeśli masz zaległości?

 1. Ustal w planie tygodnia czas, który chcesz poświęcić na wybór zdjęć do wydrukowania. Może to być 1-2 godziny w tygodniu, ważne by działać systematycznie.
 2. W tym czasie włącz sobie ulubioną muzykę, zrób dobrą herbatę i przejrzyj zdjęcia, a następnie skopiuj wybrane do folderu do wydrukowania.
 3. Na moim komputerze mam szybki podgląd zdjęcia, dzięki naciśnięciu spacji, przewijam je strzałkami, więc trwa to naprawdę szybko. Poszukaj takich udogodnień na swoim sprzęcie.

3. Kopia cyfrowa i archiwum

Kiedy mam już zgrane wszystkie zdjęcia i wybrane te, które chcę wydrukować, zabieram się za stworzenie archiwum i kopii cyfrowej.

Jak wygląda nasza rodzinna kronika?

Wszystkie nasze wspólne zdjęcia przechowujemy na dysku zewnętrznym. Tu mamy naszą rodzinną kronikę od 2010 roku. Początkowo przechowywałam je w katalogach rocznikami, następnie miesiącami, a później wydarzeniami. Z czasem jednak okazało się, że to zbyt skomplikowane.

Dziś mamy dwa główne systemy:

 • zdjęcia z wydarzeń, które opisuję data.miesiac.dzien-nazwa (np. 20180420-wielkanoc)
 • zdjęcia naszej codzienności – tutaj mamy folder na każdy rok (20180000 taki zapis pozwala zachować chronologię w folderach) i w nich różne zdjęcia i filmy, które robimy na co dzień. Część z nich jest drukowana, pozostałe to zazwyczaj podobne ujęcia. Często jednak mamy radość, kiedy wracamy do ich przeglądania nawet na ekranie.

Gdzie przechowywać kopię cyfrową?
 • bieżące zdjęcia na dysku komputera – zanim przygotouję zdjęcia do wydruku, najbezpieczniejszym i najbardziej podręcznym miejscem jest komputer
 • pozostałe na dysku zewnętrznym lub w „chmurze” – w momencie, kiedy mam gotowe zdjęcia do wydrukowania, pozostałe przenoszę do naszego archiwum, czyli na dysk zewnętrzny. Jeśli go nie posiadacie, to dobrą opcją jest przechowywanie kopii zdjęć w chmurze, np. na Google Drive, ale takie miejsce do przechowywania kopii zdjęć ma np. EmpikFoto, które korzysta z Google Cloud. Mamy tę opcję za darmo, przechowują wszystkie zdjęcia, które kiedyś zamówiliśmy, ale też te które tam po prostu wgramy. Można je również posegregować albumami.


Jak działać, jeśli masz zaległości?

 1. Zdecyduj, gdzie będziesz przechowywać swoje zdjęcia. Dysk komputera nie jest nieograniczony, dlatego dobrze wybrać miejsce poza nim.
 2. Dysk zewnętrzny, Google Drive a może przechowywanie w EmpikFoto?
 3. Wyznacz czas, w którym będziesz zgrywać zdjęcia. Niestety trwa to zwykle dłużej niż przegląd, segregacja i wybór zdjęć do wydrukowania. Nastaw się, że przez ten czas komputer będzie pracował, a dobrze też co jakiś czas kontrolować postępy w wysyłaniu.

4. Zamawianie wydruków

Czyli w zasadzie ostatni etap przed tym jak zaczniemy się cieszyć z wydruków. Dzisiaj niekoniecznie muszą to być odbitki, które włożymy do albumu. Można postawić na fotoksiążki, które świetnie się sprawdzają gdy chcemy mieć w jednym miejscu wspomnienia z wydarzenia czy wyjazdu, ale ja w formie fotoksiążki mam też zebrane świąteczne przepisy. Jeśli lubicie przechowywanie zdjęć w pudełkach to fajną opcją są drewniane ze spersonalizowanym wieczkiem. Pomieszczą 200 zdjęć, a same nie zajmują aż tak dużo miejsca jak albumu, więc są bardzo fajną alternatywą.

Ja przy naszych codziennych zdjęciach stawiam głównie na odbitki, którymi uzupełniam nasz Project Life. Najbardziej pokochałam taką formę, bo mogę się przy niej wyżyć kreatywnie, choć zajmuje sporo czasu. Mobilizuje mnie jednak, by drukować zdjęcia nie tylko okazyjnie, ale i z naszej codzienności. Mamy też mnóstwo pudełek ze zdjęciami i kilka fotoksiążek. Nie umiem się zdecydować na jedną formę, bo nie ma najlepszej.

5. Jak dbać o to, by mieć zawsze porządek w zdjęciach?

Kiedy już uporządkujemy zaległości, pora na to, by utrzymać ten stan przez długi czas. Bardzo polecam regularne działanie w zgrywaniu zdjęć, bo wtedy nie zajmuje tak dużo czasu.

 • ustal dzień, w którym zgrywasz zdjęcia, np. raz w miesiącu – dla mnie koniec/początek miesiąca jest taką okazją, by uporządkować zdjęcia z ostatniego czasu.
 • regularnie wybieraj zdjęcia do wydrukowania – może to być ten sam dzień, w którym je zgrywasz na dysk komputera. Polecam takie rozwiązanie, mi zwykle to przygotowanie zajmuje ok. godziny. Wtedy je zgrywam na komputer, szykuję wydruki i przenoszę do archiwum.
 • rób kopię zapasową wszystkich zdjęć i przechowuj je w „chmurze” lub na dysku zewnętrznym
 • drukuj zdjęcia – bo choć dobrze mieć kopię cyfrową, to wspomnienia ożywają wtedy, gdy możemy usiąść wszyscy na kanapie i oglądać je na papierze 🙂


Kod zniżkowy do EmpikFoto

Razem z EmpikFoto mamy dla Was kod zniżkowy z okazji Dnia Mamy na fotoksiążki: 2 w cenie 1 – fotoksiążki 20×30, 28 stron, papier kredowy, okładka twarda błyszcząca. Hasło: 2DlaMam. Czas trwania promocji: do 20.05.2018


Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Wam zaprowadzić porządek i cieszyć się pięknymi zdjęciami. Dajcie znać czy Wy też uwielbiacie zdjęcia!

Do porządków w zdjęciach zachęcam Was razem z EmpikFoto
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close