Prosty budżet domowy – planner do wydrukowania

budżet domowy

Organizacja domowych finansów towarzyszy mi od lipca, kiedy to pisałam Wam, że zaczynam planowanie domowego budżetu.  Plan był ambitny, miałam spisywać wszystkie wydatki, zbierać paragony, wpisywać je do arkusza a później przeprowadzać szczegółowe analizy. Początkowo całkiem dobrze mi szło, ale z czasem spisywanie paragonów odkładałam na później, aż w końcu trafiły wszystkie do kosza i stwierdziłam, że zacznę od nowa.

Pierwsza opcja zakładała przede wszystkim spisywanie wydatków. Tym razem postanowiłam zacząć od spisania dochodów. Przez kilka miesięcy tworzyłam taki plan w notesie, ale nowy rok zasługuje na nową oprawę, a do tego chciałam mieć pogląd na wszystkie miesiące na jednej kartce.

Prosty budżet domowy – planner do wydrukowania

budżet-domowy-2

Dzisiaj dzielę się z Wami moim arkuszem w formacie A4, który pomaga mi ogarnąć domowe finanse. Jest prostym i podstawowym narzędziem do kontroli wydatków. Na bardziej zaawansowane systemy przyjdzie jeszcze pora, a to właśnie dzięki niemu zrealizowałam mój cel, czyli kontrolę nad finansami i odkładanie większych kwot na konkretne cele.

Poza podstawowym dużym arkuszem, używam też mniejszych karteczek, na których spisuję dochody i wydatki dodatkowe, które pojawią się nieregularnie. W głównej kolumnie wpisuję źródła dochodów lub kategorie wydatków np. opłaty, mieszkanie czy ogólną kwotę, którą przeznaczam na zakupy w danym miesiącu. Dzięki temu, że robiłam jednak spis paragonowy przez 2 miesiące, mniej więcej wiem, ile powinna wynieść :).

budżet-domowy-3

To wszystko sumuję sobie w wierszach oznaczonych na szaro. Zawsze też zostawiam jakiś zapas na nieprzewidziane wydatki, a resztę przeznaczam na oszczędności. Robię podsumowanie i przeznaczam określoną kwotę na oszczędności. W wydatkach dodatkowych uwzględniam też rzeczy, które chciałabym sobie kupić. Wicie, takie typowe zachcianki. Po podsumowaniu wiem, czy mogę sobie na nie pozwolić czy jednak nie. I choć chciałabym napisać, że powstrzymuje mnie to przed impulsywnymi zakupami, to u mnie działa w drugą stronę. Nie mając takiej kontroli, często odmawiałam sobie zakupów dla siebie. Szczegółowe planowanie dochodów i wydatków sprawiło, że przeznaczam nawet niewielką kwotę na spełnienie jakiejś mojej zachcianki ;).

Taki plan tworzę pod koniec miesiąca na kolejny miesiąc. Oczywiście czasem pojawiają się też nagłe wydatki, dlatego nigdy nie ustalam budżetu co do złotówki. Oszczędności przelewam na osobne konto od razu, wtedy też dużo łatwiej jest mi ich nie wydać ;).  Po raz kolejny sprawdziła się u mnie metoda, że im prościej tym lepiej.

budżet-domowy-4


Pobierz Planner do wydrukowania – Budżet Domowy 2016

budżet-domowy-pdf

Jeśli chcielibyście w prosty sposób zorganizować swój domowy budżet, to zachęcam do wypróbowania mojego plannera. Mam nadzieję, że się przyda! Koniecznie dajcie znać w komentarzach jak Wy organizujecie domowe finanse, sprytne rady mile widziane 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close