Świąteczne porządki – lista zadań

świąteczne-porządki-lista-zadan

Stali Czytelnicy bloga wiedzą, że nie jestem zwolenniczką wielkich porządków przed samymi Świętami. Na nie zawsze znajduję czas wiosną i jesienią, a przed Świętami zazwyczaj tyle się dzieje, że dokładnie sobie wielkiego sprzątania może tylko przyprawić o ból głowy. Dlatego skupiam się tylko na tym, co jest konieczne i dokładam kilka zadań do tego, co robię na co dzień. Podobnie jak w zeszłym roku, w tym też Święta spędzamy w rodzinnym domu, więc tam też skumulują się nasze przygotowania i porządki. Co nie znaczy, że własne mieszkanko zostawimy w bałaganie :).

Świąteczne porządki – lista zadań

Chciałabym aby w tym roku świąteczne przygotowania poszły nam wyjątkowo sprawnie (stąd też stworzenie Kart i wspólna akcja), dlatego musiała powstać osobna lista zadań na świąteczne porządki. Nie jest ona bardzo długa, ale zależało mi by ująć w niej przede wszystkim te dodatkowe czynności, które są ściśle powiązane z przygotowaniami do Bożego Narodzenia i rodzinnymi spotkaniami.

Jeśli dla Was grudzień to okres mobilizacji do wielkiego sprzątania i chcielibyście podeprzeć się kompleksową listą, to odsyłam do wpisu z listą zadań na jesienne porządki. Ona wraz z dzisiejszą, powinny stanowić dobrą podpowiedź, co jest do zrobienia.

świąteczne-porządki-lista-zadan-2

Moja lista zadań na świąteczne porządki:
 1. Wyczyścić piekarnik
 2. Uporządkować i umyć lodówkę
 3. Naostrzyć noże
 4. Przygotować świąteczną zastawę
 5. Umyć szkło i sztućce
 6. Uprać i przygotować obrus
 7. Uprać i przygotować ubrania na świąteczne dni
 8. Wyczyścić choinkę
 9. Odświeżyć bombki i inne świąteczne ozdoby
 10. Standardowe sprzątanie kuchni (blaty, kuchenka, zlew, czajnik)
 11. Standardowe sprzątanie łazienki (mycie prysznica, umywalki, armaturylustra)
 12. Odkurzanie materaca i zmiana pościeli
 13. Odkurzanie i mycie podłóg
 14. Standardowe ogarnięcie mieszkania

Pod linkami znajdziecie odnośniki do wpisów dotyczących poszczególnych punktów. 

Z roku na rok mam wrażenie, że te listy się kurczą. Mam coraz mniej rzeczy, a wiele z nich jest po prostu uporządkowana na co dzień, więc zupełnie nie muszę o nich dodatkowo myśleć. Wspaniałe uczucie! 🙂


Jak zwykle zachęcam do tego, by stworzyć własny plan dostosowany do osobistych potrzeb. Być może u Was potrzebne będą inne czynności niż u mnie. Pamiętajcie też, by do świątecznych przygotowań (porządków, zakupów, gotowania, dekorowania) zaangażować wszystkich członków rodziny. Bo najlepsze przygotowania, to te wspólne!


Pobierz listę zadań na świąteczne porządki

świąteczne-porządki-lista-zadan-3

Mam nadzieję, że listy będą przydatne i pomogą w przedświątecznych porządkach. Jeśli zdecydujecie się je wydrukować, to będzie mi bardzo miło, gdy dacie mi o tym znać! 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Ela Kraj

  Śliczne dzięki za listę. Podziwiam zorganizowanie i cichaczem zazdroszczę, bo ja jakoś nie mogę się zebrać, ale i tak jest dużo lepiej niż było – między innymi dzięki Tobie i Twoim radom 🙂
  A z piekarnikiem na pierwszym miejscu trafiłaś zdecydowanie, bo juz mocno się dopomina. Szkoda tylko, że przygotuję wszystko u siebie, a sama pojadę na cale święta na gotowe do mamy, ale ostatnie panieńskie święta wręcz by wypadało 🙂

  • Dziękuję i bardzo się cieszę! Swoje ostatnie panieńskie święta dobrze pamiętam, ale te najlepsze były za rok 🙂

 • Ja świąteczne porządki zaczynam od jutra – 5 dniowe bloki porządkowe od końca listopada do 23 grudnia; sporo do zrobienia, ale dzięki podziałowi mam nadzieję, że tak nie odczuję tego czasu i uda się zrobić wszystkie punkty z plannera 😀

 • Ja tam się cieszę na świąteczne porządki! :))) Strasznie lubię przedświątecznie 🙂

  • Świąteczne to jedne z najprzyjemniejszych, bo się miło kojarzą! 🙂

 • W tym roku zdecydowałam się na generalne porządki w listopadzie – w zeszłym tygodniu zrobiłam kuchnię i łazienkę 🙂 Uporzadkowałam wszystkie szafy i szafki w domu, trochę rzeczy poszło do oddania, a trochę do wyrzucenia. A dzisiaj w końcu porządnie posprzątałam strych. Także z generalnymi porządkami mam spokój do wiosny i teraz tylko na bieżąco standardowe sprzątanie.

 • Ania

  Ja postanowiłam zmienić w domu „tradycję” wielkiego sprzątania przed Świętami (Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia) i jest o niebo lepiej! Pomimo remontu jest względny porządek i jakoś tak lekko na serduchu 😀

 • Z taką listą praca z pewnością będzie przebiegać sprawniej i przyjemniej 😉

  • tylko kto taką listę wykona od A do Z ? bo u mnie choinka co roku nowa :p

 • Izabela K.

  Nigdy nie lubiłam tej przedświątecznej histerii z porządkami. Człowiek w wigilię po południu padał na twarz i nie miał już siły świętować po całym tygodniu harówy. W tym roku porządki mam już za sobą, zostało mi tylko umycie okna, drobne standardowe porządki i dekoracja domu 🙂

  • Jestem dokładnie takiego samego zdania – tyle przygotowań na kilka dni przed, że w Wigilię zostaje tylko zmęczenie 🙂

 • bandra

  A gdzie mycie okien i zmiana firanek? Toż to klasyk!

  • Sisska

   Dokładnie ? Chociaż myślę, że powinno się to robić częściej niż 2x do roku 😉 jeśli chodzi o okna to wystarczy umyć je z zewnątrz wodą z octem i od razu lepiej wyglądają.
   Pokusiłam się o firanki i zasłonki na żabki i więcej tego błędu nie zrobię. Nienawidzę wieszania!!! Gdyby nie to, to pewnie prałabym je co miesiąc.

   • U mnie wiesza mąż. 2 metry wzrostu do czegoś zobowiązują 😀

  • Zapomniałam! 😀

 • Razem z Tobą Aniu sprzątałam całe mieszkanie jesienią, więc świąteczne porządki ograniczą się u mnie do standardowych, plus czyszczenie wnętrz szafek w kuchni, bo tam jakoś wyjątkowo brudzi się bardziej. A resztę czasu poświęcę na zdecydowanie przyjemniejsze rzeczy. Zresztą już zaczęłam, dzięki Twojemu przypomnieniu wczorajsze przedpołudnie poświęciłam na zrobienie kartek świątecznych ;-).

 • martyna py

  Zaraz drukuję listę! Dzięki!

 • Drukując listę jesiennych porządków i uzupełniając o kilka pozycji, myślałam, że mam komplet, a tu jeszcze jest parę rzeczy z listy. No ładnie.
  Święta są tylko pretekstem do generalnych porządków i tak to traktuję.

 • Usystematyzowanie zadań bardzo pomaga. Na pewno skorzystam. Dzięki 🙂

 • Tak, to jest to 🙂 U mnie zawsze wszystko zostaje na ostatnią chwilę, a później powstają niepotrzebne awantury. I po co to komu? Rodzinnych przyzwyczajeń zapewne nie uda mi się zmienić, ale ogarnę przynajmniej tę część mieszkania, która należy do mnie 🙂

 • Tylko jak to wszystko zrobić, jak w weekend przed Świętami będzie niejaka Blogowigilia i czeka nas 3dniowy wyjazd? 😉
  No tak, jeszcze nie zaczęłam sprzątać, a już szukam wymówek, wymienię sprzątanie na prasowanie, a takich maciupkich ciuszków to już w ogóle!!!

 • Spadasz mi z nieba z tym postem 🙂 Ja wczoraj zmajstrowałam z dziećmi plakat (zachęcam czytelników do odwiedzenia mojego profilu 🙂 gdzie gotowy szablon 🙂 ) a od dziś startuję z porządkami. Zwłaszcza, że w sobotę wielka impreza… 5 urodziny mojej Emi… Jak tu ogarnąć takie przygotowania… ah… wyzwanie przede mną.

 • Właśnie sobie uświadomiłam, że nie mam czagoś takiego jak zastawa na święta ;))
  Obrus uprałam automatycznie po zeszłorocznych świętach i tak sobie czeka, wyprasuję najwyżej tylko (tak, mam tylko jeden chyba :D)
  To, ubrania odłożyłam już podczas prasowania na początku grudnia i tak sobie wisi i czeka 😉
  A reszta codziennych porządków to raczej taka normalka, bo przy mojej dwójce to po 2-3 dniach niesprzątania mam armagedon ; )

  Ja z roku na rok robię się jeszcze bardziej „wybiórczo leniwa”, a myslałam, że tego stanu już się nie da pogłębić ;))

Close