Świąteczne porządki – lista zadań

świąteczne-porządki-lista-zadan

Stali Czytelnicy bloga wiedzą, że nie jestem zwolenniczką wielkich porządków przed samymi Świętami. Na nie zawsze znajduję czas wiosną i jesienią, a przed Świętami zazwyczaj tyle się dzieje, że dokładnie sobie wielkiego sprzątania może tylko przyprawić o ból głowy. Dlatego skupiam się tylko na tym, co jest konieczne i dokładam kilka zadań do tego, co robię na co dzień. Podobnie jak w zeszłym roku, w tym też Święta spędzamy w rodzinnym domu, więc tam też skumulują się nasze przygotowania i porządki. Co nie znaczy, że własne mieszkanko zostawimy w bałaganie :).

Świąteczne porządki – lista zadań

Chciałabym aby w tym roku świąteczne przygotowania poszły nam wyjątkowo sprawnie (stąd też stworzenie Kart i wspólna akcja), dlatego musiała powstać osobna lista zadań na świąteczne porządki. Nie jest ona bardzo długa, ale zależało mi by ująć w niej przede wszystkim te dodatkowe czynności, które są ściśle powiązane z przygotowaniami do Bożego Narodzenia i rodzinnymi spotkaniami.

Jeśli dla Was grudzień to okres mobilizacji do wielkiego sprzątania i chcielibyście podeprzeć się kompleksową listą, to odsyłam do wpisu z listą zadań na jesienne porządki. Ona wraz z dzisiejszą, powinny stanowić dobrą podpowiedź, co jest do zrobienia.

świąteczne-porządki-lista-zadan-2

Moja lista zadań na świąteczne porządki:
 1. Wyczyścić piekarnik
 2. Uporządkować i umyć lodówkę
 3. Naostrzyć noże
 4. Przygotować świąteczną zastawę
 5. Umyć szkło i sztućce
 6. Uprać i przygotować obrus
 7. Uprać i przygotować ubrania na świąteczne dni
 8. Wyczyścić choinkę
 9. Odświeżyć bombki i inne świąteczne ozdoby
 10. Standardowe sprzątanie kuchni (blaty, kuchenka, zlew, czajnik)
 11. Standardowe sprzątanie łazienki (mycie prysznica, umywalki, armaturylustra)
 12. Odkurzanie materaca i zmiana pościeli
 13. Odkurzanie i mycie podłóg
 14. Standardowe ogarnięcie mieszkania

Pod linkami znajdziecie odnośniki do wpisów dotyczących poszczególnych punktów. 

Z roku na rok mam wrażenie, że te listy się kurczą. Mam coraz mniej rzeczy, a wiele z nich jest po prostu uporządkowana na co dzień, więc zupełnie nie muszę o nich dodatkowo myśleć. Wspaniałe uczucie! 🙂


Jak zwykle zachęcam do tego, by stworzyć własny plan dostosowany do osobistych potrzeb. Być może u Was potrzebne będą inne czynności niż u mnie. Pamiętajcie też, by do świątecznych przygotowań (porządków, zakupów, gotowania, dekorowania) zaangażować wszystkich członków rodziny. Bo najlepsze przygotowania, to te wspólne!


Pobierz listę zadań na świąteczne porządki

świąteczne-porządki-lista-zadan-3

Mam nadzieję, że listy będą przydatne i pomogą w przedświątecznych porządkach. Jeśli zdecydujecie się je wydrukować, to będzie mi bardzo miło, gdy dacie mi o tym znać! 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close