Sypkie produkty w kuchni – organizacja, przechowywanie i etykiety do druku

Sypkie produkty w kuchni - organizacja, przechowywanie i etykiety

Czas na kolejny projekt w organizacji kuchni! Ogromnie się z niego cieszę, bo przechowywanie żywności sypkiej w różnych pojemniczkach, słoikach czy pudełkach z przyklejonymi etykietami, to było moje marzenie. Marzenie, które ciągle odkładałam na później z takich powodów jak: przy przeprowadzce zajmą dużo miejsca, w innym mieszkaniu, przy innym układzie szafek, niekoniecznie się te pojemniki sprawdzą, to zbyt duży jednorazowy wydatek, itp. Ostatecznie jednak stwierdziłam, że koniec z tym! Marzenia trzeba spełniać, nawet jeśli są tak prozaiczne jak zorganizowane sypkie produkty w kuchni.

W styczniu kupiłam pudełka, później był czas na przygotowanie etykiet i dziś mogę się z Wami nimi podzielić! Jestem przekonana, że ilość słoików, pojemników i puszek będzie rosła, a kiedyś wszystkie staną w mojej spiżarni.

Sypkie produkty w kuchni – jak przechowywać

Najważniejsze w przechowywaniu sypkiej żywności jest to, by zapewnić jej jak najdłużej świeżość. Ograniczyć dostęp wilgoci, zabezpieczyć przed molami i wietrzeniem.

Jakie pojemniki wybrać? Najlepiej szklane albo z grubego plastiku ze szczelnym zamknięciem. Można użyć zwykłych słoików albo takich po kawie, trzeba je tylko dokładnie umyć i wysuszyć. Jeśli chcecie kupić pojemniki, to koniecznie zwróćcie uwagę na pojemność, ale też na objętość przechowywanych produktów. Kilogram fasoli zajmie więcej miejsca niż kilogram cukru, a co za tym idzie w pojemności 1,3 l może nie zmieścić się kilogram produktu.

Sypkie produkty w kuchni - organizacja, przechowywanie i etykiety

Przesypywanie żywności z oryginalnych opakowań ma też tą zaletę, że jeśli kupimy mąkę, w której są już larwy moli, to od razu to zauważymy. Dzięki temu możemy uratować mnóstwo jedzenia i swoich nerwów. U mnie też pomogło na moją ciekawską Córeczkę, której ulubioną zabawą, przez pewien czas, było wysypywanie zawartości torebek na podłogę w kuchni albo wyjadanie surowego makaronu ;).

Moja szafka-spiżarka nie jest duża, dlatego nie robię wielkich zapasów, a wszystkie produkty zużywam na bieżąco. Większość pojemników jest z IKEA, Seria 365+. Sprawdzają się bardzo dobrze, chociaż wolę otwierać cały pojemnik, niż tylko tę mniejszą część, bo w ten sposób jest mi wygodniej.

Sypkie produkty w kuchni - organizacja, przechowywanie i etykiety

Etykiety na produkty sypkie do wydrukowania

Sypkie produkty w kuchni - organizacja, przechowywanie i etykiety

Pokazałam dziś na Instagramie etykiety i od razu pojawiły się pytania o to, gdzie je można dostać. Znacie mnie, więc na pewno wiecie, że lubię tego typu rzeczy opracowywać sama (albo z pomocą męża) i to też jest nasz projekt. Bardzo chciałam mieć etykiety, gdzie będzie widoczny tylko napis, ale jednocześnie nie chciałam ich przenosić na pudełka. Zależało mi, by dało się je w razie potrzeby usunąć.

Jak drukować?

Etykiety wydrukowałam na samoprzylepnej folii, którą można używać w drukarkach atramentowych. Kupiłam ją na Allegro. Można je oczywiście wydrukować na zwykłym samoprzylepnym papierze. W zestawie znajdziecie 50 etykiet z najpopularniejszymi produktami sypkimi.

Sypkie produkty w kuchni - organizacja, przechowywanie i etykiety

Sypkie produkty w kuchni - organizacja, przechowywanie i etykiety

Przyklejenie etykiet

Najłatwiej przykleić etykiety do gładkiej i równej powierzchni. Można ją wcześniej odtłuścić przecierając spirytusem, szczególnie jeśli pojemniki czy słoiki nie są nowe. Przyklejenie do okrągłych słoików nie jest tak łatwe, trzeba zrobić dodatkowe nacięcia, ale daje radę!

Moja szafka

Sypkie produkty w kuchni - organizacja, przechowywanie i etykiety

Na koniec jeszcze zdjęcie mojej szafki-spiżarki. Trzymam w niej też blender ręczny, ale wszystkie pojemniki się mieszczą (słoik z sezamem ma inne miejsce). Na drzwiach od szafki mój patent na to jak mieć kontrolę nad zapasami (szczegóły znajdziecie tutaj: KLIK klik).

Mam nadzieję, że etykiety będą dla Was przydatne! Dajcie znać jak Wam się podobają. Będzie mi bardzo miło, jeśli polubicie i udostępnicie wpis dalej, by jak najwięcej osób mogło z niego skorzystać!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close