Jak usprawnić prasowanie: 10 moich trików

Witajcie! Dziś o mojej ulubionej domowej czynności, czyli prasowaniu. Wiem, że nie zaliczam się do większości społeczeństwa, ale ja z kolei nie rozumiem jak można lubić zmywać:) 

W prasowaniu są dwie “szkoły”. Pierwsza prasujemy wszystko od razu, druga prasujemy to, co nam potrzebne przed samym wyjściem. Ja jestem zwolenniczką tej pierwszej. Strasznie nie lubię, kiedy szybko muszę się przebrać, mam mało czasu, a tu jeszcze trzeba coś prasować. Ale druga metoda może być lepsza dla osób, które nie lubią spędzać kilku godziny przy żelazku. Myślę, że taki system byłby fajny, jeśli w naszym domu znalazłby się kącik do prasowania, najlepiej przy garderobie.

Podczas prasowania nie poradzimy sobie bez żelazka. Warto zainwestować w dobre żelazko, koniecznie z pojemnikiem na wodę. Nie musi być ciężkie. Jego skuteczność zależy od temperatury, a nie od ciężaru!

Deska do prasowania pewnie jest w każdym domu, ale nie w moim. Można sobie bez niej poradzić, a podczas zakupów do wynajmowanego mieszkania stwierdziliśmy, że mamy tyle rzeczy, że bez deski się obejdzie, bo co to będzie przy wyprowadzce! Przy wyborze deski zwróćcie uwagę, by miała półkę na żelazko i miejsce na kabel, dzięki temu jest dużo wygodniej.

Prasowanie będzie łatwiejsze, gdy:

  • rozwiesimy ubrania zaraz po zakończeniu prania
  • przed rozwieszeniem prania mocno je strzepniemy, zagniecenia znacznie się zmniejszą
  • rozwiesimy je równo na sznurku
  • koszule, sukienki, delikatne bluzki powiesimy do wyschnięcia na wieszakach
  • ubrania będziemy przypinać klamerkami w miejscach, gdzie są szwy
  • będziemy prasować z parą
  • prasowanie zaczniemy od ubrań wymagających najniższej temperatury, w ten sposób będzie dużo szybciej
  • zaczniemy od ubrań jasnych, a później wyprasujemy ciemne, mam taki nawyk i żyję w przekonaniu, że nie ubrudzę białych ubrań pyłkami z ciemnych:)
  • będziemy prasować po lewej stronie. Ja zawsze tak robię bez względu na to czy prasuję rzeczy jasne, czy ciemne. W przypadku ciemnych jest to obowiązkowe, bo inaczej zaczynają się świecić. Wyjątkiem są ubrania lniane, ponieważ mogą uwypuklić się ślady po żelazku. Prasując po lewej stronie nie mamy też problemu z nadrukami.
  • dokładnie ubrania rozłożymy i wygładzimy, bo nie ma nic gorszego niż zagniecenia, które powstaną podczas prasowania.

A Wy jakie macie sposoby na przyjemniejsze i szybsze prasowanie?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close