Tokimeki, czyli Magia sprzątania w praktyce

Tokimeki Magia sprzątania w praktyce

Tokimeki Magia sprzątania w praktyce, to druga książka Marie Kondo, dzięki której trzy miliony ludzi na całym świecie, zaczęło wyrzucać zbędne rzeczy. Podobnie jak po pierwszą Magię sprzątania (tutaj przeczytacie moją recenzję), tak i po tę książkę sięgnęłam z ciekawości, nie licząc na to, że dowiem się czegoś nowego. Praktyka jest tym, co interesuje mnie znacznie bardziej niż teoretyczno-filozoficzne podejście, dlatego byłam jej bardzo ciekawa.

Tokimeki oznacza to, co daje radość.

Tokimeki Magia sprzątania w praktyce – moje wrażenia

Książka jest podzielona na trzy części. Pierwsza to Mistrzowskie rady konmari, druga to Encyklopedia sprzątania, a trzecia część to Magia zmieniająca życie. Pierwsza część to przypomnienie wszyskich złotych rad, które były zawarte w Magii sprzątania. Pojawia się jednak mała, ale znacząca zmiana, a właściwie wyjaśnienie. Kluczem w metodzie konmari nie jest wyrzucanie, a zostawienie tylko tych rzeczy, które dają radość. Prawda, że od razu przyjemniej brzmi?

Tokimeki Magia sprzątania w praktyce

Druga część książki jest według mnie najbardziej wartościowa. To tam znajdziemy wszystkie praktyczne wskazówki jak składać ubrania, organizować szafy, przechowywać książki i grupować rzeczy. Mi uświadomiła jak wielu patentów, które stosuję nie pokazywałam jeszcze na blogu, a niektóre rzeczy robię zupełnie inaczej.

Dla wielu osób bardzo pomocne będzie to, że autorka odnosi się do każdej grupy rzeczy. Znajdziemy tu porady dotyczące składania bielizny, przechowywania torebek i biżuterii, książek, materiałów do nauki, kabli, akcesoriów rekreacyjnych, organizacji kuchni, łazienki i porządkowania przedmiotów sentymentalnych. Wiedzy i rad, które można wprowadzić w życie od zaraz jest mnóstwo. Przy niektórych punktach brakuje rysunków lub są opisane bardzo ogólnie, doceniam jednak, że się pojawiły, bo są choćby wskazówką czym powinniśmy się zająć.

Rada, która mnie zaskoczyła, to ta, by wypełniać półki od brzegu do brzegu. Podobno, gdy zostawimy puste miejsce, to czegoś nam brakuje i ostatecznie i tak dokupimy nowe rzeczy, by to miejsce wypełnić. Po zastanowieniu muszę przyznać rację. Nawet jeśli odzyskam miejsce, to ostatecznie przeorganizowuję przestrzeń tak, by była wypełniona po brzegi. Ciekawa jestem, czy też tak macie?

Tokimeki Magia sprzątania w praktyceMoja komoda wygląda niemal identycznie jak na zdjęciu, tylko ma trzy szuflady :).

Trzecia część, to zwieńczenie wszystkich rad i wskazówek. Z niej dowiemy się jak stworzyć dom, który promienieje radością. Nie są to zbyt odkrywcze podpowiedzi typu „Salon uprzyjemnią także rośliny, ulubiona muzyka i specjalny kącik na zdjęcia rodzinne”, ale myślę, że są trochę taką wizualizacją celu, do którego ma zaprowadzić sprzątanie metodą konmari. Tutaj też przeczytamy o tym jak radzić sobie z członkami rodziny, którzy nie chcą ruszyć swoich rzeczy, co można zyskać dzięki sprzątaniu oraz sporo przykładów z życia klientek Marie Kondo, które dzięki sprzątnięciu swojego otoczenia, odmieniły swoje życie.

Tokimeki Magia sprzątania w praktyce – dla kogo?

Tokimeki Magia sprzątania w praktyce

O ile pierwszą Magię sprzątania polecałam osobom, które mają problem z nadmiarem rzeczy i ich wyrzuceniem, to Tokimeki będzie idealna dla osób, które czują tego całego składania ubrań, bielizny czy pościeli i ręczników. Oczywiście Marie Kondo skupia się na przechowywaniu pionowym, które według mnie nie sprawdzi się w każdym miejscu, ale mimo to wiele porad jest bardzo pomocnych i systematyzujących wiedzę. Bo to ta książka przeprowadza przez całe oczyszczanie przestrzeni – od motywacji po układanie, tego co z nami zostało.

 

Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Nie jest tak, że jest ona całkowicie pozbawiona elementów, które nie przemawiały do mnie w Magii sprzątania, jak dziękowanie przedmiotom, ale myślę, że to najbardziej przydatna książka o organizacji jaka jest dostępna.

A Wy czytaliście? Jakie wrażenie na Was zrobiła?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close