DIY Domek dla lalek – nie wiem czy to spełnienie bardziej moich dziecięcych marzeń, czy marzeń moich dzieci. Wiem jednak na pewno, że to zabawka, która się nie nudzi. Urządzanie domku, które Wam dziś pokaże robiliśmy prawie dwa lata temu. Od tej pory ciągle jest w użyciu i w zależności od okresu mieszkają tam laleczki LOL, lalki Barbie, a nawet pieski z Psiego Patrolu :).
W tym wpisie chcę Wam pokazać kilka pomysłów na urządzenie domku w formie zrób to sam. Mam nadzieję, że poczujecie się zainspirowani, a wspólne urządzanie domku z dziećmi będzie super przygodą.
DIY Domek dla lalek
Drewniany domek moje dzieci dostały od wujka, który jest stolarzem. Tego typu model z łatwością dostaniecie w sieciówce albo na OLX. I to też będzie świetna baza do zmian i urządzenia go według potrzeb dzieci. Gdyby to zależało tylko ode mnie to domek byłby w innej kolorystyce, ale w tym przypadku służyłam jedynie pomysłami i wiedzą jak zrobić, a decyzje stylistyczne podejmowały dziewczyny.
Potrzebne będą:
- farby akrylowe – dowolne kolory, u nas wybór padł na ulubione kolory dziewczyn z puli farb, które akurat miałam w domu
- kolorowe papiery – mogą być gotowe lub możecie poszukać wzorów na Pintereście i wydrukować takie jakie Wam się spodobają
- klej Magik
- klej na gorąco
- taśma malarska
- nożyczki
- wiertarko-wkrętarka, jeśli chcielibyście zrobić oświetlenie domku
- lampki na druciku
- patyczki po lodach – kupiłam 50 sztuk na Allegro
- sznurek
1. Malowanie i tapetowanie
Krok pierwszy to pomalowanie domku i wyklejenie kolorowymi papierami. Jeśli Wasz domek nie jest w stanie surowym to przed malowaniem warto go najpierw przeszlifować papierem ściernym. A później malowanie. U nas dwa pomieszczenia miały być w kolorze. Padło na salon i łazienkę. Jeśli chcecie pomalować wyznaczony obszar podłogi, oklejcie granicę taśmą malarską, będziecie mieć pewność, że wyjdzie równo i schludnie.
Kiedy farba wyschnie można przystąpić do „tapetowania”. Ja nasze tapety drukowałam na zwykłej domowej drukarce. Docięłam pod wymiar i przykleiłam na klej Magik. Tym samym pierwszy etap mamy za sobą.
2. Okna z okiennicami
Ozdobą naszego domku są okna naklejone na zewnątrz. Do ich zrobienia potrzebujecie:
- patyczków do lodów
- kleju Magik
- farby akrylowej
Z 6 patyczków sklejamy jedno okno. Następnie zrobiłam okiennice z 3 patyczków, połączonych ze sobą od spodu w dwóch miejscach. Patyczki przycinałam zwykłymi nożyczkami, także spokojnie zrobicie to podstawowymi narzędziami. Okiennice przykleiłam do okien, a jak wszystko wyschło to przyszedł czas na malowanie.
Gotowe okna przykleiłam do domku, również na klej Magik. Dziewczyny ozdobiły je roślinkami, które podkradły tacie z zapasów do robienia makiet do bitewniaków.
3. Drzwi do domku
Drzwi również są zrobione z patyczków do lodów. Podobnie jak w przypadku okien potrzebne będą:
- patyczki do lodów
- klej Magik
- farba akrylowa
Przy drzwiach mamy troszkę większą logikę układania patyczków. Chciałam żeby drzwi były wyższe niż okna, dlatego zdecydowałam się na wysokość 1,5 patyczka. Było więcej cięcia i klejenia, ale końcowy efekt wyszedł zgodny z oczekiwaniami.
Kiedy cała konstrukcja wyschła i stała się stabilna, drzwi pomalowaliśmy, dorobiliśmy gałeczkę i przykleiliśmy do domku.
4. Żyrandol i oświetlenie
Jednym z moich pomysłów było zrobienie zwisającej lampy. Dziecko zaś stwierdziło, że co to za lampa, która nie świeci, więc tata zrobił oświetlenie całego domku. Do zrobienia oświetlenia potrzebujecie:
- lampki na druciku na baterie
- zatyczkę od dezodorantu
- klej na gorąco
- gruby sznurek do owijania zatyczki
- cienki sznurek do zawieszenia
W zatyczce od góry na środku robimy dziurkę, przez którą przeplatamy cieńszy sznurek. Od wewnątrz robimy supełek. Następnie klejem na gorąco przyklejamy grubszy sznurek. W dachu przewiercamy dziurę, którą przewiesimy sznurek z lampą. W tym miejscu zamontowaliśmy komin, więc na co dzień nie widać tej konstrukcji.
Jeśli zaś chodzi o mocowanie światełek, to tutaj cała konstrukcja idzie od dołu. My pudełko na baterie umieściliśmy obok drzwi i od tego miejsca zaczęliśmy prowadzić kabelek. Światełka są przymocowane na klej na gorąco do sufitu. Z parteru wychodzą na zewnątrz, następnie idą na piętro i znów przymocowane są do sufitu i koniec kabelka wypada przy wiszącej lampie.
5. Komin
Komin jest zrobiony z pudełka po zapałkach. Docięty pod skosem i pomalowany markerem na czarno. Przykleiłam go do domku na klej na gorąco, a w środku ukryłam sznureczki od lampy.
6. Zasłony
Do zrobienia zasłon wykorzystałam materiał z podartej spódniczki tiulowej. Zachęcam do pokombinowania i wykorzystania właśnie takich rzeczy, którym możemy dać drugie życie. Zasłony przykleiłam na klej na gorąco od tyłu domku i przewiązałam wstążeczką.
7. Girlanda
Dekoracja, która jest taką kropką nad i. Z kolorowych arkuszy wycięłam trójkąty, które przykleiłam do sznurka na klej na gorąco – a jakże! Sam sznurek, również przymocowałam na klej na gorąco do domku. I gotowe!
Teraz pozostaje wstawić mebelki i można się bawić.
Mam nadzieję, że czujecie się zainspirowani do DIY’owego urządzania domków dla lalek. Dajcie znać, czy skorzystać z któregoś pomysłu :).
Ładnie go urządziłaś, zamierzam odnowić mój stary i na pewno skorzystam z tych inspiracji😊
Cieszę się! 🙂
Śliczny! Czy można wiedzieć skąd zamawiała Pani mebelki? Wyglądają porzadnie
Mebelki są z Lidla, moje sprzed kilku lat, są porządne. Teraz widziałam, że dostępne są jeszcze ładniejsze 🙂