fbpx
 

Jak planować posiłki + arkusz do pobrania

utworzone przez | sie 13, 2015 | ZAKAMARKI | 81 Komentarze

jak planować posiłki

Planowanie posiłków zawsze było dla mnie wyzwaniem, miałam problem z odwiecznym „co na obiad”, a zrobienie planu kończyło się i tak jedzeniem czegoś innego. W ciągu ostatnich miesięcy jednak się to zmieniło, planowanie posiłków jest regularne, zawsze wiemy co zjemy z wyprzedzeniem, a zalety tego rozwiązania są niepodważalne.

W przypadku planowania posiłków sprawdziła się u nas metoda małych kroków. Wcześniej pisałam o tym, że planowanie na cały tydzień nie miało sensu, a rozwiązaniem problemu było spisanie ulubionych potraw. Z czasem jednak duże zakupy raz w tygodniu zaczęły być standardem, a to niejako zmusiło nas do zaplanowania posiłków z wyprzedzeniem. Więc jeśli jesteście na początku drogi z planowaniem posiłków, to nie zrażajcie się. Nie trzeba wszystkich zmian wprowadzać od razu, z czasem same przyjdą ;).

Co mi daje planowanie posiłków?

  • Oszczędność czasu i pieniędzy

    15 minut w tygodniu wystarczy bym wiedziała co będziemy jeść przez kolejne dni. Nie zastanawiam się nad tym codziennie, po prostu to wiem, a czas poświęcony na wymyślenie posiłku jest znacznie mniejszy niż gdybym miała to robić codziennie. Poza tym nie lubię się zastanawiać, co zjeść, więc rozwiązuję od razu dwa problemy. Wiem też, co dokładnie mam kupić, więc zakupy trwają znacznie krócej.

    Oszczędność pieniędzy to kolejna ogromna zaleta. Po pierwsze dzięki temu ograniczyłam „napady głodu”, podczas których jadłam coś niezdrowego, zamawiałam jedzenie czy decydowałam się na obiad na mieście. Jedzenie poza domem jest dla mnie przyjemnością, z której trudno byłoby mi zrezygnować, ale dużo lepiej świadomie ją celebrować niż decydować się na pierwszy lepszy lokal, tylko po to by załagodzić głód. Planowanie posiłków sprzyja też mądrym zakupom. Nie kupujemy za dużo, nie wyrzucamy jedzenia, a jednocześnie wydatki na jedzenie są bardziej przemyślane.

  • Regularne jedzenie

    Zazwyczaj o obiedzie przypominało mi się, gdy byłam głodna. A to skutkowało szybkimi niezdrowymi przekąskami i nieregularnym jedzeniem. Czasem obiad był później, czasem wcześniej, to zaś wpływało na porę jedzenia kolacji. Teraz jem o stałych porach, co zdecydowanie mi siłuży.

  • Nie marnuję jedzenia

    Planowanie sprzyja wykorzystaniu wszystkich zapasów, które mamy w kuchni. Nie kupuję produktów, z których „może coś się ugotuje”, dzięki temu to, co mam w lodówce wykorzystuję na bieżąco. Nic się nie psuje i nie traci terminu ważności.

Jak planować posiłki?

jak-planować-posiłki-2a

  1. Stworzyłam listę ulubionych dań

    Powstała już wcześniej i jest na bieżąco uzupełniania. Są to tylko sprawdzone i proste przepisy, zazwyczaj takie, których przygotowanie nie zajmie więcej niż 30 minut. To w oparciu o listę ulubionych dań planuję menu. Do przechowywania przepisów używam aplikacji Trello, gdzie mam tablicę z przepisami. Dostęp do niej ma także mój mąż, więc na bieżąco ją uzupełniamy o nasze ulubione dania.

  2. Przeglądam zapasy w szafkach i zamrażalniku

    W oparciu o to, co tam zastanę i listę ulubionych dań planujemy jadłospis.

  3. Wpisuję posiłki do arkusza i kalendarza

    Ustalone posiłki wpisuję do arkusza, a obiady dodatkowo do kalendarza, żebym zawsze miała je na oku ;).

  4. Robię listę zakupów

    Kiedy plan jest gotowy nie pozostaje nic innego jak zrobić listę zakupów na cały tydzień.

Arkusz „Tygodniowe menu” do pobrania

jak planować posiłki

Moje planowanie posiłków odbywa się w dwóch miejscach. Pierwsze to kalendarz, gdzie zapisuję tylko obiady, bo to z nimi zawsze mam największy problem. Drugie to arkusz, który trzymam w kuchni z pełnym planem posiłków na cały tydzień. Przy śniadaniach i kolacjach nie zawsze jest różowo z trzymaniem się planu, ale sprzyja on próbowaniu nowych rzeczy i wprowadzaniu urozmaicenia.

Być może dziwi Was, że nie ma dni tygodnia. Robię plan na tydzień, ale nie dopisuję szczegółowo posiłków do każdego dnia. Po prostu wymyślam posiłki na siedem dni tygodnia. A kolejność, w której je zjemy nie ma znaczenia. Oczywiście bywa tak, że kolejność odpowiadają dniom tygodnia, ale gdy zachce nam się zmiany, to nie trzeba nic kreślić (chyba już Wam mówiłam, że nie cierpię pokreślonych list, notesów i kalendarzy ;)).

.

.

tygodniowe menu do pobrania

A jak jest u Was z planowaniem posiłków? Planujecie, trzymacie się planów czy stawiacie na spontaniczność?

You May Also Like…

Przepis na mydło gospodarcze kokosowe

Przepis na mydło gospodarcze kokosowe

Dawniej nasze babcie nie wyobrażały sobie sprzątania bez solidnej kostki mydła. Dziś to praktyczne rozwiązanie wraca do łask i nic w tym dziwnego! Mydło nie tylko świetnie sprawdza się jako produkt pielęgnacyjny, ale także jest skutecznym środkiem czystości....

Prezentownik 2023 – 7 rzeczy, które polecam

Prezentownik 2023 – 7 rzeczy, które polecam

Dawno nie dzieliłam się z Wami takimi moimi osobistymi polecajkami. I tak sobie pomyślałam, że skoro nadchodzi czas, gdy obdarowujemy siebie i naszych bliskich bardziej, to lepszej okazji do stworzenia tego wpisu nie będzie. Nie ma się też co oszukiwać, że tylko...

81 komentarzy

  1. Bulejowska

    Staram się planować, ostatnio jednak coś ni nie wychodzi – codzienna gonitwa, ale koniec tego muszę wrócić na właściwe tory, ponieważ cierpi na tym moja cera.
    Zgodzę się z tym, że planowanie posilłków i jedne duże zakupy w tygodniu to duża oszczędność pieniędzy i zminimalizowanie marnotrawstwa jedzenia 🙂

    P.S uwielbiam pokreślone notesy, karteczki, kalendarze – takie styrane życiem mają swój klimat 😉

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć, tu Ania!

Czaruję wnętrza. Widzę potencjał tam, gdzie na pierwszy rzut oka go nie ma i zawsze znajdę sposób na to, aby mieszkało się piękniej i lepiej. Zapraszam Cię do mojego świata.

KATEGORIE

WYSZUKAJ

MOJA KSIĄŻKA O EKO SPRZĄTANIU

Do miejsca, w którym żyję podchodzę całościowo. Od wyboru najlepszego odcienia bieli, przez funkcjonalność, po to czym sprzątam. Od lat jestem fanką domowych środków czystości. Moje ulubione przepisy zebrałam w ebooku, który Ci szczerze polecam.