Zorganizuj się na wiosnę: czyszczenie i odświeżanie materacy

jak-wyczyścić-materac-1-a

Wiosna i jesień to dla mnie dwa przełomowe momenty, w których czyszczę mieszkanie na błysk. Jedną z najprzyjemniejszych dla mnie czynności jest odświeżenie łóżka. Potrzebuję dużo snu, a wygodny i czysty materac to dla mnie podstawa, zwłaszcza, że mamy tylko materac ;). Dziś cztery kroki, które razem stosuję właśnie przy okazji większych porządków.

Jak wyczyścić materac?

Czyszczenie materaca najlepiej połączyć ze zmianą pościeli. Ja zwykle tę czynność rozkładam w czasie. Rano zdejmuję poszewki, później jest czas na wietrzenie pościeli i odświeżanie materaca, a wieczorem zakładam czysty komplet.

Odkurzanie

To krok numer jeden, który pozwala zachować materac w dobrym stanie. Usuwa kurz, roztocza, wszystkie paproszki i co tam jeszcze niedobrego zbiera się na naszym materacu przez długi czas. Tu ważne jest by odkurzać go czystą szczotką. Nie chcemy brudów z podłogi na naszym łóżku.

czyszczenie-materacy-2

Obracanie

Wiosenne porządki, to dobry czas by obrócić materac. Taka zamiana stron pozwoli na równomierne ugniatanie i przedłuży jego żywotność. A w końcu o to w tym wszystkim chodzi, by materac służył nam jak najdłużej. Ewentualnie można zamienić się miejscami ;).

Odświeżanie

Materac wchłania przeróżne zapachy, dlatego raz na pół roku warto mu zapewnić odświeżanie sodą oczyszczoną. Soda neutralizuje zapachy i bakterie, dlatego jest w tym przypadku niezastąpiona (ale to już pewnie wiecie ;)). Posypujemy go, sodę równomiernie rozprowadzamy szczotką (lub dłonią) i zostawiamy na 15-30 minut. Po tym czasie odkurzamy.

jak wyczyścić materac

Plamy

Podstawową zasadą, o której należy pamiętać przy usuwaniu plam z materaca jest ta, że nie lubią wody. Przemoczony materac będzie długo sechł, a co za tym idzie zacznie nieprzyjemnie pachnieć. U mnie w przypadku usuwania plam z materaca i tapicerki najlepiej sprawdza się płyn do prania dywanów, a w zasadzie wytworzona piana. Nanoszę ją gąbką i szoruję. Ważne by użyć jej jak najmniej i zostawić materac do całkowitego wyschnięcia. Dobrym rozwiązaniem jest też zakupienie maty, która uchroni go przed wszystkimi bezpośrednimi plamami.

Oczywiście te rady można zastosować też do łóżek wielofunkcyjnych, które w dzień są wygodną kanapą ;).


W związku z Waszymi licznymi pytaniami o pościel i poduszki informuję, że są z Westwing.

A w poniedziałek standardowo zapraszam Was do Magdy Dobrze Zorganizowanej.

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close