Jak wyczyścić pralkę?
Kamień, brud, pleśń, stęchły zapach. Te 4 rzeczy są bardzo częstymi i niechcianymi gośćmi w naszych pralkach. Ja tych gości wyganiam robiąc “pranie pralki”. A Wy? :). Ten mój ukochany zwrot “pranie pralki” wzbudził Wasze niemałe zainteresowanie po opublikowaniu harmonogramu. Ostatecznie myślę, że całkiem nieźle oddaje o co chodzi w tym czyszczeniu.
Jak wyczyścić pralkę?
Do porządnego wyczyszczenia pralki przede wszystkim używam octu z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego. To jest mój ulubiony, sprawdzony sposób. Jeśli jednak Was stosowanie octu nie przekonuje to dobrym produktem jest środek do czyszczenia pralek dr-beckamnn.
Jak wyczyścić pralkę krok po kroku:
Krok 1: wnętrze pralki i pozbywamy się kamienia ze wszystkich części w środku
Do pojemnika na proszek wlewamy ocet, ok. 1 litr, ustawiamy normalny cykl prania na najwyższą temperaturę przy pustym bębnie.
Krok 2: uszczelki
Jeśli są czarne i pokazała się pleśń najlepiej potraktować je wybielaczem. Koniecznie w rękawiczkach! Jak nałożyć wybielacz na uszczelkę zdecydujcie sami. Mi najwygodniej jest zmoczyć ściereczkę i obłożyć nią uszczelkę. Później przecieram czystą, mokrą szmatką.
Krok 3: pojemnik na proszek i płyn do płukania
Ja mam pralkę ładowaną od góry z pojemnikiem samo-zło. Nie wiem kto to wymyślił, ale czyszczenie tego pojemnika to jakiś horror. Jeśli planujecie zakup pralki ładowanej od góry to wiedzcie, że są modele z pojemnikiem zakładanym nad bębnem, a nie na drzwi i tylko takie bierzcie pod uwagę :).
Wracając do czyszczenia. Po dokładnym rozmontowaniu wszystkich części moczę je w wodzie z octem/płynem do mycia naczyń, a później próbuję się dostać do każdego brudnego zakamarka szczoteczką do zębów lub większą szczoteczką do szorowania.
Z pralką ładowaną tradycyjnie miałam do czynienia, kiedy sięgałam stołu, i z tego, co pamiętam nie interesowało mnie jak się czyści pojemnik 🙂 Przypuszczam, że da się go jakoś ładnie rozmontować, ale myślę, że wśród Was osoby są, które zmagają się z nim na co dzień i podzielą się dobrą radą. Piszcie śmiało!
Krok 4: filtr na dole pralki
Powinien być czyszczony regularnie, bo po kilku, kilkunastu miesiącach niezaglądania do niego, może zrobić się mała powódź. Zanim go odkręcicie połóżcie ręcznik w okolice pralki.
Co jeszcze możemy zrobić?
- Nie zamykać pralki od razu po praniu, pozwolić wszystkim pyłkom wody odparować. To zapobiegnie powstawaniu pleśni i pojawieniu się brzydkiego zapachu.
- Raz w miesiącu, maksymalnie raz na 3 miesiące robić “pranie pralki”. Częstotliwość zależy od tego jak często robicie pranie. Innej pielęgnacji będzie wymagała pralka używana codziennie i raz w tygodniu.
To jak się mają Wasze pralki? 😉
Katarzyna Józefczyk-Pietrzkiew
Chciałabym przeczytać cały artykuł ale niestety wyświetlają mi się tylko 2 kroki, mimo że jestem fanką. Mogę prosić o pomoc.
Ewka
Niebałaganko, a co sądzisz o specyfikach typu Calgon i inne zamienniki do czyszczenia pralki (dodawane do każdego prania)? Mam nową pralkę i pomyślałam, że od początku będę o nią dbać, żeby posłużyła jak najdłużej. Poczytałam w internecie różne opinie – jedni zachwalają i piszę, że Calgon obowiązkowo. Inni odradzają i zaliczają takie działania do marnowania pieniędzy. A ja… mam zwyczajny mętlik w głowie 🙁 Pomocy!
Natalia
Jak wyciągnąć taki filtr? Mogę prosić jakaś instrukcje?
Justyna
U mnie problem jest z pojemnikiem na proszek – zrobił się dość trwały nalot z proszku (wygląda jak kamień, ale to proszek). Próbowałam moczyć w gorącej wodzie, ale to nie pomogło. Czym mogłabym to usunąć?
Czym też najlepiej 'prac pralkę’? Soda + ocet +kwasek będzie okej?
Rankingo
Dzięki za rady, na pewno się przydadzą na co dzień w domu 🙂
Sylwia
Ja czyszczę kretem 😁pojemnik jak nowy, do każdej przegródki odrobina kreta i gorącej wody,parę minut i jak nowiutki