Metamorfoza pokoju – plan zmian i prośba o pomoc

metamorfoza-pokoju

Na mojej wakacyjnej liście wyzwań i zadań znalazł się punkt dotyczący metamorfozy pokoju w moim rodzinnym domu. Dosyć często tam bywamy – po to, żeby odwiedzić rodziców czy spotkać się ze znajomymi. Nie raz kusiło mnie, żeby wprowadzić większe zmiany, kiedy jeszcze byłam na studiach. Zawsze jednak kończyło się na myślach, że jestem tu po drodze, tymczasowo, więc nie warto tracić energii i pieniędzy na wprowadzenie zmian.

Ostatnio jednak razem z mężem doszliśmy do wniosku, że nie ma sensu tkwić w takiej tymczasowości i pora to zmienić. Pokój przed zmianami prezentował się tak jak na zdjęciu niżej. Mało inspirująco, bardzo nastolatkowo i już absolutnie nie w naszym stylu. A oboje nie chcemy odkładać dobrych zmian na później. W końcu każda chwila w życiu liczy się tak samo, a otoczenie w jakim przebywamy ma bardzo duże znaczenie.

Pokój przed zmianami

 metamorfoza-pokoju-przed-zmianami

Panorama robiona w trakcie przygotowań do malowania.

W zeszłym tygodniu zaczęliśmy zmiany. Na początek zamalowanie tych wspaniałych kolorów na ścianie i pozbycie się starych mebli. Remont rozciąga się w czasie, bo nie ma nas na miejscu, a wszystko chcemy zrobić sami. Teraz pora na kolor i ostateczne umeblowanie. I tu pojawia się moje pytanie do Was:

Które ustawienie mebli wybrać?

Pokój nie jest duży (4,75 x 2,4), w dzień ma pełnić funkcję salonu z miejscem do pracy, a w nocy sypialni, stąd rozkładana kanapa. Chcemy ograniczyć ilość mebli w pokoju. Najlepiej byłoby gdybyśmy zmieścili się w jednej szafie, funkcję biurka pełniłby sekretarzyk, a półki na książki będą zamontowane we wnęce. Do tego narożna kanapa i stolik/ława na kółkach, który mamy i będziemy przerabiać, by pasował do nowej aranżacji pokoju.

Pobawiłam się odrobinę darmowym programem do projektowania wnętrz i mniej więcej udało mi się rozplanować dwa ustawienia, które rozważamy. Które z nich jest według Was lepsze? A może macie zupełnie inną wizję?

Aranżacja 1

metamorfoza-pokoju-aranżacja-1

W tej wersji szafa stanęłaby na przeciwko drzwi wejściowych, a kanapa w rogu pokoju. W zasadzie jedyne wątpliwości jakie mam przy tym ustawieniu, to te dotyczące szafy na wprost wejścia. Nie wiem czy będzie to dobre „pierwsze wrażenie” po wejściu do pokoju.

Aranżacja 2

metamorfoza-pokoju-aranżacja-2

To wersja, do której mniej się skłaniamy, bo jest dosyć podobna do aktualnego ustawienia, a chcielibyśmy większej zmiany. Z drugiej strony czasem sprawdzone rozwiązania są właśnie najlepsze. No i zawsze można meble przestawić!

Metamorfoza pokoju – meble i dodatki

W zasadzie na szafę i kanapę jesteśmy zdecydowani. Półki prawdopodobnie w dużej mierze będą handmade. Zastanawiamy się jeszcze nad sekretarzykiem, bo być może trafi się nam jakieś cudo na targu staroci, a ja będę mogła zrealizować jedno ze swoich marzeń i zająć się metamorfozą starego mebla. Do tego oczywiście dodatki, które trochę ożywią wnętrze.

metamorfoza-pokoju-kolaż

Kanapa narożna Ikea / Szafa Ikea / Sekretarzyk Ikea / Poduszki Ikea i Westwing

W związku z tym, że we wcześniejszych latach sezon wakacyjny sprzyjał wielu pytaniom o remonty, zabezpieczenie mieszkania na czas remontu i o sprzątanie po, a ja w końcu miałam okazję przypomnieć sobie jak to jest, śpieszę donieść, że już niedługo na blogu pojawi się poradnik remontowy. I oczywiście nie zabraknie też wpisu ze zdjęciami pokoju po wprowadzeniu wszystkich zmian.


Aktualizacja:

Pojawiło się wiele pytań o darmowe programy do projektowania wnętrz, z których korzystałam, więc postanowiłam odrobinę rozwinąć ten temat.

Home Styler

W nim zrobiłam wizualizacje 3D z głównego zdjęcia. Niestety nie ma możliwości zmiany wielkości większości mebli, dlatego przy rzutach skorzystałam z innego programu, by proporcje były bardziej realistyczne. Można też w nim wygenerować podgląd panoramiczny. Niestety półki i stolik, w których udało się zmienić wielkość, zostały z panoramy usunięte. Ale mimo wszystko sam efekt bardzo fajny!

The Make Room

To program, w którym można zaprojektować wnętrze 2D, ale najważniejsze jest to, że pozwala na zmianę wielkości mebli. Nie wszystko da się oczywiście odwzorować jeden do jednego (u nas np. narożna kanapa z projektu ma inne proporcje niż ta, którą chcemy kupić mimo wpisania odpowiednich wielkości), ale dla ogólnego zarysu i rozplanowania przestrzeni jest idealny.

P.S. Dziękuję za tak liczne rady! Będziemy sprawdzać różne ustawienia :).


Dajcie koniecznie znać, które ustawienie mebli jest według Was lepsze i co jeszcze byście zmienili. Bardzo liczę na Waszą pomoc! 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close