Planowanie życiowych celów finansowych i planer do druku

Planowanie dnia, tygodnia, miesiąca, a nawet roku, to jedno, ale co w sytuacji, gdy chcemy osiągać cele, które są złożone i wiążą się z nakładami finansowymi? Jak je rozplanować uwzględniając wszystkie aspekty i kontrolować czy osiąganie naszego celu idzie zgodnie z planem? Dziś mam dla Was planer, który Wam w tym pomoże!

Ponad pół roku temu przeprowadziliśmy się w góry i ta przeprowadzka wygenerowała dużo więcej kosztów niż początkowo zakładaliśmy. Musieliśmy sięgnąć po oszczędności przewidziane na inny cel. Dla mnie jest to zawsze trudna sytuacja, bo spełniając jedno marzenie, inne odkładam na dalszą przyszłość. Bardzo chciałabym uniknąć podobnych sytuacji w przyszłość, a przed nami realizacja kolejnego dużego celu – budowy domu. Ta chęć zabezpieczenia się na przyszłość spowodowała, że zapragnęłam mieć planer, który pomoże mi mieć pod kontrolą i zadania, i koszty. Mniej więcej w tym samym czasie odezwała się do mnie marka Union Investment TFI, którą z bloga już dobrze znacie, z propozycją stworzenia planera, który pomoże w realizacji celów finansowych. Połączyliśmy nasze siły i potrzeby, i dziś mamy również dla Was, Planer Życiowych Celów Finansowych!

Czym jest Planer Życiowych Celów Finansowych?

Planer Życiowych Celów Finansowych powstał po to, by łatwiej było nam określić nasze życiowe cele. Cele, których osiągnięcie spowoduje, że odczujemy większą satysfakcję w ważnych dla nas obszarach życia. Oprócz tego rozpiszemy w nim do kiedy i w jaki sposób chcemy cel osiągnąć, uwzględniając przy tym koszty i przewidując skąd pozyskamy pieniądze na ich pokrycie. A w trakcie pracy nad osiągnięciem celu możemy kontrolować postępy i dzięki temu wcześniej reagować na problemy wprowadzając zmiany.

Często mówimy o tym, by wyznaczać sobie cele, spełniać marzenia, wprowadzać zmiany do naszego życia. To powoduje, że nasze życie nabiera sensu. Ale na etapie snucia wielkich planów zapominamy o tej warstwie bardziej przyziemnej – pieniądzach, które będą potrzebne na spełnianie marzeń lub sama myśl o kosztach powoduje, że rezygnujemy. Czasem będą to ogromne kwoty, jak np. w przypadku budowy domu czy zakupu mieszkania, a czasem będzie to kilkadziesiąt złotych na karnet na basen, które zapomnieliśmy uwzględnić w miesięcznym budżecie. I po jakimś czasie orientujemy się, że choć czas upływa, to w realizacji naszych planów nie posunęliśmy się nawet o krok.

Jestem zdania, że pieniądze nie powinny być przeszkodą w spełnianiu naszych marzeń. Dopóki jesteśmy zdrowi i możemy pracować, zawsze szukajmy sposobu, by w miarę naszych możliwości je odłożyć: ograniczając wydatki, podejmując dodatkową pracę czy choćby robiąc wyprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Dlatego ten planer uwzględnia wszystko: nasze małe i duże marzenia, zadania kosztowe i bezkosztowe, które powinniśmy zrealizować, by te marzenia spełnić, a także wpływ na bliskie nam osoby, które prawdopodobnie odczują nasze zaangażowanie w osiągnięcie celu.

W jaki sposób korzystać z Planera Życiowych Celów Finansowych?

Planer Życiowych Celów Finansowych, to nie tylko tabelki do wypełnienia, ale też sporo treści z metodami i opisem ćwiczeń, które ułatwią rozpisanie i realizację planów. Znajdziecie tu 35 stron pełnych wiedzy opartej na moim doświadczeniu. Jak zatem korzystać z planera i co w nim znajdziecie?

1. Na początku – Koło Harmonijnego Życia

Pierwsze ćwiczenie, które pomoże w ocenie tego, w jakich obszarach naszego życia chcemy wprowadzić zmiany. Tutaj warto zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się, co jest dla mnie tak naprawdę ważne? Czy może chcę przebudować swój system wartości? Czy faktycznie dbam o te obszary, które są dla mnie najważniejsze? Ja lubię raz na jakiś czas przeanalizować pod tym kątem moje życie. Pozwala mi to uświadomić sobie czy zmierzam w tym kierunku, który jest dla mnie ważny.

Ta ocena jest podstawą do tego, by wyznaczyć cele, które pomogą osiągnąć satysfakcję w obszarach, nad którymi chcemy pracować.

2. Twoja lista celów

To miejsce do zapisania planów, marzeń i pragnień. Wszystko to, co chcielibyśmy zrealizować, bez żadnych ograniczeń. W tym ćwiczeniu zastanawiamy się też, które cele wiążą się z nakładami finansowymi.

3. Wskaźniki ważności celów

Możemy zrealizować wszystkie cele, ale nie wszystkie w tym samym czasie. A dzięki wskaźnikom ważności celów ocenimy, który z nich dziś jest najważniejszy.

4. Osiąganie konkretnego celu

Kolejne strony planera, to miejsce na opisanie i rozplanowanie jednego konkretnego celu. Można je wydrukować dowolną ilość razy, dla każdego celu osobno.

Zapisujemy tutaj wybrany cel, określamy czy realizujemy go sami, czy z kimś, wskazujemy na idealny termin realizacji oraz wstępne koszty. Jest też miejsce na stworzenie wizualizacji celu oraz obszar, w którym możemy zastanowić się jak nasz cel i dążenie do niego wpłynie na bliskie osoby. Bazując na naszej przeprowadzce – oprócz zmian dla mnie i dla Sebastiana, wpłynęła ona również na życie Zosi, naszych rodziców i dalszej rodziny, ale też na kontakt ze znajomymi. I choć taka przeprowadzka od razu wiąże się ze zmianami w obszarze relacji, to zapisanie się na siłownię 4 razy w tygodniu też będzie powodowało wpływ na inne osoby, np. wieczorami nie będziemy spędzać tyle czasu z rodziną, ile do tej pory.

5. Zamień cel w zadania

Cele mogą przerażać. Jak myślę „wybudować dom”, to moja głowa pełna jest chmurek z zadaniami, niekoniecznie tymi dziś najpilniejszymi. To samo mam w głowie, gdy myślę „schudnąć po ciąży”. Mnóstwo pomysłów, które za kilka miesięcy będę mogła wprowadzić w życie.

Nasz duży cel składa się z mniejszych zadań, dlatego w planerze jest miejsce, które pozwoli oczyścić głowę z tych związanych z jego realizacją. Mając je spisane w jednym miejscu, naprawdę można poczuć się bezpiecznie. A gdy kolejne zadanie nam się przypomni, wracamy do listy i je tam zapisujemy. Zadania podzieliliśmy na bezkosztowe i kosztowe. Bo nawet, jeśli do realizacji celu będą potrzebne nakłady finansowe, to na pewno pojawią się też zadania niewymagające pieniędzy. To może być wykonanie kluczowego telefonu, pójście do urzędu albo pomalowanie ścian samodzielnie, bez udziału fachowca, któremu trzeba zapłacić.

6. Finanse na cel

Niezwykle ważne jest byśmy realnie spojrzeli na nasze finansowe możliwości. Często to właśnie od nich będzie zależało, czy jesteśmy w stanie zrealizować cel w wyznaczonym czasie. Wśród źródeł finansowania celu uwzględniamy stałe i dodatkowe źródła przychodów. W planerze znajdziecie listę pomysłów na dodatkowe źródła, ale co najważniejsze, ćwiczenie, które pozwoli przeanalizować jak długo należy odkładać na cel i w jakich etapach.

7. Rejestr zadań i finansów

To strony Planera Życiowych Celów Finansowych, do których będziemy najczęściej wracać. W rejestrze zadań układamy konkretny plan działania. Do każdego zadania wyznaczamy termin realizacji, zaznaczamy czy wiąże się z kosztami, a jeśli tak, to jakiej są wysokości. Spisujemy je w kolejności wykonania, tak by powstała nam lista krok po kroku. Rejestr finansów, to miejsce, gdzie będziemy monitorować czy oszczędzanie na dany cel idzie zgodnie z naszym planem.

Dla mnie to są jedne z ważniejszych miejsc w planerze, bo to tutaj widzę czy mam dobre tempo, realizacjach, których zadań się opóźnia, jakie jeszcze są przede mną. Czy oszczędzam na ten cel tak jak sobie założyłam, czy te kwoty są mniejsze. Czy dodatkowe źródła finansowania przynoszą oczekiwane kwoty. Dzięki temu, że cały czas mam pod kontrolą, mogę na bieżąco wprowadzać poprawki, reagować na kryzysy nie tylko wtedy, gdy stoję przyparta do muru. To gwarantuje mi spokój w działaniu i sprawia, że cel jest ciągle realny. Nawet jeśli wymaga więcej czasu czy kosztów, to jestem w stanie to ocenić na takim etapie, który nie wywróci całego planu do góry nogami.

8. Postępy i weryfikacja

Te strony planera powstały po to, by zatrzymać się na chwilę podczas dążenia do osiągnięcia celu. By dostrzec to, co już zrobiliśmy, zastanowić się jakie trudności pokonaliśmy, realizacja, których zadań dała nam największą satysfakcję. Bo choć cel jest najważniejszy, to jednak droga, którą musimy pokonać nie jest bez znaczenia.

Na samym końcu znajdziecie raz jeszcze Koło Harmonijnego Życia. Tym razem po to, by zweryfikować jak osiągnięcie celu zmieniło nasze życie.

Pobierz Planer Życiowych Celów Finansowych

Zapraszam Was bardzo do korzystania z Planera Życiowych Celów Finansowych. Mam nadzieję, że odmieni Wasze życie, tak jak odmienił moje, wprowadzając więcej spokoju przy osiąganiu różnych celów. Bo choć napisałam o nim w kontekście, chyba dziś najpoważniejszego celu jaki mam do osiągnięcia w życiu, czyli budowy domu, to wiem, że równie dobrze sprawdzi się przy okazji realizacji mniejszych planów. Przepracowaliśmy go na wiele sposobów, do osiągania małych i dużych celów, np. remontu i urządzenia pokoju Zosi, uzbierania przez Sebastiana kwoty na zmontowanie wymarzonego stołu do bitewniaków (czyli rozwój hobby) i mój cel w postaci odnowienia starego krzesła.

 

Planer jest przygotowany w formacie A4, tak najwygodniej z niego skorzystać. Bez problemu wydrukujecie go na domowych drukarkach.

A Wy jak planujecie swoje życiowe cele finansowe? Czy przy ich planowaniu przewidujecie finanse i sposób w jaki je pozyskacie? Jestem bardzo ciekawa Waszego podejścia w tej kwestii!

Partnerem wpisu i Planera Życiowych Celów Finansowych jest Union Investment TFI
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close