Czujecie nadchodzącą jesień, długie wieczory spędzane w domu z książką i kubkiem aromatycznej herbaty? Ja coraz częściej o tym myślę (mimo upałów) i nawet trochę nie mogę się doczekać złotej jesieni. Przy okazji chciałabym znów przejrzeć ilość rzeczy, które mam, wprowadzić kilka zmian, po to by te wieczory spędzać w przyjemniej atmosferze.
Rok temu o tej porze na blogu trwało wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń. Myślę, że najwyższa pora na kolejną edycję. Jeśli chcecie tej jesieni wprowadzić zmiany do swojego otoczenia, zorganizować przestrzeń, pozbyć się rzeczy, z których przestaliście korzystać, to mam nadzieję, że dołączycie!
Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń
Oczyszczamy przestrzeń, by pozbyć się tego, co przestało być dla nas przydatne. Przejrzeć rzeczy, których w ostatnim roku nie używaliśmy, które przestały nam służyć lub które już nam się znudziły. Mam nadzieję, że razem się zmobilizujemy i oczyścimy swoją przestrzeń z nadmiaru! ? Myślę, że to będzie dobry wstęp do jesiennych porządków, dzięki czemu nie będą tak bardzo intensywne i angażujące.
Czas trwania: Zaczynamy w środę 14 września, a całe wyzwanie będzie trwało 30 dni, czyli od 14 września do 14 października. 30 dni wydaje mi się być idealnym terminem (nie za długim, nie za krótkim). Miesiąc mobilizacji, dzięki któremu pozbędziemy się niepotrzebnych rzeczy ze swojego otoczenia.
Kto może uczestniczyć w wyzwaniu? Każdy, kto ma potrzebę i ochotę na wprowadzenie zmian i potrzebuje wspólnej mobilizacji.
Co trzeba robić? Listę zadań na wyzwanie znajdziecie w tym wpisie wraz z pomocnymi linkami. Codziennie na Facebooku, Instagramie lub blogu będę przypominać o zadaniu na dany dzień lub podrzucać Wam pomocne wpisy. Kolejność realizacji zadań jest dowolna, dopasujcie ją do siebie, możecie też wpisać zupełnie inne zdania. W końcu ma nam to pomóc a sami najlepiej wiemy, w których aspektach potrzebujemy zmian. Oczywiście można zrealizować kilka zadań jednego dnia, wszystko zależy od Was i Waszej energii.
Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się efektami wyzwania pokazując lub opisując je na bieżąco na Instagramie, Facebooku lub Twietterze albo po prostu wysyłając do mnie maila ?
Pamiętajcie proszę, by oznaczyć mnie przy każdym takim poście w social mediach tagiem #OczyszczamPrzestrzeń z @niebalaganka. Wtedy będę mogła być na bieżąco, bo mi też przyda się motywujący kopniaczek :).
Najważniejsze przy każdym zadaniu, to rozstać się choć z jedną rzeczą (oddać, sprzedać, wyrzucić, zużyć). Nie możemy o tym zapomnieć!
Moje zadania w ramach wyzwania:
Dzień 1. Przejrzeć koszyczek / szufladę na drobiazgi
Miejsce, do którego wrzucamy różne przydasie na później. Kluczyki, długopisy, karteczki, zapasowe baterie. Warto z tym zrobić porządek.
Dzień 2. Przegląd drobnej elektroniki
Słuchawki, pendrive’y, stare myszki do komputera, kable USB. Te rzeczy zajmują niewiele miejsca, dlatego gdy przestają nam służyć zalegają po kątach. Od jakiegoś czasu zbieram się z ich przejrzeniem, a ten idealny moment właśnie nadszedł.
Dzień 3. Uporządkować domową apteczkę i wyrzuć przeterminowane leki
Zbliża się jesień, a to czas by porządnie zabrać się za weryfikację tego, co znajduje się w naszej domowej apteczce, wyrzucić przeterminowane leki i uzupełnić zapasy na wypadek przeziębienia.
Pomocny tekst: Domowa apteczka i organizacja leków
Dzień 4. Wyczyścić telefon usuwając zbędne aplikacje, wiadomości i zdjęcia
Czasem sama się dziwię co znajduje się w moim telefonie, bo wydaje mi się, że na bieżąco usuwam wiadomości czy nieudane zdjęcia. A tu jednak pamięć pełna ;).
Pomocny tekst: Wirtualne porządki na smartfonie w 15 minut.
Dzień 5. Uporządkować szafkę z przyprawami
Wygoda podczas gotowania to dla mnie kluczowa sprawa, bo zmniejsza poziom stresu. Organizacja jest idealna, ale przydałby się przegląd, uzupełnienie zapasów i wyczyszczenie szuflady.
Pomocny tekst: Organizacja szuflady z przyprawami + etykiety na słoiki do druku
Dzień 6. Wyrzucić wszystkie przeterminowane kosmetyki
Przejrzyj i wyrzuć wszystkie, które są przeterminowane, ale też te, którym kończy się termin ważności a praktycznie ich nie używasz. Szanse, że zużyjesz są naprawdę malutkie.
Pomocny tekst: Minimalizm w kosmetyczce. 5 zasad, których staram się przestrzegać.
Dzień 7. Uporządkować reklamówki i pozbyć się ich nadmiaru
Reklamówki i torebki foliowe lubią brać się mnożyć i nawet nie wiadomo, kiedy to nastąpiło. Uporządkuj je, a wszystko co nadmiarowe wyrzuć lub wykorzystaj do mrożenia i wyrzucania śmieci.
Pomocny tekst: Walka z foliowymi torebkami
Dzień 8. Przejrzeć archiwa ze zdjęciami
Ostatnio robię olbrzymie ilości zdjęć i przyznam Wam szczerze, że już pogubiłam się w mojej organizacji. Z różnych wydarzeń zdjęcia zgrywam na bieżąco na przenośny dysk, ale są jeszcze codzienne fotki z telefonu, czy zdjęcia, które robię z myślą o blogu. Muszę pomyśleć nad systemem, który będzie dobry zarówno dla mnie, jak i dla mojego męża, bo o ile nad jedną serią zdjęć da się w miarę zapanować, to z dwiema jest już ciężko!
Dzień 9. Pozbyć się jednej rzeczy, która została z sentymentu a jej nie używam
Sentyment do przedmiotów to trudna sprawa, ale jeśli większość zbędnych rzeczy w domu trzymamy z sentymentu, to trzeba z nim walczyć. Dlatego pozbądź się jednej rzeczy, z którą jesteś związany.
Pomocny tekst: Trudne rozstania
Dzień 10. Przejrzeć i uporządkować półkę z butami
Zastanów się, w których chodzisz, które już Ci się nie podobają, a które zakładasz tak rzadko, że szkoda by zajmowały miejsce. Jeśli wszystkie zostają, to wyczyść je i zadbaj o właściwe przechowywanie.
Pomocny tekst: Jak dbać o buty?
Dzień 11. Przygotować menu na tydzień w oparciu o zapasy, które posiadam
Regularne wyjadanie zapasów też jest ważne, a menu tygodniowe wiele ułatwia, więc działamy!
Pomocny tekst: Jak planować posiłku + arkusz do pobrania
Dzień 12. Wyrzucić jedną zużytą rzecz, której mam kilka o podobnych funkcjach, np. ręczniki, pościel, piżamy
Trzymanie kilku sztuk, np. ręczników, które pełnią tę samą funkcję, ma sens tylko wtedy, kiedy wszystkie są w idealnym stanie.
Pomocne teksty: Jak składać ręczniki, Sposoby na złożenie pościeli
Dzień 13. Zrobić porządek w szafce z kawą i herbatą
To miejsce, o które podczas codziennego używania łatwo zadbać, ale w pewnym momencie wkrada się bałagan. Czas rozprawić się z niedopitymi herbatami i zbyt dużą ilością różnych kaw, których teraz i tak nie pijam.
Dzień 14. Pozbyć się większości ubrań pod domu
Kiedy trudno nam zostawić wyrzucić jakąś część garderoby, bo jeszcze dobra, niezniszczona, to zazwyczaj zostawiamy ją jako „po domu”. Efektem tego są półki pełne takich ubrań. A przecież w domu powinnyśmy czuć się komfortowo i wyglądać schludnie. Dlatego dziś zostawiamy maksymalnie dwie sztuki ubrań po domu, które nie są zniszczone i w których czujemy się świetnie.
Dzień 15. Przejrzeć bieżącą pocztę i papiery, pozbywając się wszystkich, które nie są potrzebne
Czy Wy też tak macie, że papiery, notatki kumulują się w jednej chwili i powstaje ogromny stosik? Kiedy pracuję i robię bieżące notatki, to liczba takich atakujących mnie stosów jest ogromna. Staram się je eliminować na koniec dnia, ale dodatkowej motywacji nigdy za wiele, dlatego zamierzam przejrzeć wszystkie kartki i papiery, które posiadam.
Dzień 16. Uporządkować dokumenty i wyrzucić te, które nie są już potrzebne
Bałagan w dokumentach może na co dzień nie przeszkadza, ale w momencie gdy potrzebujemy coś szybko znaleźć może napsuć wiele krwi. Dlatego lepiej mieć tam porządek i zrobić choćby szybki przegląd pozbywając się tego, co niepotrzebne.
Pomocny tekst: Moja organizacja dokumentów
Dzień 17. Zrobić porządek z gazetami
Ja wyrzucam wszystkie, bo nigdy do nich nie wracam.
Pomocny tekst: Przechowywanie czasopism – pomysły, inspiracje, rady
Dzień 18. Zrezygnować z jednej dekoracji/ozdoby, która stoi na półce i się kurzy
Tylko z jednej, choć jeśli masz ochotę – nie ograniczaj się. Schowaj, wyrzuć, przeznacz do sprzedania i pamiętaj, że więcej nie znaczy lepiej.
Dzień 19. Ograniczyć częstotliwość robienia zakupów przez 4 dni
Chciałabym wprowadzić model: duże zakupy raz w tygodniu. Po to, by zaplanować wszelkie zakupy wcześniej i ograniczyć ilość rzeczy przynoszonych do domu.
Dzień 20. Wprowadzić Inbox Zero
Pusta skrzynka mailowa, to marzenie, o które warto zadbać przynajmniej raz w tygodniu. A po urlopie moja skrzynka płacze z przepełnienia a ja razem z nią 😉
Pomocny tekst: Porządki na komputerze w 5 krokach
Dzień 21. Zrobić porządek w torebce
Jesień i zima to u mnie czas zmiany torebki (poza wyjątkowymi sytuacjami na co dzień noszę jedną i nie mam potrzeby mieć ich więcej), więc przy okazji zrobię porządki.
Pomocny tekst: Jak utrzymać porządek w damskiej torebce?
Dzień 22. Wyczyścić pulpit zostawiając tylko 5 potrzebnych ikon
Minimalizm na pulpicie sprawdza się u mnie od zawsze, ale gdy mam rozpoczętych wiele projektów ikonek przybywa. Najwyższa pora się z tym uporać. A 5 to ciągle dużo!
Pomocny tekst: Porządki na komputerze w 5 krokach
Dzień 23. Uporządkować szafkę pod zlewem
Uporządkowanie szafki pod zlewem to tylko 15 minut a znacznie wygodniej zabierać się za porządki. Do tego zawsze myślę o tym co mogę wyczyścić w naturalny sposób.
Pomocne teksty: Uporządkuj szafkę pod zlewem, Eko sprzątanie
Dzień 24. Uporządkować szafkę z produktami sypkimi
Muszę wprowadzić nową organizację, ponieważ w obecnym mieszkaniu mamy bardzo mało szafek w kuchni. Ogólnie mi to nie przeszkadza, bo zostało tylko to co naprawdę potrzebne, ale system przechowywania produktów sypkich prosi o zmianę.
Dzień 25. Zrobić porządek z książkami i zdecydować, które z nich nie są mi już potrzebne
Potrzeba pozbywania się zbędnych rzeczy z mojego otoczenia dotknęła także książki, choć myślałam, że to raczej niemożliwe. Mam ich za dużo!
Dzień 26. Uporządkować szafę z ubraniami
Muszę koniecznie zrobić przegląd rzeczy i dokupić to, czego mi brakuje.
Pomocny tekst: Organizacja w szafie na wiosnę
Dzień 27. Przejrzeć biżuterię i pozbyć się tej, której nie noszę
Przez pewien czas byłam straszną sroką i gromadziłam mnóstwo błyskotek, szczególnie bransoletek. A ostatecznie i tak rzadko w nich chodziłam.
Pomocne teksty: Organizacja biżuterii
Dzień 28. Przejrzeć szaliki, czapki i rękawiczki. Zostawić tylko te, które będzę nosić nadchodzącej zimy
Niby na wiosnę robiłam porządek i wyrzucałam to, co nie potrzebne. A teraz gdy zaglądam do szafki w przedpokoju, to wydaje mi się, że mam tych rzeczy bardzo dużo.
Dzień 29. …
Dzień 30. …
Dwa ostatnie dni zostawiłam wolne, bo chcę też popracować przede wszystkim nad regularnym spisywaniem wydatków i prowadzeniem domowego budżetu oraz zadbać o przytulność i atmosferę w mieszkaniu. Jesienią w domu będziemy spędzać jeszcze więcej czasu i chciałabym coś przy tej okazji zmienić. Całe wyzwanie ma sprawić, że dom stanie się jeszcze bardziej nasz.
Pobierz listę zadań na wyzwanie:
- lista zadań Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń wypełniona
- lista zadań Wyzwanie #OczyszczamPrzestrzeń do wypełnienia
Oczywiście, będzie mi niezmiernie miło, jeśli zdecydujecie się wziąć udział w wyzwaniu razem ze mną, a jeszcze bardziej, jeśli podzielicie się nim z innymi. To jak, zabieramy się do roboty?
U mnie to oczyszczanie przestrzeni wychodzi jakoś samoistnie, bo końcem września od paru lat przenoszę się z domu do akademika i tym samym przy pakowaniu ogarniam co mi potrzebne, a co nie. Gorzej z rzeczami, które zostawiam w domu, ale mam jeszcze dwa tygodnie, więc może chociaż to uda mi się ogarnąć. 🙂
Dolacze do Was dziewczyny! Z jednej strony mam więcej czasu, nie chodzę od września do pracy gdyż w grudniu powiększy się nam rodzina. Z drugiej zaś strony sił co raz mniej a duży brzuszek nie ułatwia niektórych prac domowych. Mam nadzieję, że uda mi się sprostać zadaniu, choć przyznam że u mnie to do wykonania blisko 100 punktów ?
Dołączam się, bo i tak już trochę zaczęłam 😀
W zeszłym roku wzięłam udział w Twoim wyzwaniu, a przede wszystkim wciągnęłam mojego narzeczonego (wykonując wiele punktów za niego :P). Ale w tym roku właśnie zakończyłam 2-tygodniowe wyzwanie. W związku z przeprowadzką musiałam zajrzeć w każdy kąt i wziąć do ręki każdy drobiazg.
Z mojego doświadczenia z pkt 1.było najtrudniej – te drobiazgi:kluczyki, zapalniczki, baterie…. co z tym robić :/
Byłam w szoku ile niepotrzebnych kabli, ładowarek itp mieściło moje pudełko z „elektroniką” (pkt 2).
Z ciuchami systematycznie się rozstaje – mam swój patent – co sezon przy zmianie garderoby, rzeczy, których już nie noszę, albo nie powinnam już nosić 😉 odkładam na stertę pt.na wyjazd i zabieram je na ferie czy wakacje, ale już ich nie przywożę z powrotem (bagaż lżejszy, więc motywacja większa).
Porządki z papierami i całą resztą poszły gładko.
Przeprowadzka to dobry moment, bo coś musi być wartościowe, żeby chciało nam się to dźwigać 😀
Ja swoją misję wykonałam, dziś wyczyściłam też komputer i telefon.
Teraz trzymam kciuki za innych 🙂
A to dobre! Ja wprawiam w zdumienie koleżanki, kiedy podczas wspólnych wojaży, wieczorem wyrzucam odzież (zwłaszcza bieliznę, skarpetki, znoszone topy, przetarte legginsy). Zabieram niewiele ubrań, które ze mną wracają:).
Zbliża się kolejny wrzesień. Może znowu zorganizujemy wrześniową akcję ?☺