Jak wyczyścić stopę żelazka?

Witajcie Kochani! Wszystkim nam zdarzają się prasujące wpadki, jakieś przypalenie (na szczęście w moim przypadku nic na tym nie ucierpiało, a ja mogłam przygotować posta:)) i stopie żelazka będzie daleko do ideału. Dlatego chciałam Wam pokazać, moim zdaniem jedyny skuteczny i bezinwazyjny sposób na jej wyczyszczenie:)

Pewnie słyszeliście o sposobie z solą. Wysypujemy na kartkę papieru sól prasujemy i cały brud znika. U mnie nigdy to nie działało. Tym razem jednak też postanowiłam spróbować i ku mojemu zdziwieniu trochę pomogło. Ale odpadł tylko kawałek a dalej ani drgnęło.

Dla porównania pierwsze zdjęcie od góry to żelazko przed czyszczeniem. Drugie po czyszczeniu solą, ostatnie po czyszczeniu moim sposobem 🙂

Potrzebne będą:

 • Pół szklanki octu
 • dwie łyżeczki soli

Kroki:

 1. Do garnuszka wlewamy ocet i wsypujemy sól, podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia soli
 2. Róg gąbeczki moczymy w gorącym occie i “myjemy”. Uważamy, żeby się nie poparzyć!

Trzeba się namachać, nie da się ukryć. Im cieplejszy ocet tym szybciej brud schodzi, dlatego można go podgrzać, jeśli wystygnie. Czasami pomagałam sobie paznokciem, żeby było szybciej, ale generalnie unikam drapania i ostrego rysowania.

Czyszczenie takim “płynem” jest bezpieczne i nie rysuje stopy żelazka, czego nie można powiedzieć o prasowaniu soli czy innych wypróbowanych przeze mnie sposobach. Więc jeśli Wasze żelazka proszą się o wyczyszczenie to próbujcie octu z solą:)

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Ola

  Dziękuje! Udało sie nareszcie:-) Od roku szukam sposobu na moje żelazko ale na szczęście trafiłam na twój blog:-)

 • smerfetka

  Po co te komplikacje? Bierzesz gorące żelazko i przecierasz stopę octem. Nic nie mieszasz, nic nie grzejesz (prócz żelazka), nic nie rozpuszczasz.

 • Ewka

  niestety u mnie to nie pomogło… choć doceniam właściwości czyszczące octu (patent ze skórkami pomarańczy jest genialny), w przypadku mojego żelazka nic nie zeszło 🙁

 • fghjk

  sól wyczysciła, ale żelazko już nie działa

 • mm

  doskonały patent! mi również nic nie dawało „prasowanie” żelazkiem soli, a ten płyn jest rewelacyjny 🙂

 • www.jedenmoment.wordpress.pl

  Gdy pojawił się problem czyszczenia stopy żelazka od razu zajrzałam do Twojego bloga. Dzięki za radę!

Close