Jak wyczyścić białe trampki?

Ostatnio wyjęłam z szafy moje białe trampki, choć białe to raczej one nie były. Przypomniałam sobie, że na koniec zeszłorocznych wakacji wrzuciłam je do pralki i wyjęłam je w odrobinę gorszym stanie niż przed włożeniem. Dlatego jeśli nie macie pewności, że jakieś buty, nadają się do prania w pralce, to ich w taki sposób nie pierzcie.

Postanowiłam jednak wykorzystać tą okazję, do przetestowania kilku sposobów na wyczyszczenie trampek. Pierwszy i czwarty stosuję do regularnego dbania o trampki, ale byłam bardzo ciekawa jak pozostałe sprawdzą się przy mocniejszych zabrudzeniach.

Jak wyczyścić białe trampki?

Sposobów na wyczyszczenie białych trampek jest co najmniej kilka. Ponieważ moje po praniu w pralce miały żółte zacieki, które trudno usunąć, najlepiej zadziałała ostatnia. Jednak przy czyszczeniu na bieżąco polecam zacząć od tej najłagodniejszej.

O czym warto pamiętać:

  • im szybciej zareagujemy, tym łatwiej będzie usunąć plamy. Ta zasada jest ważna przy każdej plamie, nie tylko na butach,
  • nie suszymy białych butów w pełnym słońcu, bo mogą się odbarwić.
Co będzie potrzebne?

Stara szczoteczka do zębów lub szczoteczka do rąk. Zależy, którą Wam wygodniej. Niezależnie od metody jaką wybierzecie trzeba będzie którejś z nich użyć.

 1. Soda oczyszczona

Tak wyglądały trampki zanim przystąpiłam do czyszczenia. Po wakacjach wyprałam je w pralce i niestety efekt był marny, a nawet gorszy niż przed praniem. I o ile pranie butów w pralce sprawdza się przy sportowych butach męża, tak moje trampki nie zniosły tego dobrze.

Soda oczyszczona dobrze wybiela i usuwa plamy. Robimy papkę z sody i niewielkiej ilości wody, a później nakładamy na buty szczoteczką i szorujemy. Po kilku minutach spłukujemy resztki sody pod wodą.

Taka papka dobrze też działa na gumę trampek.

2. Proszek do prania

Tak naprawdę najbardziej podstawowym sposobem wyczyszczenia trampek jest zapranie plam proszkiem do prania. Niestety nie usunie on większych przebarwień z gumy, choć wyczyści ją z „pierwszego” brudu.

3. Pasta do zębów

Pasta do zębów ma zazwyczaj działanie wybielające, więc powinna dobrze działać w takich sytuacjach. Lepiej sprawdziła się jednak na gumy niż na sam materiał. Chociaż przy świeżych i niezbyt intensywnych plamach powinna zadziałać.

W moim odczuciu zarówno soda oczyszczona, proszek do prania, jak i pasta do zębów działają z podobną mocą. Dobrze wyczyszczą nowe plamy i wybielą gumę.

4. Mleczko do czyszczenia

Mleczko do czyszczenia to już sposób na mocno zabrudzoną gumę w trampkach i poważniejsze plamy. Dopiero po czyszczeniu mleczkiem zobaczyłam wyraźną poprawę stanu trampek. Plamy się wyraźnie rozjaśniły, na gumę stosuje ten sposób od dawna, więc spodziewałam się jak zadziała, dlatego przy trudnych do usunięcia plamach, to rozwiązanie polecam najbardziej.

5. Wybielacz

A gdy już Was opuści nadzieja, że da się przywrócić biel trampkom, to sięgnijcie po wybielacz lub odplamiacz. Wystarczy nalać na materiał, zostawić na ok. 10 minut, później przeszorować szczoteczką, spłukać i zostawić do wyschnięcia. Moje trampki dzięki temu odżyły, chociaż myślałam, że już ich nie doczyszczę.

 

Najlepszy sposób na białą gumę

Jeśli nie macie białych trampek, ale chcielibyście uzyskać szybko idealną biel, to możecie skorzystać z jednej z tych trzech opcji:

  • zmywacz do paznokci na wacik kosmetyczny
  • mleczko do szorowania na szczoteczkę do zębów, po czyszczeniu spłukane pod wodą
  • preparat z Deichmanna do czyszczenia gum – działa niesamowicie, pomógł mi uratować gumę w innych butach, na którą niestety domowe sposoby nie zadziałały.

Ciekawa jestem, czy stosujecie którąś z tych metoda do czyszczenia trampek? A może macie inny skuteczny sposób?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close