DIY Kalendarz Zorganizowanej Kobiety do druku

kalendarz-do-druku-plan-tygodnia-top

Dziś jest ten dzień, na który wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy. W końcu, po wielu miesiącach przygotowań i prób, dzielę się z Wami moim projektem kalendarza dla zorganizowanych kobiet. Jego zapowiedź pojawiła się w marcu przy okazji wpisu o sposobach, które pomogły mi skutecznie planować, ale w związku z różnymi zawirowaniami i moim perfekcjonizmem, który przy okazji tego projektu ujawnił się w 100%, czas przygotowania go w mojej wymarzonej formie znacznie się wydłużył.

Przedstawiam Wam kalendarz bez którego nie wyobrażam sobie mojego funkcjonowania. Pierwsze prototypy powstały już w listopadzie 2014 i od tego czasu z niego korzystałam i udoskonalałam. Korzystał z niego też mój mąż i kilka innych osób, a efekt zawsze jest ten sama – ciężko przerzucić się na coś innego, a wręcz nie jest to możliwe. Miałam kilka podejść do innych organizerów i kalendarzy w ramach sprawdzenia czy to magia tego konkretnego egzemplarza, czy po prostu jestem zorganizowana niezależnie od tego z jakiego sprzętu korzystam. I zwykle po 2 dniach wracałam do mojego ideału.

Dlaczego tak długo musieliście czekać? Na blogu dzielę się tym, co sprawdziło się u mnie nie raz i nie dwa, z czego korzystam przez dłuższy czas albo już kilka lat. Musiałam być pewna, że jest doskonały w każdym calu. Ostatnie tygodnie, to przygotowanie docelowej wersji z wymarzoną oprawą.

Od początku… Jaki powinien być mój idealny kalendarz?

Kalendarz jest tą rzeczą, bez której nie wyobrażam sobie planowania i produktywnej pracy. Pierwszy papierowy osobisty kalendarz miałam już w podstawówce i od tej pory co roku szukałam takiej idealnej wersji. Począwszy od tych z planami na jeden dzień, planem tygodniowym w wersji poziomej, po zeszłoroczny tygodniowy w wersji pionowej. Uzupełniane o różne notesy, aplikacje dawały radę, ale częstotliwość narzędzi, z których korzystałam zmieniała się w zależności od humoru i ilości zadań do zrealizowania. Końcówka zeszłego roku spowodowała, że postanowiłam zaprojektować kalendarz szyty na miarę dla zorganizowanej kobiety. W końcu dlaczego nie zrobić czegoś dopasowanego do siebie w 100%?

Na początku 2014 roku szybko okazło się, że przy rosnącej liście zadań, nie wystarcza mi zwykły sklepowy kalendarz książkowy. Tak dowiedzałam się, że idealny kalendarz:

  • musi mieć rozkład tygodniowy a nie dzienny
  • musi mieć miejsce na wpisanie najważniejszych zadań w danym tygodniu i dniu
  • miejsce na notatki
  • miejsce na jadłospis
  • ale też to czego standardowym kalendarzom nie brakuje: stronę tytułową czy kalendarz roczny
  • musi być cienki i lekki
  • minimalistyczny i elegancki
Dlaczego plan tygodniowy zamiast dziennego?

kalendarz-do-druku-plan-tygodniowy-wypełniony

Układ tygodniowy w wersji pionowej jest dla mnie najlepszym rozwiązaniem. Kiedy korzystałam z kalendarzy z systemem planowania dziennego, miejsca do robienia planów na dany dzień było tak dużo, że wydawało mi się, że wykonam więcej niż to było realne. Wpisywałam nieograniczoną ilość zadań, których zwyczajnie nie byłam w stanie zrealizować. Ponadto pracę, zadania, wpisy na bloga planuję w systemie tygodniowym. Jedno spojrzenie na układ siedmiu dni i wiem wszystko o całym tygodniu. Jest wydajniej i produktywniej, a zadania, które planuję jestem w stanie zrealizować (nie przesadzając przy tym z ilością zadań w skali dnia i tygodnia).

Moja dzienna rubryka w kalendarzu jest też taką moją listą to-do. Przypisanie określonego bloku czasowego na realizację zadań działa na mnie motywująco. Taki plan całego dnia pozwala mi znaleźć w sobie pokłady energii do działania. Być może wpływa to na podświadomość, ale najważniejsze, że działa!

.

DIY Kalendarz Zorganizowanej Kobiety – do druku

Tak jak obiecałam przygotowałam dla Was wersję do samodzielnego wydruku i złożenia. Mam nadzieję, że będzie Wam się z niej dobrze korzystać 🙂 Kalendarz jest w formacie A5 i zawiera miejsce do uzupełnienia dat. Wszystko po to, by zacząć w dowolnym momencie, spędzić wakacje bez sztywnego planu a po nich z łatwością wrócić do ostatnich zadań. Najważniejsze dla mnie jest jednak to, by nie wybiegać ze szczegółowymi planami zbyt daleko. Zawsze lubiłam tworzyć takie długoterminowe wizje, a później cały plan musiałam korygować. Jestem zwolenniczką planowania krótkoterminowego i do tego dostosowałam mój kalendarz.

.

CO ZAWIERA TA WERSJA KALENDARZA?
Kalendarz roczny

kalendarz-do-druku-kalendarz-roczny

To jedyne sztywne strony kalendarza z uzupełnionymi dniami na cały kolejny rok, czyli od września do września. Idealnie sprawdzi się do zaznaczenia ważnych i powtarzalnych dat czy szybkiego sprawdzenia w jaki dzień tygodnia wypada np. 6 grudnia.

Cele i plany na najbliższy rok

kalendarz-do-druku-cele

To strona poświęcona temu, co chciałabym w najbliższym roku osiągnąć w ujęciu miesięcznym. Jest miejsce na wpisanie 3 celów na dany miesiąc oraz na wpisanie zadań, które trzeba zrealizować, by ten cel osiągnąć.

Plan tygodnia

kalendarz-do-druku-plan-tygodnia-całość

Najważniejsza strona, od której się wszystko zaczęło. Tutaj znajdziecie plan tygodnia od poniedziałku do niedzieli z miejscem na wpisanie dat. Gotowe kalendarze zwykle mają zebraną sobotę i niedzielę w jednej kolumnie, co dla mnie jest wielkim utrudnieniem, bo czasem tych weekendowych zadań mam więcej niż w tygodniu. Dlatego w mojej wersji te dni są rozdzielone.

Do każdego dnia są przypisane 3 wiersze na najważniejsze, duże zadania. Zaplanowanie 3 dużych zadań w ciągu dnia, to maksymalna liczba, którą jesteśmy w stanie zrealizować z maksymalną wydajnością. Poniżej kalendarz z oznaczeniem godzin od 7:00 do 21:30 (bo nie warto pracować do późna) i miejsce na notatki.

Z lewej strony każdego tygodnia są dwa kluczowe bloki. Pierwszy Ważne w tym tygodniu powstał z myślą o wpisywaniu zadań, które chciałabym zrealizować w danym tygodniu, ale nie muszą one odbywać się konkretnego dnia. Jest to jedno z tych usprawnień, z których jestem szczególnie dumna ;). Np. chciałabym pojechać na zakupy do Ikei, ale nie wiem czy znajdę na nie czas w środę czy w sobotę, dlatego wpisuję je na listę Ważne w tym tygodniu. Często są to takie rzeczy jak przygotowanie jakiegoś projektu zrób-to-sam, zrobienie zdjęć na bloga, przygotowanie oferty, itp. Drugi blok to Tygodniowe memo z ikonkami, które podpowiadają na co go wykorzystać. Może to być plan obiadów, lista zakupów, ćwiczenia na dany tydzień, plan porządków czy zwykłe notatki. Dzięki tej rubryce zaczęłam planować obiady, ale równie często robię tu szybką listę zakupów.

Harmonogramy stałe

kalendarz-do-druku-harmonogramy

To miejsce na zaplanowanie cotygodniowych czynności, które nie ulegają zmianie jak np. plan pielęgnacji, plan nauki języka czy plan lekcji i zajęć.

Harmonogram sprzątania i Plan zmian

kalendarz-do-druku-sprzatanie+plan-zmian

Oczywiście w moim kalendarzu nie mogło zabraknąć miejsca na plany około domowe. Jedna strona to Harmonogram sprzątania, który dobrze znacie, a druga to Plan zmian z przeznaczeniem na sezonowe zmiany w domu. Przez ostatni rok na blogu tworzyłam listy moich domowych planów na daną porę roku, które bardzo mnie motywowały, dlatego w takiej podręcznej wersji papierowej nie mogło zabraknąć na nie miejsca.

2 rodzaje okładek

kalendarz-do-druku-okładki-do-druku

Przygotowałam też dla Was dwa rodzaje okładek, które możecie wykorzystać składając własną wersję.

 .
JAK DRUKOWAĆ KALENDARZ?

kalendarz-do-druku-okładka

Pliki do wydruku przygotowane są w dwóch wersjach, po to by nie było żadnego problemu ze złożeniem Kalendarza. Jeśli pojawi się kłopot z marginesem, to warto poszukać w ustawieniach drukarki opcji wyłączenia marginesów lub ustawić opcję skalowania tak by zmieścić cały dokument na stronie.

Plik 1: Kalendarz – Impozycja

Bardzo polecam Wam tę opcję, bo po wydruku wystarczy kalendarz złożyć na pół, dodać okładkę i wszystkie strony układają się w całość. Jeśli Wasza drukarka umożliwia druk dwustronny to zdecydujcie się na tę opcję. Jeśli nie macie takiej możliwości to i tak można sobie z tym łatwo poradzić. Najpierw wydrukujcie strony parzyste, później nieparzyste (na odwrotach stron parzystych).

Plik 2: Kalendarz – Prosty

W tej opcji po prostu drukujecie dedykowany plik, ale przy złożeniu kalendarza na pół nie będzie już takiego efektu i druga strona pozostaje biała.

Pliki znajdziecie niżej, ale koniecznie przeczytajcie…

.

JAKIEGO PAPIERU UŻYĆ?

Do wydrukowania stron można użyć zwykłego papieru do drukarki lub odrobinę grubszego, jeśli boicie się odbić długopisu po drugiej stronie. Okładkę najlepiej wydrukować na sztywnym papierze, wtedy na pewno posłuży Wam dłużej. Można ją także zalaminować w punkcie ksero.

.

JAK ZŁOŻYĆ KALENDARZ I POŁĄCZYĆ JEGO STRONY?

kalendarz-do-druku-okładki-do-druku

Sposób 1: Zszywacz długoramienny

Tę opcję polecam Wam najbardziej. Drukując strony Kalendarza w impozycji, wystarczy je tylko złożyć na pół w odpowiedniej kolejności, dodać okładkę wydrukowaną na sztywniejszym papierze i zszyć po środku. Wygodnie i estetycznie.

kalendarz-do-druku-zszywki

Sposób 2: Bindowanie

Strony Kalendarza możemy ze sobą zbindować po wcześniejszym przecięciu do formatu A5 (lub bez przecinania jeśli tak wolicie). Sama niespecjalnie lubię bindowanie, ze względu na niewygodne pisanie po lewej stronie – odciski na dłoni od „sprężyny”, dlatego robiłam wszystko, by mój kalendarz był szyty. Jeśli jednak Wam taka forma nie przeszkadza, to warto z niej skorzystać, bo jest ogólnie dostępna.

Sposób 3: Podkładka z klipsem

To rozwiązanie, z którego korzystałam bardzo długo w fazie testów. Idealne do korzystania z widoku tygodniowego, kiedy chcemy mieć podręczny plan na biurku.

kalendarz-do-druku-klips

Sposób 4: Segregator

Jeśli chcecie mieć możliwość ciągłej modyfikacji stron Kalendarza lub dodać coś od siebie, to jest to bardzo fajne rozwiązanie. Minusem są gabaryty segregatora, wtedy trzeba mieć na niego naprawdę dużą torbę.

Sposób 5: Tablica korkowa/moodboard

Jeśli korzystacie z tablicy korkowej lub innej formy przechowywania inspiracji i pomysłów nad biurkiem, to świetnym pomysłem będzie zawieszenie na niej planu tygodniowego. Wygodnie i zawsze w zasięgu wzorku.

kalendarz-do-druku-tablica

.

Pobierz plik  z Kalendarzem Zorganizowanej Kobiety

Pliki pobrania stworzone są w dwóch wersjach – prostej i impozycji. Uporządkowane są w folderze zip, gdzie znajdziecie pdf do druku i dwa rodzaje okładek. Jeśli zdecydujecie się pobrać Kalendarz Zorganizowanej Kobiety, będzie mi bardzo miło, gdy udostępnicie ten wpis na Facebooku.

.

Pamiętajcie, że projekt udostępniam jedynie na użytek prywatny – niekomercyjny. Przyjemnego korzystania!


.

Nie chcesz składać swojego Kalendarza w wersji DIY? Mam dobrą wiadomość! Już niedługo Kalendarze Zorganizowanej Kobiety będą do kupienia. Jeśli są jakieś strony, które według Ciebie koniecznie powinny się pojawić, napisz w komentarzu. Wezmę to pod uwagę!

Zachęcam do zapisania na listę mailingową dotyczącą Kalendarzy, wtedy na pewno nie przegapicie daty pojawienia się ich w sprzedaży.

kalendarz-do-druku-okładka

Ciągle nie znalazłaś idealnego kalendarza? Balancy.calendar jest dla Ciebie!

baner-balancy-kup-teraz-ania


Ogromne podziękowania należą się mojemu wspaniałemu Mężowi, który zadbał o formę graficzną Kalendarza i nie raz musiał się nagłowić jak zmieścić na stronie A4 wszystkie moje pomysły i potrzeby, tak by było ładnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Można powiedzieć, że ten projekt to nasze drugie tegoroczne dziecko <3 A Wam, moim kochanym Czytelnikom – dziękuję za dopominanie się o ten projekt. Nie wiem czy bez Waszych pytań i maili znalazłabym teraz w sobie tyle energii, by go zrealizować tak jak sobie wymarzyłam.


 

Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie szablony będą dla Was przydatne i od teraz żadna organizacja nie będzie stanowić dla Was problemu. Lada moment pojawi się też wpis, w którym krok po kroku opowiem Wam jak korzystam z Kalendarza. Jeśli zdecydujecie się wydrukować Kalendarz, będzie mi bardzo miło, jeśli dacie mi o tym znać tagując fotki #kzk i #zorganizowanytydzien

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close