Rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie codziennej pracy

codzienne-niezbędniki-top

Dostaję od Was wiele pytań o mój foto sprzęt, aplikacje, z których korzystam, programy do obróbki zdjęcia i przygotowania projektów do druku. Postanowiłam zebrać je wszystkie w jednym miejscu, zwłaszcza że trochę się zmieniło od zeszłorocznych wpisów, w których dzieliłam się moimi ulubionymi aplikacjami do zarządzania czasem i zadaniami i biurkowymi niezbędnikami.

Rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie codziennej pracy

To takie moje niezbędniki do pracy, z pomocą których działam wydajniej. Był czas, że korzystałam z bardzo wielu aplikacji i programów jednocześnie, rozdzielając między nie różne zadania. Okazało się jednak, że codziennie korzystam z niewielu, a jedna dobra aplikacja i kalendarz dostosowany do moich potrzeb, wystarczą mi za nie wszystkie. Nie znaczy to jednak, że są złe. Po prostu w pewnym momencie życia przestały mi służyć. Do tego kilka przyjemnych drobiazgów – umilaczy codzienności, które zawsze staram się mieć przy sobie.

Sprzęty

Laptop MacBook Air

codzienne-niezbedniki-macbook

Kiedy przypominam sobie pracę sprzed roku, gdy MacBooka nie miałam, to myślę sobie jak wiele czasu traciłam bez różnych drobnych usprawnień, które Mac oferuje. Przejście na niego wiązało się z ogromnymi nerwami, działałam na dwóch komputerach i nie wiedziałam, z którego mam korzystać, ale ten okres zaowocował miłością bezwarunkową. Nie wyobrażam sobie już pracy na innym komputerze. To na nim powstają wszystkie projekty, piszę, oglądam filmy. Do tego jest wyjątkowo ładny :). Jak każdy sprzęt ma swoje gorsze dni, ale za wygodę, którą dostaję jestem mu w stanie wiele wybaczyć.

Telefon iPhone 5c

Zakup MacBooka spowodował, że zapragnęłam mieć iPhona i choć nie „kocham” go tak mocno jak tego pierwszego, to równie ciężko byłoby mi bez niego funkcjonować. Zwłaszcza, że dzięki niemu mogę robić dobrej jakości zdjęcia, bez pamiętania o tym zabrać ze sobą aparat i być on-line kiedy tylko zechcę. Nie byłam fanką produktów Apple, dopóki nie zaczęłam z nich codziennie korzystać. To bardzo porządny sprzęt, który dużo wolniej się zużywa.

Aparat Fuji x20

codzienne-niezbędniki-fujix20

Kilkanaście miesięcy temu zrezygnowałam z używania lustrzanki na rzecz tego małego śmiesznego aparaciku, a przyjemność z robienia zdjęć wzrosła w moim przypadku kilkukrotnie. Ma tryb manualny, dzięki któremu wszystko zależy ode mnie, ale oprócz tego posiada wiele trybów automatycznych, z których często korzystam. Wychodzę z założenia, że nie będąc profesjonalnym fotografem nie muszę znać się na tych wszystkich niuansach, by uzyskać efekt na jakim mi zależy. Kiedy mam czas i ochotę by pobawić się ustawieniami, to to robię, ale równie często działam na automacie w odpowiednim trybie. Do aparatu mam statyw, ale zwykle jestem zbyt leniwa, by go użyć. Dużo lepiej sprawdza się w podróżach i podczas robienia pamiątkowych rodzinnych zdjęć.

Aplikacje do zadań i organizacji czasu

trello+aplikacje

Trello

To aplikacja, która umożliwia wizualne zarządzanie notatkami, projektami, planami i wszystkim, co tylko chcielibyśmy w jakiś sposób uporządkować. O tej aplikacji już kilka razy Wam wspominałam, w niej spisuję wszystkie pomysły, rozkładam projekty na małe części, tu mam wszystkie notatki dotyczące wpisów i projektów na bloga, ale nie tylko. W Trello przechowuję przepisy, listy książek, filmów do obejrzenia, pomysły na prezenty. To mój kalendarz, notatnik, przepiśnik, planner i mapa myśli w jednym. Jeśli potrzebujecie szczegółowego opisu jak korzystać z Trello, to odsyłam Was na pracujzwinnie.pl.

Kalendarz Google

To jest aplikacja, z którą nie rozstaję się od lat. W niej planuję wszystkie dalsze spotkania, spisuję ważne daty, dzięki czemu nigdy o nich nie zapominam oraz bieżące spotkania czy przyjemności, które chcę dzielić z Mężem (np. obejrzenie filmu w tv). Wpisanie ich do kalendarza, do którego oboje mamy dostęp, sprawia, że nasze głowy stają się wolne od mnóstwa drobnych zdań, a dzięki przypomnieniom o nich nie zapominamy.

E.gg Timer

To internetowa aplikacja, która odlicza czas. Działa na mnie bardzo mobilizująco, gdy np. piszę jakiś tekst. Ustawiam 30 minut i staram się napisać jak najwięcej w tym czasie. Bardzo polecam!

Korzystam również z Evernote’a, Dropboxa, iA Writer’a czy RescureTime, ale zauważyłam, że robię to coraz rzadziej, dlatego przestałam uważać je za te niezbędne. Nie zmienia to faktu, że są przydatne i godne uwagi.

Programy do zdjęć i projektowania

codzienne-niezbędniki-programy

Photoshop

To program, o którym pewnie każdy słyszał. Przez bardzo długi czas korzystałam tylko z niego, zarówno do obróbki zdjęć, przygotowywania grafik jak i plików do druku. Ostatnio korzystam z niego jednak mniej na rzecz dwóch poniższych programów.

Lightroom

To moje niedawne odkrycie, korzystam z niego dopiero kilka miesięcy do obróbki zdjęć, ale jest moim absolutnym must have. Dzięki niemu przekonałam się do robienia zdjęć w formacie .raw i to właśnie za jego pomocą je wywołuję i obrabiam. A uzyskany efekt jest dużo lepszy niż w Photoshopie, pewnie za sprawą większej ilości dostępnych funkcji.

Affinity Designer

To program, w którym projektuję różne pliki do druku. Jest dużo bardziej wygodny niż Photoshop, choć przestawienia się na tworzenie właśnie w nim zajęło mi sporo czasu. Było jednak warto, bo dawno nie byłam tak zadowolona z tego, co zaprojektowałam. Na dodatek po nauczeniu się jego podstawowych funkcji przygotowanie zabiera znacznie mniej czasu.

Inne narzędzia i gadżety

Kalendarz Zorganizowanej Kobiety

codzienne-niezbędniki-kalendarz

Sprawa oczywista! Z nim zaczynam i kończę dzień – ten pracująco-aktywny. Myślę, że to właśnie dzięki niemu ograniczyłam ilość używanych aplikacji. Po prostu ma miejsce na wszystko, czego potrzebuję.

Gadżety biurowe

Karteczki, notesiki, zakreślacze, ścieralne długopisy – to wszystko jest w codziennym użyciu. O moich ulubionych biurowych gadżetach pisałam już szczegółowo, dlatego odsyłam Was do tego wpisu.

Spotify

Aplikacja, której nie mogło tu zabraknąć. Korzystam nieustannie, do pracy i w czasie wolnym. Do pracowania i pisania od wielu miesięcy niezastąpiony jest dla mnie Soundtrack z serialu Suits. Ma coś w sobie, że od razu przestawiam się na tryb pracowania. Jeśli macie ulubione playlisty do pracy – koniecznie dajcie mi o nich znać, bo czasem bym coś odmieniła.

Okulary

Moje oczy już same dopominają się o okulary, gdy tylko odpalam komputer, a to skutkuje tym, że nie mogę bez nich pracować! Podobnie jak soundtrack z Suits są znakiem, że czas na pracę.

gadżety-do-organizacji-czasu-807x527

Kwiaty

Moje ulubione codzienne umilacze, zawsze staram się mieć choć mały bukiecik obok siebie.

Ulubiony kubek lub filiżanka

Wiem, że trzymanie płynów przy komputerze może spowodować tragedię (nieraz już było blisko), ale muszę mieć obok siebie coś do picia, najlepiej w ulubionym kubku. Wtedy mogę się całą sobą skupić na tym, co mam do zrobienia.

Myślę, że to już wszystko, jeśli chodzi o rzeczy, bez których nie wyobrażam sobie codziennej pracy. Dajcie znać z czego Wy korzystacie i czy podpatrzyliście coś dla siebie :).

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close