Jak czyścić drewniane deski do krojenia?

jak wyczyścić drewniane deski do krojenia

Drewniane blaty i duże drewniane deski do krojenia baaaardzo mi się podobają. Nie mogę mieć jeszcze tego pierwszego (wiecie białe meble, drewniany blat ♥), dlatego namiastkę wymarzonego blatu robi duża drewniana deska do krojenia. Już jakiś czas temu pytaliście jak ją czyszczę, więc dziś postaram się rozwiać Wasze wątpliwości.

Jak czyścić drewniane deski do krojenia?

Czyszczenie drewnianych desek na co dzień:
  • ściereczka / gąbka zmoczona w ciepłej wodzie z płynem do mycia naczyń – przecieramy po każdym użyciu
  • dla odświeżenia po krojeniu tłustych, intensywnie pachnących produktów nacieramy deskę plasterkiem lub połówką cytryny. Zostawiamy na ok. 20 minut, spłukujemy i wycieramy do sucha.

jak wyczyścić drewniane deski do krojenia 3

Dokładne czyszczenie:

Potrzebujemy:

  • połówki cytryny
  • garść soli kuchennej
  • oliwę z oliwek lub inny jadalny olej

jak wyczyścić drewniane deski do krojenia 2

Na połówkę cytryny sypiemy sól i przecieramy deskę rysując kółeczka. Najlepiej wycisnąć z niej trochę soku. Taki peeling pozwoli oczyści deskę ze wszystkich zaschniętych resztek, wygładzi i rozjaśni. Papkę można też zostawić na ok. 5 minut. Pozostawienie na dłużej spowoduje, że sok z cytryny wchłonie się deskę, a sól zaschnie, więc będzie ją trudniej usunąć. Sól z sokiem z cytryny spłukujemy ciepłą wodą.

Na końcu deskę olejujemy. Dokładnie nacieramy oliwą lub olejem i zostawiamy tak do delikatnego wchłonięcia. Resztki oleju usuniemy przecierając deskę szmatką lub ręcznikiem papierowym. Olej zabezpiecza surowe drewno i przedłuża jego żywotność. Dobrze jest w taki sposób przygotować wszystkie przybory kuchenne z surowego drewna przed pierwszym użyciem.

Przy bardzo zniszczonych deskach do krojenia sprawdzi się też odnawianie jak w przypadku drewnianych blatów, czyli zeszlifowanie cienkiej warstwy drewna papierem ściernym lub szlifierką, a następnie dokładne naolejowanie.

Ważne:
  • drewnianych desek do krojenia nie należy całkowicie moczyć, bo woda łatwo się wchłania, co zaowocuje rozsychaniem deski i pęknięciami
  • nie można ich myć w zmywarce, z tego samego powodu, o którym mowa wyżej.

A jeśli się tak stanie i deska wygnie się lub delikatnie rozejdzie w kilku miejscach, to należy zmoczyć ją wodą i postawić na niej ciężki garnek. Moczenie powtarzać do uzyskania idealnego efektu. Po 2 tygodniach powinna być jak nowa.

Dorzucicie jakiś patent od siebie? 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close