Jak usunąć kamień z czajnika?

imageimageimage

Witajcie:) Jeśli szukałyście najlepszego i najbardziej naturalnego sposobu na pozbycie się kamienia z czajnika, to mam dobre wieści. Wystarczy ocet:)

Niezależnie od tego czy macie czajnik elektryczny, czy na gaz możecie użyć octu do jego wyczyszczenia. Wystarczy wlać ocet do czajnika (1 lub 2 litry w zależności od pojemności) i zostawić na kilka godzin, najlepiej na noc. Rano wystarczy wygotować wodę, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.

Równie dobrze działa kwasek cytrynowy. Wlewamy 2-3 szklanki wody, dodajemy dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Zostawiamy na noc, rano gotujemy wodę, wylewamy i płuczemy czajnik.

Ocet z czajnika możecie wlać do toalety. Tam też świetnie poradzi sobie z kamieniem.

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

 • Weronika

  Wczoraj nalałam do czajnika 2l octu i zostawiłam do 11.00 następnego dnia. Niestety kamień nadal jest. Zastanawiam się czy powtórzyć akcję, czy użyć czegoś innego? Jest go baaardzo dużo 🙂 Ocet jak wylewałam był zielono-bury 😉

  • Weronika, spróbuj zagotować ocet w czajniku. Dla mnie oba sposoby działają tak samo, ale z gotowaniem bardziej śmierdzi, więc wolę ten 🙂 Ale znam osoby, według których gotowanie octu jest lepsze.

   • Weronika

    Ha! gotowałam tylko przez chwilę i już pomogło – co prawda chyba jednak będę musiała potrzymać dłużej, ale wygląda na to, że to pomoże (odpuściłam dość szybko, bo strasznie śmierdziało) 🙂 Dzięki!

 • jozek104

  Niepotrzebnie zostawiacie na całą noc, bo najważniejsze jest gotowanie. Podczas gotowania kamień poprzez ocet się wygotowuje i się rozpuszcza. Ja zawsze robię tak, że wlewam do pustego czajnika pół szklanki octu i szklankę wody i to zagotowuję tak, jak podczas wody na herbatę. Cały kamień, osad i wszystko w środku znika :). Następnie czekam aż woda trochę ostygnie, wylewam ją i myję czajnik w środku i pracy łącznie z czekaniem jest na jakieś pół godzinki, po czym można się cieszyć czajnikiem jak nowym ;). Fakt, trochę śmierdzi, ale wystarczy trochę powietrzyć. Natomiast wygląd czajnika + smak herbaty bez osadu rekompensują nieprzyjemne zapachy ;)Pozdrówki!

 • Olcia

  Ja nie lubię zapachu octu, więc do odkamienienia czajnika używam kwasku cytrynowego. Wsypuję opakowanie do czajnika, wlewam wodę i gotuję ok. 10 min. Potem porządnie płuczę czajnik i gotowe 🙂

 • Ewa

  Ja gotuję ocet kilka minut, pięknie rozpuszcza kamień 🙂

 • Barbara Oleksa

  można też wycisnąć cytrynę i zagotować – ładnie pachnie przy gotowaniu, a kamień schodzi aż miło

Close