Jak wyczyścić ciemny granitowy zlew?

Jak wyczyścić ciemny granitowy zlew?

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań, gdy widzicie na zdjęciach naszą obecną kuchnię, jest to jak czyszczę i dbam o zlew. Co robię, że nie matowieje i jak radzę sobie z białymi śladami, które zazwyczaj się pojawiają? Postanowiłam napisać Wam w osobnym poście wskazówki co do czyszczenia ciemnego granitowego zlewu*, choć niewiele się ono różni od sposobu czyszczenia zlewozmywaka stalowego.

Jak wyczyścić ciemny granitowy zlew?

Potrzebne będą:
  • mleczko do czyszczenia (wersja eko papka z sody oczyszczonej) – ja zużywam postanowiłam „wykończyć” przed przeprowadzką środki czystości, które mam rozpoczęte.
  • gąbka
  • olej spożywczy, np. kokosowy
  • miękka ściereczka lub ręcznik papierowy
  • stara szczoteczka do zębów
Krok po kroku:

Jak wyczyścić ciemny granitowy zlew?

Rozprowadzamy mleczko do czyszczenia po zlewozmywaku i kranie, dokładnie w miejscach przy odpływie. Myjemy miękką stroną gąbki. Odpływ i trudno dostępne miejsca przy kranie czyścimy szczoteczką, dzięki temu dostaniemy się w każdy zakamarek.

Następnie spłukujemy wodą i wycieramy do sucha.

Zazwyczaj wtedy też ujawnią się wszystkie jasne plamy. U mnie taka pojawia się pod pojemnikiem z płynem do mycia naczyń. Żeby jednak przywrócić blask całemu zlewozmywakowi i pozbyć się takich śladów używam oleju. To może być dowolny olej jaki macie w lodówce, oliwa z oliwek albo oliwka dla dzieci.

Około łyżkę oleju wcieram w zlew z uwzględnieniem wszyskich trudnych miejsc. On świetnie nabłyszcza, przywraca kolor, ale też chroni przed kolejnymi zabrudzeniami. Olej wcieram za pomocą miękkiej szmatki do momentu aż przestanie się kleić. Nie trwa to długo, ważne jest by jednak nie przesadzić z ilością oleju.

I gotowe!

Dodatkowe wskazówki:
  • jeśli na kranie jest kamień to obłóżcie go wacikami nasączonymi octem i zostawcie tak na 15-30 minut (im większa warstwa kamienia, tym dłuższy czas)
  • spłukujemy/wyrzucamy wszystkie resztki po każdym zmywaniu i po każdym zmywaniu wycieramy do sucha. Wtedy zawsze będzie wyglądał na czysty
  • różne źródła twierdzą, że granit źle reaguje na ocet (inne że go lubi, jednak ja na te pierwsze trafiam częściej), dlatego rzadko go używam do czyszczenia zlewu, dlatego zalecam tutaj ostrożność

Mam nadzieję, że teraz już czyszczenie ciemnych zlewów nie będzie stanowiło dla Was problemu! 🙂 

* Ze względu na to, że wynajmujemy mieszkanie nie mam 100% pewności, że to granit a nie tworzywo, które go udaje ;).
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close