Jak wyczyścić ekspres do kawy?

Witajcie miłośnicy kawy 🙂 Ja jestem kawoszem, nie da się niestety tego ukryć i nasz ekspres codziennie pracuje w pocie czoła parząc mi przynajmniej jedno małe espresso. A jak pracuje, to zostają w nim kawowe fusy, osad z wody i może to oznaczać tylko jedno – trzeba go czyścić by miał siłę do działania przez kolejne lata 🙂

W taki sposób czyszczę ekspres do kawy mielonej, ale w podobny sposób można też wyczyścić ekspres na kapsułki.

 Do wyczyszczenia ekspresu potrzebujemy:

 • szczoteczki do zębów
 • ocetu
 • płynu do mycia naczyń
 • ściereczki z mikrofibry

     Kroki:

 1. Odłączamy ekspres od prądu na czas rozmontowywania części
 2. Wyjmujemy pojemnik, w którym zbiera się woda.
 3. Rozkręcamy spieniacz do mleka.
 4. Wyjmujemy sitko przy zaparzaczu.
 5. Widać brudasa 🙂 Przed rozłączeniem tych części zerknijcie dla pewności do instrukcji obsługi swojego ekspresu, tam na pewno znajdziecie jak krok po kroku odłączyć poszczególne elementy.
 6. Części spieniacza i sitka wrzucamy do szklanki z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń. Wszystkie brudy nam namiękną i łatwiej będzie je usunąć.
 7. Szczoteczką do zębów usuwamy resztki kawy z trudno dostępnych miejsc.
 8. Myjemy pojemnik na wodę (tu też możemy pomóc sobie szczoteczką do zębów) i te ruchome części, które moczyły nam się w szklance z wodą.
 9. Ściereczką z mikrofibry i płynem do mycia naczyń czyścimy całą obudowę ekspresu i wycieramy wszystko do sucha.
 10. Kończymy tę część czyszczenia złożeniem ekspresu.
 11. Teraz do działania wkracza ocet. Napełniamy nim pół pojemnika na wodę.
 12. Włączamy ekspres i przygotowujemy octowy kubek (oczywiście bez kawy:)). Czynność powtarzamy do momentu aż ocet się skończy. Dzięki temu usuniemy kamień, który zbiera się na wszystkich niewidocznych elementach.
 13. Następnie myjemy pojemnik i napełniamy go wodą.
 14. Serwujemy kubki gorącej wody, żeby pozbyć się zapachu octu. Gdy przestanie się unosić w powietrzu czyszczenie ekspresu jest zakończone. Warto na czas tych ostatnich czynności znaleźć sobie jakiś umilacz. Ja zawsze wtedy mam ochotę na kawę, ale jej zrobić nie mogę:)
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close