Jak wyczyścić okap kuchenny?

okap-przyscienny-globalo-larto-60-2-black-eko-max-wizualizacja-1Źródło: www.okapykuchenne.pl

Gdybym miała typować najbrudniejszy sprzęt w kuchni to postawiłabym na okap. Wydaje mi się, że często zapomina się o jego regularnym czyszczeniu, a w końcu to tam gromadzą się wszystkie opary i tłuszcz bezpośrednio znad kuchenki. A zatłuszczony i brudny okap nie pomaga w dobrej wentylacji, tylko działa wręcz odwrotnie, dlatego dziś mam dla Was kilka pomocnych wskazówek.

Jak wyczyścić okap kuchenny?

Czyszczenie okapu zwykle wiąże się z moczeniem całej kratki przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w wodzie z dodatkiem detergentu, tak by brud i kurz odmiękły, a później z szorowaniem. Te czynności zajmują trochę czasu, dlatego rzadko kiedy chce mi się w to bawić. Znalazłam sposób, który przy regularnym dbaniu o okap, pozwala na szybkie czyszczenie.

Pierwsze czyszczenie okapu po dłuższej przerwie niestety może być cięższe, ale z tym też można sobie poradzić, o czym niżej. Kluczem z niemęczeniem się do doprowadzenia kratki do porządku jest zasada lepiej robić coś często i krótko niż rzadko i długo. Skumulowany brud, tłuszcz i kurz, którego obecność na okapie jest nieunikniona, niestety nie dają łatwo za wygraną.

jak wyczyścić okap

Potrzebne będą:

 • dowolny olej czy oliwa z oliwek
 • gąbka do mycia
 • ściereczka z mikrofibry
 • ciepła woda
 • woda z octem w proporcjach 1:1 w butelce ze spryskiwaczem
 • ręcznik papierowy

Czyszczenie okapu krok po kroku

Na początku zdejmujemy kratkę z filtrem z okapu. Zwykle zamocowana jest na dwa klipsy, a jej demontaż trwa chwilę. Wyjmujemy też, który trzeba wymieniać. Zostawiamy samą kratkę, na której kumulują się wszystkie opary.

Na duży brud:

 1. Jeśli warstwa tłuszczu jest całkiem spora, to pewnie nie zaskoczy Was moja propozycja, użycia spray’u czyszczącego zrobionego z wody i octu. Ocet najskuteczniej i najszybciej rozpuści tłuszcz.
 2. Spryskujemy kratkę octem i zostawiamy na ok. 10 minut.
 3. Po tym czasie szorujemy ostrą stroną gąbki, od czasu do czasu psikając octem.
 4. Wycieramy do sucha i gotowe.

jak wyczyścić okap

Regularne czyszczenie: 

 1. Do regularnego (raz na tydzień lub 2 tygodnie) czyszczenia używam oleju lub oliwy z oliwek. Tak dobrze czytacie. W końcu olej rozpuszcza olej, a ta metoda może być Wam znana z OCM, czyli olejowego oczyszczania twarzy czy włosów.
 2. Gąbką nanoszę oliwę na kratkę, przykrywam na chwilę ściereczką z mikrofibry zmoczoną w gorącej wodzie.
 3. Po zdjęciu ściereczki dokładnie przecieram ostrą stroną stroną gąbki.
 4. Ręcznikiem papierowym zbieram resztki oliwy i poleruję kratkę, dzięki czemu się pięknie błyszczy.
 5. Całe czyszczenie nie zajmuje mi więcej niż 10 minut.

jak wyczyścić okap

Czyszczenie okapu z zewnątrz:

Do czyszczenia okapu z zewnątrz można zastosować obie metody, choć według mnie wygodniejsza jest jednak ta z octem. Dodatkowo pięknie nabłyszcza wszystkie powierzchnie blaszane, z których w większości wykonane są okapy. Działa świetnie nawet na te białe ;).

Mam nadzieję, że te rady będą Wam pomocne, a może macie na niego swój niezawodny sposób? 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close