Jak wyczyścić prysznic?

imageimageimageimageimageimageimageimage

Cześć! Zauważyłam, że czyszczenie prysznica stwarza problem wielu osobom. Faktycznie nie jest to łatwe, głównie ze względu na liczbę zakamarków i te nieszczęsne szyby, na których robią się wstrętne zacieki. Dlatego dziś pokażę Wam kilka moich tricków, które ułatwiają dbanie o prysznic 🙂

Co nam będzie potrzebne:

 1. Wasz ulubiony środek do czyszczenia łazienki czy kabin prysznicowych, dowolny uniwersalny spray do czyszczenia albo ten domowy środek czyszczący (ocet i płyn do mycia naczyń). Pamiętajcie, że naturalne kamienie, np. granit powinny być czyszczone specjalnym środkiem do czyszczenia kamieni.
 2. Ocet w butelce z rozpylaczem – nierozcieńczony ocet wlewamy do buteleczki i nim będziemy czyścić szyby.
 3. Soda oczyszczona – na duże zabrudzenia.
 4. Ściereczka z mikrofibry lub ściągaczka do wody.
 5. Gąbka – ważne, żeby ostra strona nie zostawiała zarysowań, bo nią łatwiej jest usuwać osad.

     Kroki:

 1. Usuwamy wszystko z prysznica: butelki, mydła, gąbki. Nie będą nam przeszkadzać. Możecie je też wrzucić do umywalki z ciepłą wodą i odrobiną środka do czyszczenia na ok. 10 minut, żeby pozbyć się z nich brudku.
 2. Ściany z kafelkami spryskujemy środkiem do czyszczenia zaczynając od góry, od lewej strony do prawej, rysując literki S. Powtarzamy dla wszystkich kafelkowych ścian. Z szybami robimy podobnie, tylko spryskujemy je octem. Zostawiamy tak na 5 minut, żeby mogły zadziałać. Dzięki temu łatwiej będzie nam się sprzątało. W tym momencie nie spryskujemy brodzika, na niego jeszcze przyjdzie pora :).
 3. Zaczynamy czyszczenie gąbką od góry do dołu, od lewej do prawej rysując S, następnie przechodzimy do kolejnej ściany, a później do szyb. Na ciężkie brudy, które nie chcą zejść podczas takiego czyszczenie używamy sody. Sypiemy ją na gąbkę, lekko moczymy wodą i czyścimy.
 4. Teraz te czynności powtarzamy dla brodzika. Spryskujemy, zostawiamy na 5 minut i czyścimy gąbką. Do dużych zabrudzeń używamy sody. W przypadku brodzików akrylowych nie używamy ostrej strony gąbki.
 5. Spryskujemy zewnętrzną stronę szyb octem. Zostawiamy tak na 5 minut. Zasady góra-dół, prawo-lewo i literki S też tu obowiązują :).
 6. Czyścimy gąbką szyby z zewnątrz.
 7. Ciepłą wodą spłukujemy ściany i szyby. Postępujemy tak jak przy myciu, czyli od lewej do prawej ku dołowi. Następnie używamy ściągaczki (jeśli macie, to bardzo ułatwia pracę:)) i osuszamy ściany z wody. Jeśli nie macie to użyjcie ściereczek do ich osuszenia. Spłukujemy też brodzik i również wycieramy go do sucha. Zostawienie mokrych ścian i szyb powoduje, że brud szybciej przylega a tego przecież nie chcemy!

A co jeszcze możemy zrobić:

 • Po każdym myciu wycieramy prysznic do sucha. Jeśli macie ściągaczkę to zajmuje to niecałą minutę. Jeśli ściągaczki nie macie, to wykorzystajcie stary ręcznik, który będzie służył tylko do wysuszenia prysznica. Zapobiega to przyleganiu osadu z mydła do ścian.
 • Możecie też zrobić prysznicowy spray. 1/2 wody i 1/2 octu. Po każdym myciu rozpylamy taką mgłę, która zapobiegnie osadzaniu się mydła na ściankach prysznica.
 • Prysznic czyścimy regularnie, nie rzadziej niż raz w tygodniu. Dłuższa przerwa to więcej szorowania i pracy dla nas przy kolejnym myciu 🙂

Pamiętajcie, żeby wyczyścić armaturę i słuchawkę prysznicową!

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się Wam pomóc i wyczyszczenie prysznica będzie dla Was łatwiejsze. Jeśli macie pytania albo inne sposoby to koniecznie się nimi podzielcie!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close