Jak utrzymać czystość podczas gotowania i umilić sobie życie w kuchni?

organizacja kuchni IKEA

Przez długi czas bardzo nie lubiłam gotować. Mnóstwo czasu spędzonego w kuchni, dania, które raczej nie wyszły i na dodatek cała kuchnia sprzątania. Moim kluczem do polubienia gotowania okazały się proste przepisy i dobrze zorganizowana kuchnia. Nasza kuchnia, powoli staje się sercem domu, miejscem, gdzie najprzyjemniej spędzamy czas i testujemy różne, zdrowe przepisy. Dlatego dziś dzielę się z Wami sposobami na ułatwienie sobie życia w kuchni, jak ją dobrze zorganizować i utrzymać czystość podczas gotowania.

IKEA zaprosiła mnie do swojej Kuchni Spotkań, gdzie miałam możliwość pogotować i przetestować kuchnie systemu METOD. Zawsze gdy jestem w IKEA muszę zatrzymać się dłużej w dziale kuchennym, zaglądam do szafek i planuję co znajdzie się w mojej wymarzonej kuchni. Nie ma drugiego takiego miejsca, w którym można znaleźć wszystko, począwszy od szafek, przez sprzęt AGD, po cały system akcesoriów do gotowania, organizacji i przechowywania żywności. Mam nadzieję, że już niedługo będę mogła zabrać się za planowanie własnej. Tymczasem zobaczcie, które rozwiązania najbardziej mi się spodobały i przeczytajcie jak umilić sobie życie w kuchni. Wiele patentów możecie wprowadzić od zaraz.

organizacja kuchni IKEA

Organizacja kuchni, która ułatwi gotowanie:

1. Wielopoziomowe szuflady

To, co najbardziej podoba mi się w kuchniach METOD, to szuflady. Uwielbiam to rozwiązanie, bo dostęp do sprzętów i akcesoriów znajdujących się w dolnych szafkach jest znacznie łatwiejszy. Nie trzeba wchodzić w głąb szafki, by zaleźć rzadko używany garnek. Szuflady MAXIMERA są głębokie, więc można w nich dużo zmieścić, wysuwają się do samego końca, dzięki czemu widzimy całą ich zawartość. Za jednym frontem (tutaj typ VOXTORP w kolorze orzech) mogą kryć się dwie, a nawet trzy szuflady, więc wizualnie kuchnia też prezentuje się świetnie.

W szufladach możemy też zamontować podświetlenie, więc zawsze widać co się w nich znajduje.

organizacja kuchni IKEAjak-ulatwic-gotowanie-17-szufladyplyta

2. Maty do szuflad i półek

W szafkach świetnie sprawdzą się maty, które tłumią dźwięki, chronią przed porysowaniem szuflad i półek, ale też przed niechcianym przesuwaniem naczyń. Mam je u siebie – rewelacyjnie się sprawdzają.

jak-ulatwic-gotowanie-14-szuflady-mata

3. Układanie sztućców tak jak na stole

Sztućce zawsze układam w takiej kolejności jak na stole, czyli od lewej: widelec, nóż i łyżka. To jest bardzo prosty trik, ale dzięki temu zawsze mamy porządek w szufladzie, niezależnie od tego, kto z domowników odkłada je na miejsce.

organizacja kuchni IKEA

4. Szklane przegrody i przesuwane pojemniki

W szufladach można też zamontować szklane przegrody (zdjęcie po prawej), dzięki czemu przestrzeń będzie idealnie dopasowana do naszego wyposażenia. Każda rzecz ma swoje miejsce i wszystko znajduje się na swoim miejscu. To znacznie ułatwia utrzymanie porządku.

Fajnym rozwiązaniem są też przesuwane pojemniki  (zdjęcie po lewej), które można zamontować na szufladzie. Dzięki nim jest łatwy dostęp do tego co znajduje się niżej, a jednocześnie przestrzeń jest maksymalnie wykorzystana.

jak-ulatwic-gotowanie-31

5. Wyposażenie szafek narożnych

Organizacja szafek narożnych zawsze stanowi największy problem. Ale IKEA ma na to świetne rozwiązanie, czyli wysuwane nerki i karuzele, dzięki którym dostęp do wszystkich przedmiotów kuchennych jest mega wygodny.

jak-ulatwic-gotowanie-22-nerkajak-ulatwic-gotowanie-23-nerka

6. Słoiczki do przechowywania przypraw

Słoiczki do przechowywania przypraw z etykietami to moje must have, ale odkryłam kolejny fajny patent – pojemniki VARIERA wykonane z bambusa. W łatwy sposób można wyjąć je z szuflady wraz z zawartością i postawić na blacie. Odłożenie wszystkiego na raz i ogarnięcie kuchni jest z nimi o wiele szybsze. W ramach bambusowej serii VARIERA są też tace na sztućce i różnego rodzaju wkłady do szuflad.

organizacja kuchni IKEAjak-ulatwic-gotowanie-4

 7. Podręczny pojemnik na śmieci

Podczas gotowania warto mieć pod ręką pojemnik do zawieszenia, do którego będziemy od razu wrzucać śmieci czy obierki. Znacznie pomaga to w utrzymaniu czystości podczas gotowania. W tej roli świetnie sprawdził mi się pojemnik VARIERA, który można też zawiesić na półce w szufladzie i wygodnie przechowywać w nim łyżki czy cedzaki. Zastosowania 2w1 – bardzo lubię!

jak-ulatwic-gotowanie-11-pojemnikorganizacja kuchni IKEA

 8. Szafka z pojemnikiem na śmieci

To jest mój totalny hit, czyli szafka otwierana dociskiem kolana. Można dostać się do kosza na śmieci także wtedy, gdy mamy zajęte ręce. Nie ma strachu, że coś ubrudzimy, a śmieci nam wypadną na podłogę.

jak-ulatwic-gotowanie-10-kosz

Szafki te pomieszczą też cały system koszy do segregacji odpadów, więc to ogromny plus.

jak-ulatwic-gotowanie-7-koszjak-ulatwic-gotowanie-9-kosz

9. Piekarnik zamontowany na wysokości rąk i pozostałe AGD

To rozwiązanie doceniłam szczególnie teraz, gdy mam małe dziecko. Żadnej obawy, że dotknie gorących drzwiczek, a samo korzystanie z piekarnika jest też o wiele wygodniejsze. Przestrzeń nad i pod piekarnikiem można zagospodarować tak, by znalazły się wszystkie niezbędne akcesoria do pieczenia.

jak-ulatwic-gotowanie-15-piekarnik

W zmywarkach spodobało mi się też to, że przyciski ukryte są wewnątrz. Moja roczna Córa potrafi włączyć naszą zmywarkę i niestety uruchamia ją kilka razy dziennie, co jest mało ekonomiczne. Przy tym modelu nie mielibyśmy takich przygód, bo cały panel sterujący chowa się pod blatem.

jak-ulatwic-gotowanie-6-zmywarka

10. Drobne pomocne rozwiązania

W IKEA znajdziemy też szereg mniejszych rozwiązań, które ułatwiają życie w kuchni, np. podstawkę na łyżkę. Ile razy zdarzyło Wam się ubrudzić blat, płytę kuchenki czy deskę do krojenia, bo właśnie tam odłożyłyście łyżkę po mieszaniu sosu? A ten problem zniknie wraz z tą zgrabną podstawką.

Świetnym kuchennym patentem jest też podstawka na książkę kucharską czy tablet. Rozłożona książka nie zajmuje blatu roboczego, a tablet czy telefon ma bezpieczne miejsce i nie grodzi mu zalanie.

jak-ulatwic-gotowanie-5

Jeśli mamy wysoką zabudowę w kuchni, to bardzo przydatny jest dwustopniowy stołeczek. Dzięki niemu wszędzie dosięgniemy, a jeśli lubicie gotowanie z nieco starszymi dziećmi, to zawsze sięgną blatu.

Wózki kuchenne, to też dobre rozwiązanie na zwiększenie miejsca do przechowywania, bez wielkiej przebudowy kuchni. Można go przestawić tam, gdzie akurat jest potrzebny lub używać do przewożenia rzeczy między kuchnią a spiżarnią (jeśli mamy szczęście ją posiadać).

jak-ulatwic-gotowanie-32

W kuchni podczas gotowania najważniejsze jest odkładanie wszystkiego od razu na swoje miejsce, a dobra organizacji i sprytne wyposażenie, znacznie w tym pomagają. Ciekawa jestem jakie Wy macie patenty na ułatwienie sobie życia w kuchni. Dajcie koniecznie znać, szczególnie że teraz mamy okres zwiększonego gotowania!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close