Pomysł na kącik z akcesoriami do sprzątania

zdjęcie

Akcesoria do sprzątania, odkurzacz, mop, deska do prasowania – gdzie to wszystko trzymać? Mam wrażenie, że często przy urządzaniu mieszkań zapomina się o tych przyziemnych sprawach i przeznaczeniu miejsca na takie „dodatki”. Później są upychane w szafie, za szafą albo stoją w kącie. A przecież ich ukrycie przed naszym wzrokiem powinno być priorytetem, bo nawet najpiękniejsze nie dodadzą wnętrzu uroku. Idealnym rozwiązaniem na to jest szafa/kącik z akcesoriami do sprzątania.

Kącik z akcesoriami do sprzątania

Jeszcze będąc dzieckiem zachwycałam się takim rozwiązaniem u mojej cioci. Wszystko schowane, uporządkowane, w jednym miejscu, a w dodatku schowek ukryty w takim miejscu, że nikt się go tam nie spodziewał. Idealnie! Jednym z powodów, dla których zdecydowaliśmy się na wynajęcie obecnego mieszkania był właśnie taki kąt wydzielony w zabudowie w przedpokoju. Takie dopełnienie wszystkich innych zalet. I choć wizualnego szału nie ma, to swoją funkcję pełni znakomicie.

Jak to wygląda u mnie?

Jedne z drzwi w zabudowie w przedpokoju kryją za sobą właśnie taki kąt. Początkowo znajdował się tam tylko mop, szczotka i organizer na torebki foliowe. Trochę go udoskonaliłam dodając haczyki samoprzylepne i oczywiście harmonogram sprzątania (tutaj możecie go pobrać do druku).

pomysł-na-kącik-z-akcesoriami-do-sprzątania

Wykorzystanie przestrzeni nie jest do końca takie jakbym sobie życzyła, ale cieszę się z tego, że w ogóle ją mam. Nie możemy wiercić w ścianach i meblach, więc dodatkowe półki nie wchodzą w grę, a dla bardziej poręcznej organizacji były wskazane.

pomysł-na-kącik-z-akcesoriami-do-sprzątania-6

Wszystkie środki czystości trzymam w kuchni w szafce pod zlewem, praktycznie w identyczny sposób jak opisywałam w poście o jej 10 minutowej organizacji. Na ściereczki mam przeznaczoną osobną szufladę.

Gadżety i wyposażenie szafy na akcesoria do sprzątania

Zebrałam kilka elementów wyposażenia, które mogą przydać się przy urządzaniu kącika na akcesoria do sprzątania. Oczywiście wszystko zależy od tego, co chcemy w nim przechować i pod to powinniśmy wybrać odpowiednie gadżety.

pomysł-na-kącik-z-akcesoriami-do-sprzątania-gadżety

  1. Wnętrze szafy gospodarczej – to rozwiązanie idealne, jeśli lubimy gotowe rozwiązania i mamy wystarczającą ilość miejsca na jego montaż. Pomieści wszystko od sprzętu po środki czystości.
  2. Uchwyt na żelazko – to ta część wyposażenia, którą chętnie bym widziała w mojej obecnej szafie. Niestety zakaz wiercenia i  w ogóle przyklejania czegokolwiek do ścian ciągle obowiązuje, więc uchwyt na żelazko jest jeszcze na liście do zrealizowania.
  3. Koszyki – przymocowane do ściany czy zawieszone na haczykach będą idealnym miejscem na ściereczki, szczoteczki, wymienne końcówki od odkurzacza, a mocno przymocowane sprawdzą się do przechowywania środków czystości.
  4. Kieszenie ścienne – to rozwiązanie, gdy mamy mniej miejsca i wolne drzwi do dyspozycji. Można w nich trzymać środki czystości, ściereczki i inne sprzęty.
  5. Haczyki samoprzylepne – to niezbędny gadżet nawet w szafce pod zlewem, używam ich niezliczone ilości. Żeby dobrze się przyczepiły i nie odklejały pod wpływem ciężaru, wystarczy spirytusem przetrzeć miejsce, do którego chcemy je przykleić. Będą się trzymać bardzo, bardzo mocno. Chyba że haczyk odklei się od taśmy, a taśma zostanie na swoim miejscu – to też mi się zdarzało.
  6. Drążki – drążki to też dobre miejsce na przechowywanie środków czystości – zarówno pod zlewem jak i w takiej szafie na różne akcesoria.
Inspiracje z sieci

Znalazłam też kilka inspiracji w sieci, którym bliżej do szafy na akcesoria do sprzątania „moich marzeń”. Kiedyś pokażę Wam jej urządzanie krok po kroku ;).

pomysł-na-kącik-z-akcesoriami-do-sprzątania-inspiracje

Źródła 1/2/3

A Wy gdzie przechowujecie sprzęt do sprzątania? Macie na niego wydzielone miejsce w domu? I co myślicie o takiej specjalnej szafie-schowku? 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close