Świąteczne dekoracje: kusudama

image

Dzisiaj chciałam Wam pokazać moją ulubioną świąteczną dekorację. W zeszłym roku powstała pierwsza wersja, w tym kolejna. Drzewko z kusudamy z powodzeniem zastępuje mi doniczkowe kwiaty, które nie są w stanie wytrzymać mojej opieki;)

Kusudama jest wykonywana metodą origami, a żeby nadać jej nieco świątecznego charakteru, ozdobiłam ją śniegiem w spray’u i perełkami. Wykonana z mniejszych kwadracików może zawisnąć na choince.

Potrzebne będą:

  • arkusz szarego papieru
  • klej Magik
  • linijka, ołówek, nożyk
  • śnieg w spray’u
  • perełki lub inne ozdoby
  • ołówek
  • sznurek
  • doniczka
  • styropian
  • wolne popołudnie 🙂

Tutorial podzieliłam na 3 części, żebyście mogli łatwiej zorientować się o co chodzi:

CZĘŚĆ 1 – pojedyncze płatki

imageimageimageimageimageimage

1. Przygotowujemy 60 kwadracików z szarego papieru o wymiarach ok. 8×8 cm. Żeby było szybciej arkusz składam w harmonijkę, gdzie poszczególne pasy mają 8 cm długości, pasy składam w kolejną harmonijkę o szerokości 8 cm. Zagięcia rozcinam nożykiem. Dzięki temu bez dokładnego mierzenia mam kwadraty o pożądanych wymiarach.

Kroki 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., pokazują kolejność składania kwadratów, by powstał jeden płatek.

9. Na brzegi płatków nakładamy klej,

10. Dociskamy

11. I płatek gotowy.

Zła wiadomość jest taka, że tę czynność musimy powtórzyć jeszcze 59 razy. Na jeden kwiat potrzebujemy 5 płatków, a na całą kusudamę 12 kwiatów.

CZĘŚĆ 2 – sklejenie kwiatów i kusudamy

imageimageimageimage

1., 2., 3., 4. Brzegi płatka smarujemy klejem. Doklejamy drugi płatek, następnie kolejny i tak aż do 5. Musimy zrobić 12 kwiatów.

5., 6. Zaczynamy sklejanie kwiatów ze sobą. Na początek dwa płatki pokrywamy klejem i do nich dwoma płatkami przyklejamy drugi kwiat.

7. Kolejny kwiat musimy połączyć w trzech miejscach, na złączeniu dwóch kwiatów i na płatkach. Dalej postępujemy tak samo. Ważne by kwiaty stykały się płatkami.

8. Mamy gotową kusudamę, którą możemy wykorzystać jako drzewko, bombkę albo bukiet.

CZĘŚĆ 3 – ozdabianie i stworzenie drzewka

imageimage

1., 2., 3. Pień drzewka zrobiłam z ołówka i sznurka. Żeby był grubszy owinęłam go kartką papieru, a później owijanie, które znacie z tego wpisu. Gotowy pień przyklejamy w wolnej przestrzeni między płatkami, ostrą częścią do dołu.

4. Żeby papier nie był taki “szary” (zastanawiam się ciągle skąd ta nazwa, skoro jest brązowy) i zwyczajny, śniegiem w spray’u spryskałam kusudamę. Środek kwiatów ozdobiłam perełkami, przyklejając je Magik’iem.

Teraz musimy gdzieś umieścić nasze drzewko. Żeby stabilnie stało, do doniczki włożyłam styropian, w który wbiłam ołówek. Wierzch przykryłam ratanową trawą (chyba tak to się nazywa, ale jeśli się mylę to mnie poprawcie) i też spryskałam ją śniegiem.

Mam nadzieję, że tutorial przypadł Wam do gustu. To nie jest trudne, wymaga tylko trochę czasu i cierpliwości, ale efekt na pewno to wynagrodzi:)

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close