10 ulubionych zastosowań cytryny do sprzątania

cytryna sprzątanie 807px

Cytrynki w domu są bardzo przydatne, bo oprócz walorów smakowych i zdrowotnych mogą być bardzo pomocne podczas sprzątania. Ich zapach jest świeży i orzeźwiający, a do tego mają działanie antybakteryjne, odkażające i wybielające. Można je wykorzystać na wiele sposobów, a ja zebrałam 10 moich ulubionych.

1. Czyszczenie deski do krojenia

Aby usunąć trudne plamy i zapachy z deski do krojenia, połówką cytryny nacieramy całą deskę tak by nasiąknęła sokiem. Zostawiamy na ok. 20 minut, spłukujemy i wycieramy do sucha. Będzie świeża i naturalnie wyczyszczona. (Sposób sprawdzony na desce drewnianej, szklanej i plastikowej w kolorze białej, przy plastiku w innym kolorze najpierw zrobić próbę w mało widocznym miejscu).

2. Krany i armatura

Plasterkiem cytryny przecieramy kran, by usunąć osad z mydła, kamienia i osadów mineralnych. Na koniec przecieramy suchą ściereczką z mikrofibry.

3. Czyszczenie mikrofalówki

Do mikrofalówki wstawiamy miseczkę z wodą i sokiem/plasterkami z cytryny i zagotowujemy ok. 5 minut. Po tym czasie ostrożnie wyjmujemy miskę i przecieramy mikrofalówkę wilgotną szmatką.

4. Zlew kuchenny

Kilka plasterków cytryny umieszczamy w odpływie zlewu i zalewamy gorącą wodą. Zostawiamy na kilka minut, czyścimy odpływ szczoteczką do zębów, raz jeszcze spłukujemy i mamy pachnący, odświeżony zlew.

5. Odświeżający zapach w całym domu

Do gotującej się wody wrzucamy skórkę z cytryny, można dorzucić goździki, laskę cynamonu lub skórkę z pomarańczy. Piękny zapach uniesie się po całym domu i nawilży powietrze.

6. Na osad z kawy i herbaty w kubkach i szklankach

Przecieramy plasterkiem cytryny albo wyciskamy sok z cytryny na gąbeczkę i wycieramy w miejscu zabrudzenia.

7. Pachnące saszetki do szafy i szuflady

Wysuszoną skórkę cytryny wsypujemy do woreczków z tkaniny. Można dodać goździki lub cynamon.

8. Pochłaniacz zapachów w lodówce

Plasterek cytryny zostawiony w lodówce pochłonie różne zapachy.

9. Naturalny środek do pielęgnacji drewna

Łączymy szklankę soku z cytryny i oliwy z oliwek w butelce ze spryskiwaczem. Rozpylamy na drewnianych meblach i przecieramy miękką szmatką.

10. Wybielanie paznokci

I punkt 10. mój ulubiony choć mało związany ze sprzątaniem. Cytryna pięknie rozjaśnia paznokcie, które przebarwiły nam się po użyciu lakieru do paznokci. Plasterkiem pocieramy przez chwilę każdy z paznokci. Alternatywnie można użyć też kwasku cytrynowego z odrobiną wody, działa równie dobrze 🙂

Mam nadzieję, że te zastosowania cytryny do sprzątania Wam się przydadzą i je wypróbujecie. A może dorzucicie jakieś od siebie?

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close