6 rzeczy do zrobienia w weekend, by mieć zorganizowany tydzień

Jest kilka drobnych kroków, które wykonane w weekend sprawiają, że mój tydzień jest bardziej zorganizowany. Dzięki nim część spraw dzieje się sama, nie muszę o nich myśleć i mogę skupić się na tym, co ważne. Poświęcając na nie godzinę, czasem dwie w weekend, kolejne dni mam spokojniejsze. Dzięki tym prostym czynnościom mogę pewne sprawy przewidzieć i uniknąć stresu.

Weekendy są dla mnie teraz wyjątkowe, bo tylko wtedy całe dnie możemy spędzać we trójkę, dlatego jak najmniej czasu chcę  poświęcać na sprzątanie czy organizowanie. Ale z drugiej strony to właśnie dobre przygotowanie w weekend sprawia, że łatwiej nam się funkcjonuje w tygodniu.

6 rzeczy do zrobienia w weekend, by mieć zorganizowany tydzień:

Zaplanuj kolejny tydzień

planowanie

Kiedyś planowałam w poniedziałkowe poranki, dziś plany na kolejny tydzień robię w weekend, zazwyczaj w niedzielę. Przede wszystkim zapisuję ważne dla mnie rzeczy, które chcę zrobić w danym tygodniu, bez przypisywania ich do konkretnego dnia. Od razu zapisuję też plany niezmienne, czyli przede wszystkim spotkania, wizyty u lekarza albo opłaty. Kilka minut na takie planowanie i zaoszczędzona conajmniej godzina.

Taki ogólny zarys pozwala mi ze spokojną głową zacząć nowy tydzień. Nie ma tygodni idealnych, gdy wszystko realizuję zgodnie z planem, ale dzięki tym planom robie znacznie więcej niż bez nich.

Zaplanuj posiłki i zrób zakupy

planowanie-posilkow
Kolejny punkt to planowanie menu na kolejny tydzień i zrobienie dużych zakupów. Mając w domu produkty na awaryjne dania, zawsze mam co zjeść. Mimo że nauka planowania menu na cały tydzień zajęła mi mnóstwo czasu (jakieś 2 lata!), to teraz bardzo to doceniam i mój największy codzienny problem „co na obiad?” przestał istnieć.

Podszykuj posiłki

podszykowanie-jedzenia-2

Niektóre posiłki czy produkty można podszykować wcześniej i dla mnie weekend jest do tego idealną porą. Jeśli mam zrobić chlebek bananowy czy inną przekąskę, to zrobię go w sobotę lub w niedzielę. W tygodniu trudno mi się za to zabrać. Często też przygotowujemy produkty, np. kroimy warzywa i przechowujemy je gotowe w pojemnikach. To znacznie ułatwia życie, szczególnie poranny start.

Przygotuj się na poniedziałek i kolejne dni

Ten punkt w dużej mierze zależy od tego, czym się zajmujemy. Czy poniedziałkowe poranki wiążą się z wyjściem z domu, szykowaniem dzieci do szkoły, startem pracy w domu. Mogą to być naprawdę proste czynności, jak spakowanie torebki. Dla mnie takim przygotowaniem na poniedziałek i kolejne dni jest rozpisanie w punktach wpisów, które mam opublikować w tygodniu i przygotowanie zdjęć.
Jeśli wiem, że mam spotkanie, na które potrzebuję mieć uszykowane dokumenty, też wolę zrobić to w weekend (albo chociaż spisać co mam zabrać), niż w panice pakować na ostatnią chwilę.

W niedzielę wieczorem ogarnij przestrzeń

ogarnij-przestrzen
Generalnie staram się nie sprzątać w weekendy, a ten punkt stosować każdego wieczora, ale ma on szczególną moc właśnie w niedzielę. W uporządkowanej przestrzeni milej zaczyna się nowy tydzień, a dobry humor w poniedziałkowy poranek jest bardzo potrzebny. Tu nie chodzi o wielkie sprzątanie, ale o odłożenie rzeczy na miejsce, poprawienie poduszek, zasłon i zadbanie o taki wizualny porządek.

Odpocznij

odpocznij

Na koniec najważniejszy punkt bardziej zorganizowanego tygodnia, czyli odpoczynek. Na niego warto poświęcić najwięcej czasu. Ja ostatnio jestem z tym odpoczynkiem trochę na bakier, ale wpisałam sobie już w kalendarz czas na przyjemności. Tak, to też planuję, żeby nie zapędzić się za bardzo w realizacji listy zadań, bo przecież zawsze jest coś do zrobienia ;).

Ciekawa jestem czy Wy podejmujecie jakieś kroki w weekend, które wpływają na Wasze życie w tygodniu. Jeśli tak, koniecznie dajcie znać co to takiego!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close