Jak umyć okna sprawnie i bez smug?

jak umyć okna

Sezon na wiosenne mycie okien uważam za rozpoczęty, kumulacja pewnie nastąpi w ciągu tygodnia i w najbliższą sobotę, dlatego postanowiłam napisać jak u mnie wygląda mycie okien, tak by było szybko, łatwo i bez smug. Nie wiem, czy dla Was mycie okien jest przyjemnością, ale ja bardzo lubię ten efekt po. Świeżość w całym mieszkaniu gwarantowana.

Pamiętam jeszcze mycie drewnianych okien, kiedy trzeba było je rozkręcać i chyba właśnie wtedy lubiłam je myć najbardziej. Teraz zdecydowanie bardziej zależy mi na szybkim i dobrym efekcie. Jak umyć okna bez smug?

Jak umyć okna?

Potrzebne będą:
  • miska z ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń
  • ściereczka
  • ręczniki papierowe
  • woda z octem w proporcji 1:1 w butelce ze spryskiwaczem lub inny płyn do mycia szyb
  • elektryczna ściągaczka
  • ewentualnie magiczna gąbka lub spray do czyszczenia plastików
Mycie okien krok po kroku:

1. Ramy

Zaczynam od mycia ram. Do tego używam ciepłej wody i płynu do mycia naczyń. Najpierw myję ramy wewnętrze, bo są dużo bardziej czyste niż te zewnętrzne. Jeśli na szybie widzę jakieś plamy, które mogą być trudne do usunięcia, to też przecieram je ściereczką.

Jeśli okna są bardzo brudne, to warto je przetrzeć z tego pierwszego brudu właśnie ściereczką wymoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Na samym końcu myję parapet zewnętrzny, bo on zawsze jest najbrudniejszy. Wycieram futryny i parapety do sucha ręcznikiem papierowym.

jak umyć okna

2. Usuwanie uporczywych plam 

Jeśli chcecie doprowadzić ramy do stanu „jak nowe”, pozbyć się pożółkłych plam, to tutaj przydadzą się magiczne gąbki lub spray do czyszczenia plastików. W naszym obecnym mieszkaniu ramy wymagały doczyszczenia w kilku miejscach i magiczna gąbka super się sprawdziła. Ten punkt nie jest obowiązkowy, ale jeśli chcielibyście pozbyć się dokuczliwych zabrudzeń, to warto po nie sięgnąć.

3. Szyby

jak umyć okna

Do mycia szyb używam mieszanki wody i octu w proporcjach 1:1. Na ten moment, to dla mnie najlepszy środek, a zapach octu mi nie przeszkadza. Przy otwartych oknach szybko się rozchodzi. Spryskuję całą szybę od góry do dołu, daję chwilkę by środek zaczął działać a później używam elektrycznej ściągaczki. Ściągam płyn z góry na dół, zaczynając od lewej strony. Dzięki niej mycie okien trwa dosłownie moment. Przy samych futrynach przecieram ręcznikiem papierowym, gumę na ściągaczce co kilka użyć też, bo jeśli zostaną smugi, to z niej.

Jeśli macie możliwość, to bardzo polecam taki sprzęt. Korzystamy prawie dwa lata i bardzo usprawnia mycie okien, luster czy kafelków.

jak umyć okna

A co, jeśli nie posiadacie myjki elektrycznej? Można użyć zwykłej, ręcznej ściągaczki, np. samochodowej. Sama wcześniej korzystałam z Multi-ściereczki (KLIK klik), która wymaga tylko użycia wody. I też ją sobie bardzo chwaliłam.

Spokojnie możecie użyć ręczników papierowych. Ważne jest tylko by były, to ręczniki, które nie zostawiają włókien. Ewentualne zastępstwo, to zwykły szary papier toaletowy lub czarno-białe gazety. Wtedy myjemy od lewej do prawej, robiąc S. Taki sposób minimalizuje powstawanie smug.

jak umyć okna

I już! Umyte okna, uprane firanki czy zasłony i można się poczuć jak w nowym mieszkaniu ;). Mam nadzieję, że wpis Wam się przydał! 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close