Olej nie tylko do spożycia – 6 zastosowań oleju w domu

Czy olej spożywczy może przydać się do sprzątania? W końcu często jego używanie zalecane jest do pielęgnacji, ciała, włosów czy twarzy, więc dlaczego by nie wykorzystać go dbania o nasz dom? Oleju spożywczego do sprzątania używam odkąd pamiętam i często pojawia się we wpisach z czyszczeniem krok po kroku. Postanowiłam opisać zastosowanie oleju w domu w jednym wpisie, by łatwiej było zobrazować jak bardzo jest przydatny.

Jakiego oleju użyć?

Tak naprawdę dowolnego. Ja początkowo wybierałam oliwkę dla dzieci czy oliwę z oliwek, ale okazało się, że z równie dobrym skutkiem mogę używać oleju rzepakowego, lnianego czy kokosowego. Po prostu używam takiego oleju, który akurat mam pod ręką.

Olej nie tylko do spożycia – zastosowanie oleju w domu

1. Nabłyszczanie powierzchni ze stali nierdzewnej

Często po wyczyszczeniu takiej powierzchni zostają smugi. I to niestety niezależnie od tego jak dobrego środka użyjemy. Wiele też zależy od samej powierzchni. Kiedyś miałam płytę gazową, na której nie było żadnej smugi po wyczyszczeniu jej octem, a już podobny model innej firmy wyglądał tragicznie. Wtedy na ratunek przychodzi olej.

Do nabłyszczenia potrzebujemy naprawdę niewielką ilość oleju. Im go użyjemy więcej tym efekt będzie gorszy. Moczymy nim ściereczkę z mikrofibry lub ręcznik papierowy i polerujemy okrężnymi ruchami. Brzmi jakby zajmowało dużo czasu, ale tak nie jest, a efekt murowany!

Co w taki sposób nabłyszczyć?

W ten sposób przywracałam też kolor plastikowym elementom czajnika (czarna rączka i przykrywko) oraz czarnym przyborom kuchennym.

2. Nabłyszczanie liści kwiatów

Tutaj zasada jest podobna jak w przypadku powierzchni chromowanych. Niewielką ilość oleju na ściereczkę z mikrofibry lub ręcznik papierowy i przecieramy liście. Olej usunie kurz, nabłyszczy i odżywi liście.

3. Nabłyszczanie skórzanych torebek i butów

Skórzane torebki i buty odzyskają swój blask, gdy wypolerujemy je niewielką ilością oleju.

4. Usuwanie starych naklejek

Dziecięce naklejki na meblach, metki na talerzykach i kubkach czy nawet zapomniane naklejki na ramach okiennych. Wszędzie tam gdzie mamy do usunięcia klej sprawdzi się olej. Smarujemy powierzchnię naklejki/kleju olejem i zostawiamy na ok. 15 minut. Po tym czasie zdecydowanie łatwiej będzie nam ją usunąć.

5. Nasmarowanie skrzypiących zawiasów

Skrzypiące zawiasy w drzwiach? Najszybszy sposób, by poradzić sobie z tym problemem to posmarować je olejem.

6. Zabezpieczenia i odżywianie drewnianych desek do krojenia i akcesoriów kuchennych

Nowa drewniana deska do kuchni albo akcesoria? Stare straciły swój kolor? Tu też niezastąpiony jest olej. Smarujemy nim dokładnie całą powierzchnię i zostawiamy na kilka minut. Następnie myjemy pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, choć nie zawsze będzie to konieczne. Jeśli drewno mocna wchłonęło wodę i nie została tłusta warstwa to krok z myciem możecie pominąć. W końcu to olej jadalny :).

 

Patrzę na tę listę i jestem niemal pewna, że coś jeszcze pominęłam! A Wy używacie oleju w domu? Jeśli tak, to koniecznie napiszcie do czego 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close