Za każdym razem, gdy zachwalałam ocet i jego właściwości sprzątające pojawiają się pytania, jak pozbyć się zapachu octu. Mi on szczególnie nie przeszkadza, choć daleko mu do ulubionych perfum ;). Moje rady jednak nie miałyby sensu, gdybyście nie mogli z nich skorzystać. Zaczęłam szukać i testować, a dziś dzielę się tym, co odkryłam. Lubię każdy ze sposobów i każdy polecam.
Jak pozbyć się zapachu octu? 3 sposoby
Sposób 1: Skórki z cytrusów
6 lat temu to było moje największe odkrycie. Najbardziej zaskakujące połączenie w moich sprzątających testach i o dziwo skuteczne! Zapach pomarańczy maskuje zapach octu, a do tego cytrusy mają właściwości czyszczące. Wzmacniamy skuteczności, więc wygrywamy podwójnie.
Potrzebujemy:
- słoik
- skórki cytrusów – pomarańczy, grejpfrutów, cytryn.
- biały ocet
Kroki:
- Wypełnij słoik skórkami do 3/4 wysokości
- Zalej octem do pełna
- Zostaw na około tydzień. Ja pierwszy raz sprawdziłam chyba po 5 dniach i zapach octu był mało wyczuwalny
- Zlewamy ocet do innego naczynia i możemy używać do woli 🙂
Sposób 2: Olejki eteryczne
Sposób najbardziej oczywisty na pozbycie się zapachu octu, bo olejków eterycznych używam zawsze, gdy chcę by mi pięknie pachniało. Olejki mają właściwości przeciwwirusowe, antyseptyczne, przeciwdrobnoustrojowe, wzmacniają tym samym działanie octu.
Przygotowanie:
- ok. 20 kropli olejku na szklankę octu – choć tutaj zalecam po prostu sprawdzić własnym nosem jaka ilość będzie dla Was odpowiednia
- dokładnie mieszamy, w przygotowanych mieszankach przechowywanych w butelkach ze spryskiwaczem ważne jest, aby wstrząsnąć przed każdym użyciem
- olejki, które według mnie najlepiej maskując ocet to te cytrusowe: grejpfrutowy, cytrynowy, pomarańczowy.
- olejek można dodać też do wszystkich środków z użyciem octu, np. do płynu do mycia szyb
Sposób 3: Cynamon
Tego sposobu użyjcie, gdy wykorzystaliście ocet i wykręca Was od zapachu.
Przygotowanie:
- do garnuszka wlewamy wodę i dodajemy łyżeczkę cynamonu
- gotujemy na małym ogniu, a zapach cynamonu roznosi się po mieszkaniu i pochłania zapach octu
- garnuszek można wstawić też na trochę do łazienki, jeśli np. po czyszczeniu prysznica zapach utrzymuje się zbyt długo
Te 3 sposoby skutecznie zamaskują zapach octu.
Zachęcam Was do testowania, bo myślę, że któryś ze sposobów na pewno Wam się spodoba. Próbujcie!
Ciekawe sposoby! Nie słyszałam o nich wcześniej. Ja właśnie należę do tych osób, które wzbraniają się od używania odctu do sprzątania, właśnie z obawy przed nieprzyjemnym zapachem 🙂 Ale, być może, wszystko przede mną.
Olejek naprawdę ma moc! Fajne jest też to, że można regulować pod siebie intensywność olejku dodając go mniej lub więcej.
Pomysł z cytrusami do wypróbowania.
Mnie osobiście zapach octu bardzo nie przeszkadza, zdecydowanie mniej niż chemicznych detergentów, ale dzieci trochę narzekają:)
Właściwie jedyny pomysł jaki przychodził mi do głowy to albo zmywanie umytej powierzchni wodą i wietrzenie, albo właśnie użycie olejków 😀 Patentu z cynamonem nie widziałam, ale chętnie spróbuję, bo uwielbiam zapach cynamonu ><3 To może być świetne okresie przed świętami 😀
Ten gotujący cynamon w okresie przed świętami, może być fajną opcją na odświeżacz sam w sobie <3
Ja ostatnio sprzątałam pokój z użyciem octu i dla mnie osobiście zapach nie przeszkadzał. Ale twoje sposoby wypróbuję! Cytrusy mają bardzo dużo zastosowań, gdzie tylko nie wejdę to któryś sposób przeważnie dotyczy cytrusów.
Pozdrawiam,
Nienawidzę zapachu octu 🙂 Sposób z cytrusami był mi znany, ale zaciekawiło mnie to rozwiązanie z cynamonem – ten zapach uwielbiam 🙂
Daj znać, czy Ci się sprawdził :). Ja osobiście najbardziej lubię ten z olejkami.
Skórki z cytrusów i olejki eteryczne to chyba sposoby znane każdej Pani domu używającej octu, sody czy kwasku cytrynowego do sprzątania 🙂 ale o cynamonie nie słyszałam. Muszę w najbliższym czasie spróbować tego sposobu.