Jak zorganizować pomieszczenie gospodarcze?

Przechowywanie akcesoriów do sprzątania często jest wyzwaniem w codziennym życiu. Urządzamy mieszkania czy domy pod względem estetycznym, ale zapominamy o miejscu na zwykłe sprzęty, których nie chcielibyśmy mieć na widoku. A później okazuje się, że deska do prasowania musi stać za zasłonką, odkurzacz za drzwiami, a środki do sprzątania stoją w kącie w łazience.

Dlatego też dla mnie najważniejsze jest szukanie nie tylko pięknych, ale przede wszystkim przydatnych rozwiązań, które ułatwią nam życie. Wydzielenie pomieszczenia gospodarczego, choćby to była tylko wąska szafka, pozwala wprowadzić domową organizację na wyższy poziom. A jednocześnie ułatwia sprzątanie.

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze?

Moje zachwyty dobrze zorganizowanym miejscem na akcesoria do sprzątania, miały swój początek kilka lat temu w IKEA. Nie bez powodu jest ona partnerem dzisiejszego wpisu. Uwielbiam rozwiązania, które tam podpatrzyłam. Z części z nich już korzystam, a część na pewno wykorzystam w swoim domu. Jak zatem zorganizować pomieszczenie gospodarcze?

1. Wygospodaruj odpowiednie miejsce

Jeśli masz możliwość, by całe pomieszczenie było miejscem na środki czystości i urządzenia do sprzątania – korzystaj! To naprawdę duże udogodnienie mieć wszystko w jednym, wyznaczonym miejscu. Szczególnie, gdy da się tam zorganizować też pralnię i suszarnię. Natomiast, jeśli metraż nie pozwala na przeznaczenie jednego miejsca na wszystko, zastanów się, czy możesz przeznaczyć na nie niewielką część szafy. Czasami przegląd rzeczy i pozbycie się tych nieużywanych, pozwalają odkryć nowe pokłady miejsca, idealne do przechowywanie odkurzacza, suszarki, deski do prasowania i środków czystości. A nawet w wąskiej szafie możemy zmieścić wszystko wykorzystując przechowywanie w pionie i na ścianach.

W zagospodarowaniu wnętrza szafy świetnie sprawdzą się:

  • uchywty, które możesz przyczepić do boków szafy, np. uchwyt na żelazko czy rurę odkurzacza. Dzięki temu wykorzystujemy przestrzeń, która byłaby niezagospodarowana i oszczędzamy miejsce,
  • wieszaki, na których zawiesimy małą suszarkę do ubrań czy wiadro,
  • gotowe wnętrze szafy gospodarczej – rozwiązanie, które było moim marzeń, gdy mieszkałam w bloku. Miejsce na odkurzacz, wiadro z mopem i środki czystości, wysuwane, dzięki czemu do wszystkiego mamy dobry dostęp,

 

Urządzenie pomieszczenia gospodarczego:

  • jeśli mamy całe pomieszczenie do zagospodarowania, to idealna będzie szyna ścienna mocowana do ściany. Można ją skonfigurować na wiele sposobów i tym samym dostosować do swoich potrzeb. Możemy wybrać różną szerokość szyny, wyznaczyć miejsce na pralkę, zamontować półki lub wysuwane kosze różnego rodzaju. Jest też drążek do wieszania ubrań albo klasyczna suszarka do ubrań. Każdy element tutaj może odpowiadać naszym potrzebom, tym samym gwarantując dobrą organizację i ułatwienie nam życia. Taka szyna ścienna to moje aktualne marzenie do własnego domu :).

  • dobrym rozwiązaniem przy urządzaniu pomieszczenia gospodarczego będzie też system IVAR. Jeśli wolicie połączyć otwarte półki z z zamykanymi szafkami i szufladami, to on będzie idealnym rozwiązaniem. Tutaj znajdziecie też dedykowane etykiety, więc można podzielić półki ze środkami czystości, np. według pomieszczeń i ułatwić tym samym życie domownikom, którzy nie wiedzą co do czego ;).

2. Miej pojemnik na środki czystości, który łatwo przenieść

Idealnie gdyby miał rączkę, a w nim zmieściły się podstawowe środki do sprzątania, rękawice, gąbka i ściereczka. Taki pojemnik, to z jednej strony świetne miejsce do przechowywania środków czystości. Zawsze mamy porządek na półce. Z drugiej niesamowicie usprawnia sprzątanie, bo nie musimy po każdą rzecz chodzić do szafy. Wszystko mamy pod ręką.

3. Grupuj przedmioty razem

Jeśli trudno jest wygospodarować jedno miejsce na wszystko, grupuj przedmioty służące do tej samej czynności razem. Przechowuj żelazko i deskę do prasowania w tym samym miejscu. Odkurzacz i mop w tej samej szafce. Wszystkie środki do prania w jednym miejscu.

4. Przydadzą się

Gdy myślę o dobrze zorganizowanym pomieszczeniu gospodarczym obowiązkowo widzę torbę/kosz na pranie. Umożliwia segregację rzeczy albo przynajmniej ich nierzucające się w oczy przechowywanie do kolejnego prania. Stojąca suszarka do ubrań, to kiedyś także moje must have (zanim zaczęłam korzystać z suszarki bębnowej). Używałam dużej, która pomieściła spokojnie ubrania z całego tygodnia i małej na rzeczy Zosi. Trzecia rzecz, którą warto rozważyć to pudełka do przechowywania zapasu środków czystości, ściereczek czy artykułów higienicznych. Ochronią przed kurzem, a na półkach zapanuje większy porządek.

A jak u Was wygląda przechowywanie rzeczy do sprzątania? Jakie rozwiązania organizacyjno-gospodarcze macie w swoich mieszkaniach czy domach?

Partnerem wpisu jest IKEA
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close