29 lekcji na 29 urodziny

Plan na urodzinowy wpis miałam nieco inny, ale wena kazała mi zmienić formułę i 29 lekcji na 29 urodziny napisało się samo ;). Mimo że takich postów w blogosferze znajdziecie całkiem sporo, to mam nadzieję, że moje życiowe lekcje okażą się dla Was choć trochę inspirujące.

1. Słuchaj intuicji

Moja mama często powtarza, że nie słuchała swojej intuicji i robiła w życiu to, co powinna, a później źle na tym wychodziła i żałuje. Dlatego ja zwykle idę za głosem serca. Wszystkie decyzje, które podjęłam w ten sposób okazały się być najbardziej trafione. Choć z perspektywy innych osób były głupie i nieodpowiedzialne, to dla mnie są najlepsze. Poczynając od pracy, miejsca zamieszkania, aż po kwestie zdrowotne.

2. Pozwól innym mieć inne zdanie i nie oczekuj, że powinni żyć według Twojego schematu

Akceptacja tego, że ktoś ma inne podejście do życia, może robić coś inaczej i nie zgadzać się z tym jak ja żyję, bardzo pozwoliła mi „wrzucić na luz”. Narzucanie komuś swojej wizji nie ma sensu. Bardzo życzyłabym sobie, że więcej osób dzieliło się doświadczeniem niż mówiło innym, jak żyć lepiej.

3. Sprzątając oczyszczasz nie tylko otoczenie, ale i głowę

To jest lekcja, którą cały czas chcę przekazywać na blogu, a w piątek znów do mnie wróciła z całą siłą. 15 minut sprzątania i wymyśliłam mega cykl na bloga! Wcześniej zastanawiałam się jak ten temat ugryźć dobry miesiąc. Pracując fizycznie odrywamy na chwilę myśli od trosk i pozwalamy „przewietrzyć” się naszym pomysłom – niektórym pomoże pielenie grządek, malowanie ścian, rąbanie drewna na opał, a mi sprzątanie.

4. Czytaj poradniki

Dla jednych niedoceniane, a dla mnie to najważniejsze książki w życiu. Dzięki poradnikom z różnych dziedzin zrozumiałam, co jest dla mnie ważne, nauczyłam się mnóstwa nowych rzeczy (od stylu, przez pielęgnację po relacje z innymi). Nawet jeśli tylko jedna rzecz do mnie przemawia, to uważam, że i tak warto się uczyć. A jeśli stwierdzę, że to totalnie nie dla mnie, to również wiem coś nowego o sobie.

5. Wydawaj pieniądze na przyjemności

Oszczędzanie jest mądre, potrzebne i pomaga realizować większe cele. Ale w tym pędzie za oszczędnościami nie można zapomnieć o byciu tu i teraz. O tym, że nasze życie składa się z małych przyjemności i naprawdę nie warto z nich rezygnować, a wręcz trzeba czasem pozwolić sobie na kubek za 150 zł, choć rozsądniej byłoby te pieniądze odłożyć.

6. Podróżuj

Zawsze szukaj okazji, by odkryć nowe miejsce. Nieważne czy to jest podróż do domu inną drogą, czy odwiedzenie miejsca 20 minut od Ciebie, czy podróż na drugi koniec świata. Tym bardziej, gdy nie stać Cię na tą ostatnią opcję, szukaj miejsc blisko Ciebie, często najbliższa uliczka, kryje więcej pereł niż miejsca wychwalane w przewodnikach.

7. Kolekcjonuj wspomnienia

Rób zdjęcia, prowadź dziennik, zapisuj wszystko, co dla Ciebie ważne, nic nie zastąpi tego co poczujesz, gdy wrócisz do utrwalonych wspomnień po latach.

8. Celebruj sukcesy, osiągniecia i rodzinne święta. Te małe i te duże

Czasem czekamy na zmiany, na moment, w którym zrealizujemy duże marzenie, a później nie zauważamy, że TO się właśnie stało. Celebrowanie takich momentów pozwala zauważyć zmiany, które zachodzą w naszym życiu. Warto być uważnym.

9. Bądź dla innych taka jak chcesz, by inni byli dla Ciebie. Dobra, uczynna, pomocna

Choć na pewno na swojej drodze spotkasz ludzi, którzy będą uszczypliwi, złośliwi i będą chcieli Cię oszukać, a może nawet im się to uda, to nigdy nie zapominaj o tym jakiego świata chcesz. Jeśli chcesz, by wszyscy się uśmiechali, sama się uśmiechaj, jeśli chcesz by byli życzliwi, sama bądź życzliwa.

10. Karma wraca

Pamiętaj, że karma wraca. Czasem szybko, czasem dopiero po latach. Ale zawsze wraca, przekonałam się o tym nie raz.

11. Jeśli nad czymś wytrwale pracujesz, zobaczysz efekty

Czasem chciałoby się efektów od razu, a ich brak jest demotywujący. Jeśli będziesz wytrwale pracować, w końcu zobaczysz efekty. Mój blog to idealny przykład, zakładając go nawet nie marzyłam, że będę na nim zarabiać.

12. Nie porównuj się z innymi tylko ze sobą z przeszłości

To zdanie przeczytałam u Edyty Zając w podobnym wpisie kilka lat temu. I ono zmieniło wszystko, jeśli chodzi o moją pewność siebie i tego, co robię. Bo gdy porównujemy się z innymi, to zawsze stawiamy się na tej gorszej pozycji. A porównanie ze sobą z przeszłości pokazuje jak wiele w naszym życiu zmieniło się.

13. Ten moment, to tylko przystanek

Każda chwila i sytuacja, w której jesteśmy, to tylko przystanek na drodze, która prowadzi nas gdzieś dalej. Od kiedy tak patrzę na życie, obecna, nawet trudna sytuacja, przestaje być ostatecznością.

14. Nikt nie zna całego obrazu

Nigdy nie wiem czy decyzja, która dziś wydaje się być tą najgorszą, jutro nie da cudownych owoców. Nigdy nie wiem czy decyzja, która dziś wydaje się być tą najlepszą, jutro nie okaże się tą najgorszą. I czy ta zmiana na gorszą, z czasem nie okaże się jednak dobra. Nikt nie zna całego obrazu. Ani my sami, gdy chodzi o nasze życie, a już szczególnie, gdy chodzi o życie innych ludzi.

15. Szukaj równowagi w szerokiej perspektywie

Nasze życie składa się z dobrych i złych momentów. Po burzy zawsze wychodzi słońce, a po upalnych dniach przychodzi deszcz. Dokładnie tak dzieje się w naszym życiu. Dzięki temu doceniam to, co dobre i po mojej myśli. Potrafię się z tego cieszyć. Tej równowagi nie zmierzmy w ciągu jednego dnia, ale w szerokiej perspektywie zawsze się pojawia.

16. Nie bój się ambitnych planów, marzeń i celów, bo choć dziś wydają Ci się nierealne to są w Twoim zasięgu

Nie napisałabym tego, gdybym w ostatnich lata tego nie doświadczyła. Wiele razy usłyszałam „nie da się”, „to bez sensu”, „po co Ci to”, nie chcę nawet poznawać scenariusza, w którym słucham tego typu porad.

17. Codziennie rób jeden mały krok, który przybliża cię do celu

Twoje plany, marzenia i cele nie zrealizują się same. Świat podsunie Ci okazje, ale to Ty musisz wykonać krok. Dlatego działaj metodą małych kroków i codziennie zrób coś, co pomoże Ci osiągnąć cele.

18. Mów „tak” nowym sytuacjom

Bo tylko wchodząc w nieznane możesz przekonać się czy coś jest dla Ciebie. Nie dlatego że ktoś uważa, że dla Ciebie nie jest albo że powinnaś to robić. Przekonasz się tylko wtedy, gdy spróbujesz.

19. Jeśli chcesz, to zawsze możesz coś zmienić

Zmienić sposób, podejście, metodę czy swoje nastawienie. Jeśli będziesz robić ciągle to samo, zmiana nie nadejdzie. Jeśli chcesz, to znajdziesz sposób na zmianę.

20. Czas nie jest przeszkodą. On i tak upłynie

Ilu spraw nie rozpoczęłaś, bo wymagają czasu? Albo porzuciłaś, bo wymagają więcej czasu niż zakładałaś? Ale ten czas i tak upłynie, dlatego nigdy nie powinien być przeszkodą.

21. Nie bój się prosić o pomoc

W proszeniu o pomoc nie ma nic złego, dlatego jeśli czujesz, że nie dajesz rady z czymś sama, poproś o pomoc. Kogoś bliskiego albo szukaj pomocy u specjalisty w danej dziedzinie.

22. Otaczaj się ludźmi, którzy akceptują Cię taką jaka jesteś

Zdarzą się chwile, gdy może Ci się wydawać, że takich ludzi nie ma. Przyjdzie czas, kiedy spotkasz ich na swojej drodze. Dlatego szukaj i bądź otwarta na nowe relacje, ale nie bój się rozstać, gdy czujesz, że to nie to.

23. Czasem rozstanie, to najlepsza decyzja

Koniec, to początek czegoś nowego. Dlatego choć bywa trudno, to często rozstania biznesowe, służbowe czy koleżeńskie są najlepszą decyzją. Nie oznaczają zmarnowanych lat, tylko wspólną przygodę przez, która po prostu ma swój koniec.

24. Prawdziwych przyjaciół nie poznaje się w biedzie, a wtedy gdy ci się wiedzie

Rym nie wyszedł mi zamierzony, ale to jedna z najważniejszych lekcji odrobiona w ciągu ostatnich dwóch lat.

25. W tym, że czegoś nie wiesz nie ma nic złego

Dlatego nigdy nie bój się do tego przyznać.

26. W tym, że się mylisz też nie ma nic złego. Czasem możesz, a nawet powinnaś

Prawdziwa mądrość jest w tym, by przyznać się do pomyłki i wyciągnąć z niej wnioski.

27. Nie bój się pytać

Gdy nie pytasz, zawsze sama sobie odpowiadasz „nie”. Nic gorszego się nie stanie. Najwyżej jako odpowiedź dostaniesz „nie”. Ale zawsze istnieje 50% szans na to, że usłyszysz „tak”. To też jedna z tych myśli, które przeczytałam w internecie i mocno zmieniły moje podejście do różnych sytuacji i pozwoliły się otworzyć. Niestety nie pamiętam już, gdzie ją przeczytałam.

28. Zrób wszystko, by żyć życiem jakim chcesz

Nie odkładaj swojego wymarzonego życia na później. Pracuj tak jak chcesz. Mieszkaj tam, gdzie chcesz. Kochaj tych, których chcesz. Zrób wszystko, by Twoje było życiem Twoich marzeń.

29. Boję się, ale robię

Moja najważniejsza lekcja. Boję się, ale robię. Zawsze.

 

Cieszę się bardzo, że spisałam te lekcje. To one mnie mocno ukształtowały, ale też w 100% oddają moje patrzenie na świat. Dzięki nim widzę, jak wiele się nauczyłam.

Czy w którejś widzicie swoje lekcje? A może któraś z nich Wam się spodobała? Koniecznie podzielcie się lekcjami, które są dla Was ważne!

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close