Jak wyczyścić zmywarkę? Domowy sposób

zmywarka czy warto 2

Regularne dbanie o zmywarkę, to podstawa jej dobrego funkcjonowania przez długi czas. W ostatnim czasie sprawdzałam różne sposoby na wyczyszczenie zmywarki i dziś dzielę się tym, który dla mnie daje najlepsze efekty.

Jak zwykle przy czyszczeniu różnych urządzeń, polecam zacząć od instrukcji obsługi. Tam często znajdują się wytyczne jak i czym myć, a przede wszystkim wskazówki jak rozłożyć sprzęt na części.

Jak wyczyścić zmywarkę?

Potrzebne będą:
  • ocet
  • soda oczyszczona
  • ściereczka kuchenna
  • płyn do mycia naczyń
  • stara szczoteczka do zębów

jak-wyczyscić-zmywarkę

Krok 1.

Wyjmujemy ze zmywarki kosze na naczynia i na sztućce. Jeśli znajduje się na nich osad, brud, resztki jedzenia, myjemy w zlewie płynem do mycia naczyń.

jak-wyczyscić-zmywark2

Krok 2. 

Wyjmujemy filtry i myjemy je płynem do mycia naczyń. Jeśli zauważymy osad z kamienia, wkładamy je do szklanki octu na 30 minut.

jak-wyczyscić-zmywark4

Krok 3.

Myjemy drzwi zmywarki. Ja używam do tego kuchennej ściereczki i płynu do mycia naczyń. Brud i okruszki znajdujące się przy uszczelkach wymiatam starą szczoteczką do zębów. Wszystkie plamy zazwyczaj wycieram na bieżąco, bo zajmuje to znacznie mniej czasu, niż patrzenie na nie i czekanie na czas dużego mycia zmywarki ;).

Wycieramy też wszystkie przyciski i panel kontrolny, bo zazwyczaj to właśnie one są najbrudniejsze.

jak-wyczyscić-zmywark3

Krok 4. 

Wkładam wszystkie filtry i kosze. Nastawiam pranie zmywarki, czyli to właściwe czyszczenie, które pozwala utrzymać ją w świetnym stanie przez długi czas. Na spód zmywarki wlewam szklankę octu, do górnej szuflady wkładam pojemnik z drugą szklanką octu, a do pojemnika na tabletkę wsypuję sodę oczyszczoną i włączam zmywarkę na wysoką temperaturę. Po zakończonym cyklu otwieram zmywarkę, żeby się ostudziła, a później korzystam jak zwykle.

jak-wyczyscić-zmywark5jak-wyczyscić-zmywark7jak-wyczyscić-zmywark6

Ogólne wskazówki jak utrzymać zmywarkę w dobrym stanie
  • po zakończonym myciu otwórz zmywarkę i pozostaw na 10-15 minut. Dzięki temu naczynia szybciej ostygną, resztki wody wyparują, a bakterie nie będą się rozwijać
  • raz w tygodniu wyczyść filtr i usuń resztki jedzenia
  • jeśli w zmywarce pojawia się nieprzyjemny zapach, nastawiając zmywanie włóż do kosza plasterek cytryny. Zapach będzie znacznie świeższy i przyjemniejszy

Jak często czyścić zmywarkę?

Z moich obserwacji wynika, że filtry najlepiej czyścić raz w tygodniu, chyba że zauważycie, że zostają duże resztki jedzenia po zmywaniu, wtedy oczywiście częściej, a mycie zmywarki sodą i octem raz w miesiącu. Wiele zależy od tego, jak często używacie zmywarki, ale dla mnie taka częstotliwość jest idealna.

 

Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was pomocy, a Wasze zmywarki będą teraz tylko lśnić ;).

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close