Jak wyczyścić zmywarkę? Ekologiczny sposób
Regularne dbanie o zmywarkę, to podstawa jej dobrego funkcjonowania przez długi czas. W związku z tym pojawia się pytanie: Jak wyczyścić zmywarkę? W ostatnim czasie sprawdzałam różne sposoby na wyczyszczenie zmywarki i dziś dzielę się tym, który dla mnie daje najlepsze efekty.
Jak zwykle przy czyszczeniu różnych urządzeń, polecam zacząć od instrukcji obsługi. Tam często znajdują się wytyczne jak i czym myć, a przede wszystkim wskazówki jak rozłożyć sprzęt na części.
Jak wyczyścić zmywarkę?
Potrzebne będą:
- ocet
- soda oczyszczona
- ściereczka kuchenna
- płyn do mycia naczyń
- stara szczoteczka do zębów
Krok 1.
Wyjmujemy ze zmywarki kosze na naczynia i na sztućce. Jeśli znajduje się na nich osad, brud, resztki jedzenia, myjemy w zlewie płynem do mycia naczyń.
Krok 2.
Wyjmujemy filtry i myjemy je płynem do mycia naczyń. Jeśli zauważymy osad z kamienia, wkładamy je do szklanki octu na 30 minut.
Krok 3.
Myjemy drzwi zmywarki. Ja używam do tego kuchennej ściereczki i płynu do mycia naczyń. Brud i okruszki znajdujące się przy uszczelkach wymiatam starą szczoteczką do zębów. Wszystkie plamy zazwyczaj wycieram na bieżąco, bo zajmuje to znacznie mniej czasu, niż patrzenie na nie i czekanie na czas dużego mycia zmywarki ;).
Wycieramy też wszystkie przyciski i panel kontrolny, bo zazwyczaj to właśnie one są najbrudniejsze.
Krok 4.
Wkładam wszystkie filtry i kosze. Nastawiam pranie zmywarki, czyli to właściwe czyszczenie, które pozwala utrzymać ją w świetnym stanie przez długi czas. Na spód zmywarki wlewam szklankę octu, do górnej szuflady wkładam pojemnik z drugą szklanką octu, a do pojemnika na tabletkę wsypuję sodę oczyszczoną i włączam zmywarkę na wysoką temperaturę. Po zakończonym cyklu otwieram zmywarkę, żeby się ostudziła, a później korzystam jak zwykle.
Ogólne wskazówki jak utrzymać zmywarkę w dobrym stanie
- po zakończonym myciu otwórz zmywarkę i pozostaw na 10-15 minut. Dzięki temu naczynia szybciej ostygną, resztki wody wyparują, a bakterie nie będą się rozwijać
- raz w tygodniu wyczyść filtr i usuń resztki jedzenia
- jeśli w zmywarce pojawia się nieprzyjemny zapach, nastawiając zmywanie włóż do kosza plasterek cytryny. Zapach będzie znacznie świeższy i przyjemniejszy
Jak często czyścić zmywarkę?
Z moich obserwacji wynika, że filtry najlepiej czyścić raz w tygodniu, chyba że zauważycie, że zostają duże resztki jedzenia po zmywaniu, wtedy oczywiście częściej, a mycie zmywarki sodą i octem raz w miesiącu. Wiele zależy od tego, jak często używacie zmywarki, ale dla mnie taka częstotliwość jest idealna.
Mam nadzieję, że wpis okaże się dla Was pomocy, a Wasze zmywarki będą teraz tylko lśnić ;).
Magdalena Dziel
Ja czyszczę jeszcze „śmigła”. U mnie są zdejmowane, więc nie ma problemu, a często dziurki się zapychają i przez to niedomywa 🙂
Ania Legenza
Właśnie u mnie nie są zdejmowalne nad czym ubolewam, bo chciałam je trochę rozbebeszyć 😉
Joanna Stolc Talarek
A jak wyczyscic śmigła bo u mnie się zapychaja dziurki i są tam resztki jedzenia i nie da się wyczyscic?a śmigła nie idzie otworzyć szkoda
ANNA
Jeżeli umyjesz zmywarkę kupnym płynem, sodą lub octem, to własnie one przedastają się przez śmigła i je czyszczą. Poza tym postaraj się nie wkładać naczyń z resztkami jedzenia do zmywarki?
Princesa Martita
A właśnie zastanawiałam się jak wyczyścić zmywarkę. Na pewno wypróbuję Twój sposób. Dziękuję 🙂
Ania Legenza
Mam nadzieję, że u Ciebie też się sprawdzi 🙂
Świeczek
Wysłałam mojemu mężowi, on jest naszym zmywarkospecem 🙂
Ania Legenza
Fajne określenie „zmywarkospec” 🙂
Świeczek
Adekwatne 😀
mojawyprzedaz.blogspot.com | J
A nie boisz sie ze ocet przezre uszczelki? Nie wiem na ile metal samej zmywarki jest kwasoodporny, ale mam obawy, ze srednio.
Ania Legenza
Nie, nie boję się. Stosowałam ocet, np. na uszczelki w pralce i nic się nie dzieje. Poza tym ocet jest dużo mniej żrący niż różne środki do czyszczenia 😉
My Home Rules
Ja kupuję specjalne płyny lub kostki do mycia zmywarek, które robią za mnie całą robotę ;).
Marta
Bardzo pomocny wpis! Z mojej zmywarki często wydobywa ske niezbyt przyjemny zapach i nawet nie pomyślałam, że wystarczy plasterek cytryny. Chętnie też wypróbuję mycie z użyciem sody i octu, na pewno zrobi to dobrze mojej zmywarce:)
Panna Nika
Ja używam kupnego płynu, ale Twój sposób wydaje się być tańszy i efektywniejszy!
rozie
Dzięki, przetestuję to rozwiązanie. Myślałem o gotowym rozwiązaniu, ale ceny są przesadzone.
Ania Legenza
Połączenie ocet+ soda stosuję nie pierwszy raz do różnego rodzaju sprzątania i u mnie działa 😉 Ta moda dla mnie jest najlepsza, ale Ty oczywiście możesz zrobić tak jak uważasz.
Ania Legenza
Ja mam mało czarnych ubrań i nie mam wielkiego problemu z wyblakniętymi ubraniami, więc nie stosuję tego płynu. Może zapytaj na naszej facebookowej grupie https://www.facebook.com/groups/domwporzadku/?
Magda | Polenka
Także tak… pora zabrać się za moją zmywarkę. Dzięki, że czuwasz i przypominasz! 😀
Ola Gościniak
U mnie się tym mój mąż zajmuje, uff 😀
Edyś Ojtam
Świetny post. Ja jednak mam pytanie związane z myciem, ale umywalki w łazience. Niby proste, ale ta dziura pod kranem doprowadza mnie do szewskiej pasji. Nie wiem jak to się nazywa (odpowietrznik?). Odwiedzając znajomych również zauważyłam, że mają problem z brudem w tym miejscu. Jak Wy sobie z tym radzicie?
Ania Legenza
Ocet na watę/płatek kosmetyczny i obłożyć na jakieś 30 minut. Tam się najczęściej zbiera kamień. A w środku można doczyścić starą łyżeczką do zębów.
W Ujęciu Fotografia
Świetny sposób! Od otwierania od razu po zakończonym cyklu mogą pod wpływem pary zniszczyć się meble
Ania Kalemba
Są też te takie specjalne środki i my je stosujemy bo to wygodniejsze, chociaż pewnie nie docierają do wszystkich zakamarków 🙂
Wanda
Też tak mi się robiło, jak mi tabletki zawilgły trochę – sprawdź, czy to nie o to chodzi. Pozdrawiam.
Stanisław
Faktycznie! dzięki
Elcia
Muszę wypróbować twoje rady sa wydają sie być dobre
Renata
u mnie po zmywaniu zostaje nierozpuszczona tabletka. Dlaczego?
Mikijiu
Przydatny sposób 🙂
Pacia
Zastanawia mnie jedno.. wlewasz ocet, który jest kwasowy, a do pojemniczka wsypujesz sodę która jest zasadowa, czyli generalnie zobojętniasz, czyli de facto nie ma to wszystko sensu… Chyba, że na sam koniec zmywarka dopiero „pobiera” sodę- wtedy miałoby to jakiś sens, żeby „zabić” zapach octu, bo połączenie ocet+soda się niwelują
Taka tyci uwaga 😉
Mimo wszystko uwielbiam Cie czytać i wyczekuje kolejnych wpisów 🙂
elize256
Przydatne porady 🙂 Mam jednak pytanie dotyczące prania czarnych ubrań. Masz może jakiś sposób na przywrócenie czerni trochę już wyblakniętym ubraniom? Zastanawiałam się nad płynem typu Perwoll Black Magic, ale słyszałam, że on jedynie chroni ubrania przed wyblaknięciem, ale nie przywraca im czarnego koloru.
Renia
Ta drugą szklankę octu to gdzie wstawić. W górnej szufladzie na naczynia. W jakim celu.
Ania Legenza
Ja ustawiam w górnej szufladzie na naczynia, przy wysokiem temperaturze ocet zaczyna parować i dociera do większej ilości miejsc.
rafal
Mieszanie sody oczyszczonej i octu chyba nie ma większego sensu, bo te substancje się zobojętniają nawzajem. Jak to ma działać?
Ania Legenza
W teorii tak, ja jednak polecam praktykę i sprawdzenie działania w rzeczywistości 🙂
Marcin
Ja polecam jeszcze inny sposób z octem – puścić zmywanie na 1h – 60C bez naczyń i po 10/15minutach otworzyć drzwiczki i wlać dwie butelki octu do zmywarki i zostawić już do końca mycia – w ten sposób pominiemy ten wstępny program mycia a ocet będzie pracował przy głównym myciu.
Bekas zwyczajny
Fajny poradni, dwie uwagi:
1. Chyba wszystkie zmywarki rozpoczynają program od wypompowania wody, więc wlanie octu na początku jest bez sensu, może coś zostanie, ale większość zostanie wypompowana. Lepiej ocet dodać w takcie programu gdy zmywarka nabierze już wodę.
2. Dodatkowe mycie koszy jest chyba nadgorliwością przecież zostaną umyte w zmywarce, jak już to chyba lepiej je sprawdzić i ewentualnie domyć po programie z octem.
Honorata
Warto przy okazji dosypać soli 🙂