Jak urządzić balkon w bloku? Aranżacja mojego malutkiego balkonu

jak urządzić balkon-5

Jak urządzić balkon w bloku, szczególnie gdy jest małych rozmiarów? Czy da się z niego zrobić coś więcej niż tylko miejsce do suszenia prania? Kolejny raz udowodniłam sobie, że się da i jestem mega zadowolona z tegorocznej aranżacji. Zwłaszcza, że urządzenie tego balkonu nie nadszarpnęło naszego budżetu i uwinęliśmy z urządzaniem w jeden dzień (nie licząc kupna materiałów).

Przez większość życia jedyny balkon jaki posiadłam, to taki na który robi się krok i balkon się kończy. Dlatego odkąd mogę korzystać z odrobinę większych, urządzam je tak jakby były dodatkowym pokojem w mieszkaniu. Tutaj możecie zobaczyć metamorfozy balkonu z poprzedniego mieszkania:

Na początek nasz balkon przed zmianami

jak urządzić balkon-przed

W tym roku balkon ma wymiary 340×50 cm. Nawet nasz mikro stolik z krzesełkami się nie mieści, a mimo to mamy bardzo przytulny kąt na powietrzu. Wieczorne rozmowy na balkonie, poranne podlewanie ziół i kwiatów, mrożona kawa wypita podczas drzemki Córy. Dla tych małych przyjemności warto.

Jak urządzić balkon w bloku? Aranżacja malutkiego balkonu

jak urządzić balkon-2jak urządzić balkon-3

Tym razem postanowiłam zająć się podłogą i barierkami, które zawsze zostawiałam tak jak były. Zdecydowaliśmy się na położenie najprostszej sztucznej trawy. Jak nigdy nie byłam przekonana do takich pomysłów, to po hotelowym balkonie wyłożonym taką trawą, zapragnęłam mieć ją u siebie. I uwielbiam bardzo! Łatwo ją utrzymać w czystości (wystarczy odkurzanie odkurzaczem), woda odpływa, nigdzie się nie zbiera, a samą wykładzinę wystarczy dociąć i przykleić na taśmę dwustronną. Efekt i przyjemność chodzenia po niej są ogromne. Do balustrady przymocowaliśmy matę bambusową, dzięki której mamy zapewnione 100% prywatności i przytulności. Już dzięki trawie i zasłonięciu barierek zrobiło się bardzo urokliwie, a reszta to tylko dodatki dopełniające całość.

jak urządzić balkon-4jak urządzić balkon-12

Wykorzystałam to, co już miałam, czyli doniczki, parasol, światełka. Z nowości doszły skrzynki, kupione po 5 zł na Allegro. Miałam je malować, ale trochę mi się nie chciało i ciężko było znaleźć czas, bym mogła skupić się tylko na tym. A naturalnym wyglądem pasują do bambuska i jest ok.

Poduszki przynosimy z salonu, stołki też wędrują po mieszkaniu, więc gdy chcemy sobie posiedzieć po prostu je na balkon wynosimy. A jeśli chcę rozstawić suszarkę z praniem, to też się mieści.

jak urządzić balkon-7jak urządzić balkon-8

Lilie zbyt intensywnie pachniały w domu, więc wyniosłam je na balkon ;).

jak urządzić balkon-14

Pojawiła się też kratka na kwiaty. Początkowo myślałam o prawdziwej drabinie, ale nigdzie nie mogłam takiej dostać w przystępnej cenie. A w markecie budowlanym trafiła się ta drabinka na kwiaty za 15 zł. I jest cudnie.

jak urządzić balkon-13jak urządzić balkon-20

Tak prezentuje się nasz balkon wieczorami.

jak urządzić balkon-15jak urządzić balkon-19jak urządzić balkon-17jak urządzić balkon-16

Światełka na baterie słoneczne są z IKEA, ubrane w piłeczki pingpongowe. O tym sposobie pisałam Wam już wcześniej, jak je dokładnie zrobić przeczytacie we wpisie o girlandzie świetlnej.

Na koniec podsumowanie kosztów:
  • sztuczna trawa – 30 zł
  • mata bambusowa – 50 zł
  • drabinka – 15 zł
  • skrzynki – 10 zł
  • kwiaty – 30 zł

I jak Wam się podoba? I jak wyglądają Wasze balkony w tym roku? Jeśli możecie, wstawcie zdjęcie w komentarzu 🙂

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close