Jesienna organizacja domu – pomysły na szybką organizację przestrzeni

Jesień, to dla mnie najbardziej domowa pora roku. I choć regularnie, co trzy miesiące, wprowadzam zmiany w swoim otoczeniu, to właśnie jesienią mam największe chęci, by zadbać o przestrzeń. Chcę sprzątać, organizować, porządkować i dekorować. Nie dlatego że do tej pory tego nie robiłam, ale dlatego że takie działania dodają mi energii, której o tej porze roku najbardziej potrzebuję. Z roku na rok zmieniają się też nasze potrzeby, do głowy wpadają kolejne pomysły na ułatwienie sobie życia i to właśnie teraz mam największą ochotę, by je wprowadzać w życie.

Jesienna organizacja domu – plan działania

Jak wygląda mój plan działania w domu na jesień? Pierwsza rzecz, którą zrobiłam, to myśl o efekcie, który chcę uzyskać. Ciepło, przytulność, świece, organizacja ułatwiająca codzienne życie, zapach domowego ciasta. I do tego celu dopisałam sobie punkty, które chcę zrealizować, by go uzyskać. Na tej liście nie znajdziecie sprzątania, tylko miejsca, które zyskają nową organizację. A kilka pomysłów, które już wprowadziłam w dalszej części wpisu.

 1. Nowa organizacja kabli
 2. Organizacja pudełka z przydasiami biurowymi
 3. Tablica kredowa do przedpokoju
 4. Organizer do łazienki na metalowe akcesoria
 5. Uporządkować kable za szafką telewizyjną
 6. Nowe etykiety na słoiki z przyprawami
 7. Wieszaczki w kuchni
 8. Mini domowe biuro
 9. Rygorystyczne pozbycie się nieużywanych rzeczy
 10. Zakupy – tylko brakujące doniczki, świece i żółte poszewki na poduszki

Pomysły na szybką organizację przestrzeni

Zamiast tylko planować zaczęłam już działać i mam dla Was kilka pomysłów na organizację przestrzeni, które wprowadziłam w mieszkaniu. Znajdziecie tu coś do  przedpokoju, kuchni, łazienki, domowego biura, salonu i sypialni. 

Oprócz tego pokazuję jak je zawiesić bez wbijania gwoździ, wiercenia dziur i uszkodzeń ściany. A na końcu wpisu znajdziecie KONKURS, w którym do wygrania jest taki system montażu!

1. Przedpokój – tablica kredowa z miejscem na klucze

Tablicę kredową mamy u siebie od wiosny, jest naszą namiastką tablicowej ściany. Świetnie sprawdzała nam się na początku naszej wspólnej pracy z domu. Zapisywaliśmy na niej zadania, które na nas czekają, dzięki czemu każde z nas mogło zerknąć na sprawy drugiej połowy. Nie do końca jednak przemyśleliśmy miejsce do jej zawieszenia w salonie. Wyjmowaliśmy ją z szafy na czas pracy, a później chowaliśmy. Aż w końcu została w szafie na kilka tygodni. Postanowiliśmy przywrócić ją do naszego codziennego funkcjonowania, tym razem wieszając w przedpokoju. Dodałam do niej miejsce na klucze, dzięki czemu spełnia dwie funkcje.

Zobacz jak zrobić tablicę krok po kroku

Jak zrobić krok po kroku:

Potrzebne będą:

 • tablica kredowa – nasza tablica, to gotowiec, ale możecie sobie w łatwy sposób taką przygotować nie bawiąc się farbą tablicową. Można kupić arkusz samoprzylepnej tablicy kredowej i okleić nią, np. ramkę zdjęcie. Dzięki temu powstanie baza naszego organizera.
 • ramka – na zdjęcie, sama jej oprawka
 • wieszaki samoprzylepne
 • płatki samoprzylepne
 • regulowane gwoździe samoprzylepne tesa – do zawieszenia

1. Na początku zrobiłam przymiarkę tego, co na tablicy ma się znaleźć.  Po pierwsze to wieszaki na klucze . Pamiętajcie, by przed przymocowaniem wszystkich samoprzylepnych mocowań dobrze odtłuścić powierzchnię. To było szczególnie ważne w przypadku tablicy kredowej, która już była używana. Brudna powierzchnia w ogóle nie trzymała wieszaków, na czystej ani drgną.

2. Żeby wieszaki nie wyglądały na przyklejone przypadkowo, oprawiłam je w  ramkę na zdjęcie . Tą przymocowałam na płatki samoprzylepne tesa TACK.

3. Chciałam, żeby na tablicy znajdował się również  marker kredowy do pisania . Musi być pod ręką! Przyczepiłam go na rzep samoprzylepny.

Zawieszenie na ścianie – regulowane gwoździe samoprzylepne tesa

W związku z tym, że wynajmujemy mieszkanie i nie możemy robić dziur w ścianach, cały czas szukam różnych możliwości na zamocowanie ramek, koszyków czy półek. Ostatnio miałam możliwości przetestowania nowości –  gwoździ i śrub samoprzylepnych marki tesa , które na dodatek można łatwo usunąć. Szybki montaż, bez wiercenia i kurzu, a w przypadku produktów regulowanych nie trzeba się tak bardzo martwić, że coś krzywo zawiesimy.

Na początek przyklejamy paski do ściany (nadają się również do tapet oraz płytek), a następnie przyklejamy i dociskamy przez 5 sekund gwoździe. Ich wysokość można regulować za pomocą czerwonego suwaka, którym blokujemy i odblokowujemy ustawienie.

2. Łazienka – organizer magnetyczny

Czy tylko ja mam problem z zaginionymi wsuwkami, pilniczkiem i nożyczkami, które „nie-wiadomo-jak” lądują za pralką? Takie drobne elementy lubią się gubić, dlatego postanowiłam w końcu nad nimi zapanować. I tak powstał organizer magnetyczny, dzięki któremu mam je wszystkie w jednym miejscu i pod ręką.

Zobacz jak zrobić organizer krok po kroku

Jak zrobić krok po kroku:

Potrzebne będą:

 • ramka na zdjęcie – jako rama naszego organizera
 • folia magnetyczna 
 • okleina meblowa – chciałam, żeby organizer był cały biały, dlatego okleiłam folię magnetyczną na biało
 • gwóźdź samoprzylepny tesa – do zawieszenia

 1. Na początku docinamy folię magnetyczną do wymiarów ramki.
 2. Następnie oklejamy folię okleiną meblową. Jak to zrobić pisałam przy okazji oklejania puszek.
 3. Wkładamy folię w ramkę i gotowe. Wystarczy tylko zawiesić.
Zawieszenie – gwóźdź samoprzylepny

Organizer zawiesiłam na gwoździu samoprzylepnym, tym razem bez regulacji. Metoda mocowania jest taka sama, a ten gwóźdź udźwignie ciężar do 2 kg.

3. Salon – porządek z kablami

Kable niestety lubią żyć w nieładzie, dlatego z nimi też postanowiłam zrobić porządek. Najprostszy patent na opanowanie bałaganu, tak by były pod ręką i nie leżały na podłodze – przyczepienie haczyków samoprzylepnych z tyłu szafki. U nas wystarczyły dwa wieszaczki, by najczęściej używane kable przestały leżeć poplątane. Przez uchwyty wieszaków przeprowadzamy kable i gotowe.

4. Domowe biuro – organizer na ścianę

Miejsce przy stole, gdzie najczęściej pracuję, szumnie nazwane domowym biurem, zyskało małe udogodnienie, czyli podręczną tablicę zadań i inspiracji. Przechowuję na niej też słuchawki i okulary, których używam głównie do komputera.

Siatka to prezent, ale bez problemu znajdziecie w Internecie tutorial jak wykonać taką w domowych warunkach. Zawiesiłam ją na regulowanych śrubach tesa. Dzięki nakrętkom nie ma obawy, że się zsunie, kiedy coś do niej przyczepiam.

Telefon na ramce sprawdza poziom. Polecam ten patent, jeśli nie macie poziomicy. Wystarczy zainstalować aplikację na telefonie (iPhone ma ją domyślnie w kompasie) i sprawdzić czy wszystko co zamocowaliśmy, równo wisi.

Pojedyncze zdjęcie przyczepiłam kolorowymi płatkami samoprzylepnymi od tesa, które można wielokrotnie używać i też nie niszczą ściany. Idealny sposób na przyklejenie pojedynczy zdjęć czy karteczek.

Sypialnia – szafka nocna z drewnianego pudełka

W naszej sypialni nie ma miejsca na typowe szafki nocne, a im dłużej z niej korzystałam tym bardziej brakowało mi choć małej przestrzeni do odłożenia książki, telefonu czy kremu do rąk. Przy okazji przeglądu rzeczy znalazłam drewniane pudełko, które nie miało zastosowania, ale okazało się być idealnym zamiennikiem dla nocnej szafki.

Oczywiście nie przechowamy na nim dużej ilości rzeczy, laptopa, czy kubka z kawą. Ale do odłożenia telefonu, który się ładuje, położenia biżuterii, którą zdejmujemy na noc czy przechowania paczki chusteczek podczas przeziębienia, sprawdzi się idealnie. Dokładnie tego potrzebowałam.

Zobacz jak zrobić szafkę krok po kroku
Jak zrobić krok po kroku:

Potrzebne będą:

 • pudełko lub stara szuflada
 • rozpórka – dzięki niej po rozłożeniu pudełko się nie zamyka i mogę korzystać z mikro blatu. Do kupienia w markecie budowlanym
 • farba lub okleina, jeśli chcemy przemalować pudełko
 • regulowane śruby samoprzylepne tesa do zamontowania
 • wkrętarka do zrobienia otworów na śruby

 1. Pierwszy krok, to zamontowanie rozpórki. Działa na zasadzie zawiasu, ale po dodaniu małych śrubek jako ograniczników, podtrzymuje blat mojego stolika.
 2. Następnie przewiercamy małe otworki na śruby, którymi zamontujemy szafkę do ściany.
 3. Malujemy/ozdabiamy pudełko.
 4. Montujemy na ścianie.
Mocowanie – śruby samoprzylepne regulowane

Na początku przyczepiłam śruby do ściany. Ważne jest, by dobrze wymierzyć między nimi odległość. Wysokość nie ma tak dużego znaczenia, bo można ją wyregulować.

Następnie zakładamy szafkę i dokręcamy nakładki od wewnątrz. Tym sposobem mocowanie w ogóle nie jest widoczne.

Szafkę może być otwarta i wtedy wieczko jest dodatkową półką, np. na książkę. W taki sposób mam też dostęp do tego, co znajduje się w środku.

A po zamknięciu jest niemal niewidoczna i ukryta za zasłonką :).

Kuchnia – organizery na ścianie

W kuchni za to wykorzystałam najprostszy patent świata na zwiększenie miejsca do przechowywania. Można go wprowadzić wszędzie – w szafie, na drzwiach od łazienki, w przedpokoju, w kuchni. Przykleiłam wieszaki i powiesiłam na nich łyżki, które z trudem mieściły się w szufladzie.

Jeśli chodzi o jesienną organizację w moim domu, to na razie tyle. Planuję jeszcze wprowadzić punkty, o których napisałam na początku. Cieszę się bardzo z tych udogodnień i mam nadzieję, że choć trochę zainspirowałam Was do działania w Waszych domach. A teraz pora na konkurs!


Konkurs

Razem z marką tesa mamy dla Was konkurs, w którym  do wygrania jest zestaw produktów do mocowania i wieszania, który ułatwi Wam jesienną organizację w domu . Dla 4 osób! Co trzeba zrobić, żeby wygrać?

Pokaż na Instagramie miejsce w Twoim domu, które wymaga lepszej organizacji. Oznacz je #niebalagankaxtesa oraz @niebalaganka i @tesa_polska. Na zdjęcia czekamy do 12 października do godz. 23:59. Z kolei wyniki konkursu pojawią się tutaj, w zaktualizowanym wpisie 15 października.

Na jakie zdjęcia czekam? Każde, które  pokaże nam miejsce, które może stać się jeszcze lepiej zorganizowane, ułatwiać i uprzyjemniać Wam życie, dzięki małym zmianom. Pełny regulamin konkursu znajdziecie tutaj!

Wyniki konkursu

Bardzo dziękuję Wam za wszystkie zgłoszenia w konkursie. Nagrody trafiają do: @macharetka, @weronikagie, @aneta_insta, @kajakr.

Bardzo proszę o kontakt i przesłanie oświadczania (KLIK klik) na adres email ania@niebalaganka.pl


Z niecierpliwością czekam na Wasze zdjęcia i koniecznie dajcie znać, który z moich pomysłów najbardziej Wam się spodobał. A może macie ochotę wprowadzić je u siebie? 

Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close