10 ulubionych zastosowań folii aluminiowej w domu

zastosowania-folii-aluminiowej
Folia aluminiowa poza typowymi kulinarnymi zastosowaniami przydaje się też podczas sprzątania. Szczególnie zwinięta w kulkę ma świetną moc czyszczącą nie powodując zarysowań. Do czego jeszcze i jak jej używać? Zebrałam 10 moich ulubionych zastosowań folii aluminiowej w domu.

Folia aluminiowa zwinięta w kulkę

Folia w zwinięta w kulkę jest bardzo skuteczna przy usuwaniu brudu, a nie rysuje czyszczonej powierzchni, bo jest mniej ostra niż szorstka strona gąbki. Dzięki temu świetnie wyczyści:

Używam jej w takich sytuacjach zamiast gąbki, najpierw stosuję środek czyszczący (poza czajnikiem będzie to płyn do mycia naczyń), a później usuwam brud za pomocą folii.

Wyczyści srebro

Folii używam też podczas czyszczenia srebrnej biżuterii, o czym dawno temu pisałam na blogu. Jeśli chodzi o czyszczenie biżuterii to jest to mój sposób nr jeden. Żaden inny nie daje takich efektów. Dlaczego folia jest pomocna? Kiedy wyłożymy miseczkę folią dochodzi do wymiany jonowej, aluminium jest katalizatorem i dzięki temu łatwiej usunąć brud.

Naostrzy nożyczki

Jeśli stępiły Wam się nożyczki nie musicie ich wyrzucać. Sposób odkryłam niedawno, ale sprawdziłam na wszystkich, które mam w domu (a mam ich trochę, łącznie z wycinającymi różne wzory). Folię składamy i kilkakrotnie przecinamy nożyczkami.

Przyśpieszy prasowanie

Trik pewnie znany większości z Was. Część ciepła z żelazka ogrzewa deskę, więc do uzyskania zadowalającego nas efektu musimy się bardziej namachać. Folia aluminiowa umieszczona pod pokrowcem deski odbije ciepło, dzięki czemu tkanina szybciej będzie uprasowana. Ten sposób szczególnie sprawdza się gdy mamy dużo do prasowania i mamy do czynienia z materiałami, które prasują się trudno. Jeśli prasujecie po jednej sztuce, to pewnie nie odczujecie różnicy. Trzeba też pamiętać, by folię zmieniać, bo lubi się szybko niszczyć.

Folia aluminiowa podczas malowania:

Malowanie jest jednym z moich ulubionych sposobów na przerabianie i odnawianie różnych przedmiotów, a folia wykorzystuję zarówno przy dużych i małych zmianach:
  • zabezpieczy drobne elementy przed nieplanowanym pomalowaniem farbą, np. uchwyty, klamki, kontakty.
  • zabezpieczy tackę od wałka do malowania. Wyczyszczenie takiej tacki nie jest łatwe szczególnie, gdy farba zaschnie, dlatego lepiej jest obłożyć ją folią aluminiową, a po malowaniu po prostu zwinąć i wyrzucić. Na folii można zrobić sobie też paletę malarską.
To tyle, jeśli chodzi o moje ulubione zastosowania! Dorzucicie jakieś od siebie? 🙂
Autorka: Ania Legenza

Jestem blogerką, żoną, mamą, miłośniczką planowania i dobrej organizacji. Wierzę, że porządek w domu oznacza porządek w życiu i od 4 lat przekonuję o tym innych :)

Close